streda, februára 29, 2012

Americký vojak rapuje za život

0 comments

Joe Pots je 27-ročný americký vojak. Momentálne je vo výslužbe a pracuje po boku svojho otca ako maliar domov. S manželkou čakajú štvrté dieťa. Joe je katolík, ktorý svoju vieru vyznáva rytmom rapovej hudby.

V textoch svojich piesni píše o duchovnosti a podporuje hnutie za život. Jedna z piesní má názov Nenarodení anjeli. Pýta sa v nej, čo sa stane s nenarodenými deťmi – verí, že sú anjelmi v nebi. „Nebuď smutný z tvojej matky, ona to len nechápe, že tvoj život sa započal, vložením semena do piesku.”Po odchode z armády sa Pots venuje skupinám tehotných žien a mladým ľuďom, ktorým rozpráva o svojej hudbe za ochranu života. Dúfa, že rapom osloví tých, ktorých by nebolo možné presvedčiť konvenčnejšími metódami.

Zdroj: Rome Reports

Preklad: Stanislav Gazda

utorok, februára 28, 2012

Nová evanjelizácia na internete: biskupi blogujú

1 comments

Napriek tomu, že katolícki biskupi z celého sveta budú nad novými podobami evanjelizácie uvažovať až v druhej polovici tohto roka, mnohí už majú vlastný recept. Čoraz populárnejšími sa stávajú blogy.

Hoci na Slovensku sa zatiaľ nenašiel biskup, ktorý by pravidelne oslovoval verejnosť touto modernou formou, vo svete sa teší pomerne veľkej obľube. Nevyhýbajú sa jej dokonca ani kardináli. Za príkladmi netreba chodiť ďaleko. V Českej republike už niekoľko rokov prispieva do verejnej diskusie niekdajší pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk na blogu s príznačným názvom kardinal.cz. Bloguje aj člen rímskej kúrie, kardinál Gianfranco Ravasi. Prezident Pápežskej rady pre kultúru začal svoje postrehy zverejňovať minulý rok na stránkach denníka Il Sole 24 Ore.
Blogovanie je populárne aj u amerických kardinálov. Zatiaľ čo arcibiskup Galveston-Houstonu Daniel DiNardo a emeritný arcibiskup Los Angeles Roger Michael Mahony sa na svojich blogoch venujú najmä komentovaniu náboženských a politických udalostí, takmer 68-ročný bostonský arcibiskup a kapucín, kardinál Seán Patrick O'Malley (na obr.) sa s čitateľmi delí o svoje pracovné a pastoračné zážitky aj prostredníctvom bohatého obrazového materiálu. Ním dokazuje, že byť blízko veriacich je možné aj napriek náporu pracovných povinností.

Medzi ďalších blogujúcich prelátov patria napríklad Michael Gregory Campbell, biskup anglickej diecézy Lancaster či Američan Paul Dennis Etienne, ktorý je od roku 2009 biskupom diecézy Cheyenne v štáte Wyoming. „Ľudskú tvár“ týchto biskupov tak majú možnosť spoznať aj tí, ktorí by si inak k cirkvi a jej čelným reprezentantom cestu zrejme nenašli.

Marián Sekerák

pondelok, februára 27, 2012

Vatikán rieši, čo s rebelskou katolíckou univerzitou

0 comments

Pápežská katolícka univerzita v Peru sa odmieta podriadiť Svätej stolici. Po apoštolskej vizitácii nasledovalo povolanie rektora „na koberec“ do Vatikánu. Do Veľkej noci musí štatút univerzity zosúladiť s katolíckymi normami. Konflikt sa môže skončiť až odňatím prívlastkov pápežská a katolícka či exkomunikáciou rektora.

V Peru existuje až deväť katolíckych univerzít, no pápežovi robí najväčšie vrásky práve tá s prívlastkom „pápežská“. V roku 1917 ju založil katolícky kňaz Jorge Dintilhac a v roku 1942 bola prijatá do exkluzívneho klubu pápežských univerzít.

Problém, ktorý sa vlečie už niekoľko rokov, Vatikán ráznejšie rieši až od decembra. Do Limy vyslal apoštolského vizitátora, rešpektovaného kardinála Pétera Erdö, aby špičky univerzity dotlačil k rešpektovaniu apoštolskej konštitúcie Ex corde ecclesiae a neignorovaniu veľkého kancelára, ktorý je najvyšším cirkevným predstaviteľom na univerzite. Práve spomenutý dokument pápeža Jána Pavla II. usmerňuje fungovanie katolíckych univerzít po celom svete.

Kardinála Erdö, ktorý je predsedom Rady európskych biskupských konferencií a členom Kongregácie pre katolícku výchovu, sprevádzali od 5. do 11. decembra 2011 aj dvaja experti z Vatikánu špecializovaní na cirkevné normy týkajúce sa katolíckych univerzít. Zaujímavosťou je, že apoštolská vizitácia neprebehla pod dohľadom spomínanej vatikánskej kongregácie, ale pod supervíziou Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Podľa portálu Vatican Insider to naznačuje „znepokojenie z riešenia problému, ktorý sa môže vymaniť spod kontroly a mať negatívne dôsledky pre celú latinskoamerickú cirkev“.

Kontrolu, ktorá mala trvať dva týždne, 59-ročný maďarský kardinál skrátil len na osem dní kvôli neochote predstaviteľov univerzity zosúladiť štatút s cirkevnými normami. Postupne sa stretol s rektorom univerzity Marcialom Rubiom Correom (na obr.), bývalým rektorom Salomónom Lernerom Febresom, predsedom miestnej biskupskej konferencie, arcibiskupom Miguelom Cabrejosom Vidartem či s veľkým kancelárom, kardinálom Juanom Luisom Ciprianim Thornom, ktorý je zároveň arcibiskupom Limy. Po skončení série stretnutí kardinál Erdö spísal krátku, 14-stranovú správu a s dvoma prílohami ju diplomatickou poštou zaslal do Vatikánu.

Po dvoch mesiacoch vyhodnocovania záverov si minulý týždeň vatikánsky štátny sekretár, kardinál Tarcisio Bertone povolal rektora univerzity, aby mu počas stretnutia dal jasné ultimátum: v záujme zachovania katolíckej identity univerzity musí do 8. apríla predložiť akademickým štruktúram na schválenie nový štatút, ktorý bude v súlade s Ex corde ecclesiae. Ak sa tak nestane, ostáva Vatikánu len jediná možnosť – vylúčiť rebelujúcu univerzitu zo spoločnosti pápežských a katolíckych univerzít. Podľa portálu Vatican Insider nie je vylúčené ani disciplinárne stíhanie rektora, ktoré sa môže skončiť až jeho exkomunikáciou.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org, facebook.com

nedeľa, februára 26, 2012

Pápež bude mať na Twitteri vlastné konto

0 comments

Po historicky prvom tweete Benedikta XVI. v roku 2011 bude na Twitteri čoskoro zriadené jeho osobné konto. O výzvach digitálnej spoločnosti pre Katolícku cirkev hovoril v Bratislave predseda Pápežskej rady pre spoločenské prostriedky Claudio Maria Celli.

Benedikt XVI. bude čoskoro osobne prítomný na jednej zo sociálnych sietí. „Je zaujímavé, že pápež, ktorý sa pôvodne nejavil byť natoľko mediálne zdatný ako jeho predchodca Ján Pavol II., hneď naplno pochopil, aký veľký záber môže mať komunikácia prostredníctvom nových technológií,“ povedal arcibiskup Celli na konferencii Výzvy novej kultúry. V Bratislave ju uplynulý týždeň zorganizovala Konferencia biskupov Slovenska v spolupráci so Studio Morandini e Associati.

Zaslanie tweetu si Benedikt XVI. prvýkrát skúsil v júni minulého roku, keď týmto spôsob spustil novú spravodajskú stránku Svätej stolice news.va. Na Twitteri je pápež momentálne prítomný len prostredníctvom aplikácie pope2you.net, ktorá má takmer 16 000 nasledovníkov. Podľa sekretára Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky Paula Tighea, si nový profil nebude pápež spravovať sám, ale zverejňované odkazy budú pochádzať priamo z jeho rúk.

„Veríme, že mladí sú schopní veľmi veľkého ohlasu – tweet môže byť doplňovaný, retweetovaný, propagovaný, rozširovaný,“ vysvetlil arcibiskup Celli (na obr.) v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas. „Vďaka tweetu môžu jeho slová doraziť do sŕdc mnohých ľudí, ktorí sú normálne možno vzdialení, možno nikdy nečítali pápežov prejav.“ Do 140-znakových tweetov je rozdrobené aj aktuálne posolstvo Benedikta XVI. k pôstnemu obdobiu a prostredníctvom spomínanej aplikácie pope2you.net je na spomínanej sociálnej sieti postupne zverejňované. Podľa Paula Tighea je tu istá nádej, že kľúčové myšlienky motivujú mladých ľudí prečítať si celý dokument. Aj z tohto dôvodu chce Vatikán pokračovať v propagácii pápežských príhovorov a dokumentov.

V Bratislave arcibiskup Celli hovoril aj o ďalších výzvach digitálnej spoločnosti pre cirkev. „Keď do Googlu zadáte otázku ,Kto je Ježiš?´, objavia sa vám stovky miliónov odkazov. Platí pravidlo, že relevantných býva len zhruba prvých päť z nich. Z prvých desiatich odkazov na spomenutú otázku však ani jeden neodkazuje na katolícku stránku. Zato jeden na moslimskú,“ uviedol vatikánsky „minister pre informácie“, podľa ktorého je z približne1,7 miliardy katolíkov viac ako raz do týždňa na internete 440 miliónov.

Okrem neho si takmer 200 účastníkov konferencie mohlo vypočuť aj predsedu Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie, arcibiskupa Rina Fisichellu a Lucia Ruiza, zodpovedného za prevádzku internetových služieb vo Vatikáne.

Imrich Gazda

Foto: pccs.va

piatok, februára 24, 2012

Návšteva Benedikta XVI. stále nie je istá

0 comments

Predseda Českej biskupskej konferencie (ČBK) Dominik Duka spresnil svoje vyjadrenia, že Svätá stolica dolaďuje už len niektoré body návštevy pápeža na Slovensku. Urobil tak počas zasadania Stálych rád KBS a ČBK.

Aj keď sa Česká republika uchádza o návštevu Benedikt XVI. rovnako ako Slovensko, čerstvý kardinál Dominik Duka nahral svojimi vyjadreniami východným susedom. Vatikán už pripravuje návštevu Slovenska a je len „potrebné doladiť niektoré body,“ citoval ho portál ceskenoviny.cz.

„Myslím, že často dochádza k istým skratkovitým reakciám, možno aj na základe mojich vyjadrení. Vieme, že definitívne oznámenie, či Svätý otec príde alebo nepríde do tej či onej krajiny, je urobené na základe oznámenia Štátneho sekretariátu Svätej stolice, ktoré dostane príslušný štátny orgán,“ uviedol Duka počas štvrtkového brífingu s novinármi, ktorý sa uskutočnil v rámci zasadania Stálych rád KBS a ČBK. „Na základe rozhovorov s určitými pracovníkmi vieme, že nad týmito návštevami sa uvažuje a sú prijímané ako návštevy, ktoré by mali zohrať dôležitú úlohu. Ale definitívnu odpoveď nemôžem dať ani na jednu ani na druhú návštevu, aj keď návšteva SR má prednosť, keďže jej realizácia sa predpokladá v roku 2012,“ dodal kardinál. Pozvanie pápežovi pripomenul aj počas nedávneho krátkeho stretnutia pri príležitosti jeho menovania za kardinála: „Svätý otec sa usmial, ale nedostal som žiadnu odpoveď.“

Podľa predsedu KBS, arcibiskupa Stanislava Zvolenského „slová kardinála Duku slúžia na to, aby oživili našu nádej, lebo pôsobia veľmi optimisticky.“

Možnosť, že by Benedikt XVI. navštívil obe krajiny naraz, je nateraz vylúčená. „Takáto úvaha sa objavila, ale vzhľadom k náročnosti takéhoto programu sa neuvažuje nad tým, že by to bola jedna spoločná návšteva. Aj samotné žiadosti sú rozdelené do dvoch rokov,“ povedal Duka. Kým Slováci pápeža pozývajú na úvod Roka svätých Cyrila a Metoda, ktorý sa začne sláviť v júli, Česi by ho radi videli pri ukončení medzinárodných osláv v roku 2013 vo Velehrade. Nešlo by tak o štátnu návštevu Českej republiky.

V rámci spoločného zasadania stálych rád hovorili zástupcovia KBS a ČBK nielen o oslavách 1150. výročia príchodu slovanských vierozvestcov, ale aj o reštitúciách či spravovaní majetkov v diecézach. Dôležitou témou bola otázka novej evanjelizácie, ktorej sa bude venovať aj októbrová biskupská synoda vo Vatikáne. Mesiac na to by sa k tejto téme malo uskutočniť spoločné zasadanie KBS a ČBK.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org, dominikduka.cz

štvrtok, februára 23, 2012

Biskup venoval pastiersky list zosnulej Whitney Houston

0 comments

Arcibiskup španielskeho Ovieda Jesús Sanz Montes venoval pastiersky list zosnulej americkej speváčke Whitney Houston. „Teraz začína svoj najväčší koncert,“ napísal.

„So svojím zázračným hlasom a podmanivou krásou – ako mnohí ďalší tragicky zosnulí umelci – nevedela nájsť to, čo nevie zabezpečiť ani úspech, ani kontá v banke, ani vecné dary,“ uviedol 57-ročný kapucín. „Nemôžeme nebyť zasiahnutí a smutní kvôli spôsobu, akým odišla a modlíme sa, pretože táto žena môže nakoniec stretnúť krásu, ktorá nikdy nezapadá, Božiu krásu a tešiť sa z plnej blaženosti, ktorú tak hľadala počas svojho života. Teraz začína svoj najväčší koncert. Odpočívaj v pokoji.“

Americká speváčka, ktorá bola pochovaná minulý týždeň, vyrastala v baptistickej cirkvi, ale v mladosti navštevovala katolícku školu. Speváčkini priatelia spomínajú, že v poslednom období sa začala vracať k svojej viere. Jednou z posledných piesní, ktorú verejne zaspievala, bol gospelový song s názvom Ježiš ma miluje.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

streda, februára 22, 2012

Začalo sa pôstne obdobie. Pápeža poznačí popolom kardinál Tomko

0 comments

Katolíci vstúpili do pôstneho obdobia, ktoré je prípravou na veľkonočné sviatky. Sypaniu popola na hlavu sa nevyhne ani pápež Benedikt XVI. Postiť sa možno dokonca aj na Facebooku.

Popolcovou stredou, ktorá vždy pripadá na stredu v siedmom týždni pred Veľkou nocou, začínajú pôstne obdobie len rímskokatolíci. Veriaci Gréckokatolíckej cirkvi štartujú Veľký štyridsaťdňový pôst o dva dni skôr. Číslo 40 má symbolický význam – toľko dní sa Ježiš postil na púšti a Mojžiš na vrchu Sinaj, 40 dní trvala potopa a toľko dní putoval aj prorok Eliáš na vrch Horeb.

S Popolcovou stredou je spojený nielen prísny pôst, ale aj obrad sypania popola na hlavu. Pôvod má v 8. storočí a bol vyhradený verejným hriešnikom, ktorí týmto úkonom začínali obdobie pokánia. „Vstupovali do chrámu bosí, zaodetí vrecovinou a sypali si na hlavu popol. Neskôr podobným spôsobom začínali svoje pokánie nielen verejní kajúcnici, ale aj ostatní veriaci,“ uviedla Tlačová kancelária KBS. V roku 1091 bol tento kajúci obrad zavedený pre celú cirkev, pričom sypanie popola nahradilo značenie na čelo. Naposledy boli pôstne pravidlá aktualizované apoštolskou konštitúciou Pavla VI. Poenitemini v roku 1966.Sypaniu popola na hlavu sa každý rok podrobuje aj hlava Katolíckej cirkvi. Tradičná kajúca procesia smeruje z Baziliky sv. Anzelma do Baziliky sv. Sabiny, ktorá je v správe slovenského kardinála Jozefa Tomka. Z tohto dôvodu mu pripadá úloha udeľovať znak pokánia pápežom. „Vo verejnej mienke býva pôstna doba väčšinou spájaná so smútkom, životnou ponurosťou. Ona je však naopak drahocenným Božím darom,“ povedal vo svojej minuloročnej homílii na Popolcovú stredu Benedikt XVI. a dodal: „Svoje obrátenie nemôžeme uskutočniť len svojimi silami, tým, kto nás obracia, je Boh.“

Okrem tradičných duchovných cvičení, ktoré pápežovi a prelátom z rímskej kúrie tento rok udelí konžský kardinál Laurent Mosengwo Pasinya, čakajú Benedikta XVI. v pôstnom období ďalšie dve významné udalosti – apoštolská cesta na Kubu a do Mexika a stretnutie s duchovnou hlavou Anglikánskej cirkvi, canterburským arcibiskupom Rowanom Williamsom.

Internetová generácia môže dni pôstu prežívať aj na Facebooku. Saleziánske mládežnícke organizácie Laura a Domka v rámci projektu Forty For You (FFY) budú každý deň na sociálnej sieti prinášať pôstne zamyslenia mladých pre mladých. „Cieľom projektu FFY je ukázať tínedžerom a mladým ľuďom, že čítanie Svätého písma nemusí byť iba rutinná a nudná záležitosť, ale aj inšpirujúca a kreatívna činnosť, ktorá nás približuje k Bohu,“ uviedla pre TK KBS koordinátorka projektu Júlia Čižmárová. Iniciatíve fandí na Facebooku už vyše 1 000 ľudí.

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz, facebook.com

utorok, februára 21, 2012

Španielsky biskup si znížil plat o 300 eur. Chce byť bližšie ľuďom v kríze

0 comments

Najmladší španielsky biskup, len 42-ročný Xavier Novell okresal svoj mesačný príjem z 1200 na 900 eur. „Urobil som to, aby som prejavil konkrétnu solidaritu s ľuďmi zasiahnutými krízou,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie.

Biskup Novell, ktorému Benedikt XVI. v roku 2010 zveril diecézu Solsona napriek nízkemu veku, nie je žiadnym ľavicovým populistom. „Považujú ho za oddaného prívrženca Benedikta XVI.,“ uviedol portál Vatican Insider. „Je to biskup pre cirkev 21. storočia,“ pridala sa televízna spravodajská agentúra Rome Reports (pozri video). Kvôli sympatickému vystupovaniu ho zbožňujú dokonca aj španielske ženské magazíny. Vďaka zníženiu platu stúpla jeho cena ešte vyššie.

„Všetci môžeme čosi urobiť,“ povedal biskup Novell pri prezentácii svojho čerstvého pastierskeho listu, ktorý venoval ekonomickej kríze. „Dôvod krízy treba hľadať v tom, že každý z nás si chcel žiť nadštandardne,“ uviedol biskup s tým, že z krízy sa môžeme dostať len spoločnými silami. „Katolíci nemôžu zostať ľahostajní voči nedostatku, nemôžeme prechádzať okolo ako okoloidúci z podobenstva o dobrom Samaritánovi.“Bývalý poľnohospodársky inžinier sa netají svojim progresivizmom – uvádza ho však na správnu mieru. „Byť skutočným progresívcom znamená predkladať dôvody viery. Niekto povie, že kresťanstvo sa rozšírilo so šťastím. Úplne súhlasím – ľudia videli, že kresťania sú šťastní a tak konvertovali,“ dodal netradičný biskup.

Imrich Gazda

Foto: bisbatsolsona.cat

pondelok, februára 20, 2012

Benedikt XVI. kardinálom: Nevládnite, ale slúžte

0 comments

Počas víkendového konzistória pápež viackrát apeloval, aby kardináli nepodľahli logike moci, ale milovali slúžili. Tieto slová zazneli v čase medializovaných mocenských sporov vnútri Vatikánu. Benedikt XVI. tiež nepriamo odmietol svoju demisiu.

Po štyroch dňoch, kedy boli do kardinálskeho zboru uvedení 22 noví preláti, sa kardináli opäť rozišli za svojimi povinnosťami. Slávnostné chvíle poznačili závažné slová Benedikta XVI. „Cirkev je v skutočnosti natoľko sebou samou, nakoľko necháva zažiariť Iného – s veľkým I – od ktorého pochádza a ku ktorému privádza,“ uviedol počas nedeľnej omše slávenej s novými kardinálmi a dodal: „Všetko sa rozpadá, keď človek viac nedôveruje Bohu a nepočúva ho.“

Nebolo to jedinýkrát, čo pápež pripomínal „kniežatám cirkvi“ službu lásky. Pri interpretácii evanjeliového rozprávania o Zebedejových synoch, ktorí chceli v nebeskom kráľovstve sedieť po Ježišovej pravici a ľavici, použil slová sv. Cyrila Alexandrijského: „Učeníci upadli do ľudskej slabosti a hovorili medzi sebou o tom, ktorý z nich bude predstavený ostatným. Toto sa stalo a bolo to vyrozprávané v náš prospech... Tak ako sa to stalo svätým apoštolom, rovnako sa to môže stať aj nám ako stimul k pokore.“ Hlboko kontrastujúce logiky ako vládnutie a služba, egoizmus a altruizmus, vlastnenie a darovanie, zisk a veľkodušnosť sa podľa Benedikta XVI. „objavujú v každom čase a na každom mieste“ a „nie je ľahké vstúpiť do logiky evanjelia a zanechať tú logiku moci a slávy“. Slávnostné konzistórium podľa neho ožarujú práve tie Ježišove slová, v ktorých zdôraznil, že „neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil a položil svoj život ako výkupné za mnohých“ (Mk 10, 45).


Sobotňajšia slávnosť kreovania 22 nových kardinálov.

Podľa viacerých renomovaných vatikanistov pápež zdôrazňovaním služby a pokory narážal aj na informácie, ktoré v poslednom čase zaplavili talianske médiá. Podľa nich vo Vatikáne prebiehajú spory v súvislosti s vedením cirkvi a budúcim pápežom. Hlavnými protagonistami napätia majú byť vatikánsky štátny sekretár Tarcisio Bertone a jeho predchodca a súčasný dekan kardinálskeho kolégia Angelo Sodano. Mocenské hry majú byť aj za únikom viacerých dokumentov rôznej závažnosti, o ktorých minulý týždeň hovoril hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

Sugestívne zakončenie sobotňajšej homílie Benediktom XVI. – „Modlite sa tiež za mňa, aby som mohol vždy ponúkať Božiemu ľudu svedectvo istej náuky a viedol s miernou pevnosťou kormidlo svätej Cirkvi.“ – vatikanista Andrea Tornielli interpretoval ako nepriamy dôkaz, že pápež neuvažuje nad svojou rezignáciou.


Nedeľná ďakovná liturgia Benedikta XVI. s novými kardinálmi.

Závažné udalosti posledných týždňov boli na pretrase aj počas piatkového Dňa reflexie a modlitby za účasti Benedikta XVI. a 133 kardinálov z celkového počtu 213. Hlavnými rečníkmi boli newyorský arcibiskup a jeden z novomenovaných kardinálov Timothy Dolan a arcibiskup Salvatore Fisichella, predseda Pápežskej rady pre podporu novej evanjelizácie. S príspevkami vystúpilo aj ďalších sedem kardinálov. Podľa portálu Vatican Insider padali za zatvorenými dverami skutočne kritické slová: „Cirkev potrebuje hlbokú premenu“ (Dolan); „Zrady a pády – musíme spoznať hriechy a očistiť sa“ (kardinál Cañizares Llovera); „Kto zverejnil dôverné texty, neverí vo vlastné poslanie“ (kardinál Braz de Aviz).

Vatikanista Tornielli vo svojom článku pripomenul aj historickú epizódu, ktorú v súvislosti s ľudskými slabosťami cirkevných predstaviteľov spomínal kardinál Ratzinger. Vatikánsky štátny sekretár za pápeža Pia VII. kardinál Ercole Consalvi v nej reaguje na informácie, že Napoleon sa chystá zničiť cirkev, takto: „Keď sa to nepodarilo nám, nepodarí sa to ani jemu.“

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

nedeľa, februára 19, 2012

Zaujímavosti zo sobotňajšieho konzistória

0 comments

Ktorý z 22 nových kardinálov sa konzistória napokon prekvapujúco zúčastnil? Kde si dal pražský arcibiskup ušiť červenú reverendu? Aké nové tituly a diakonie vytvoril Benedikt XVI.? Čo vyvolávalo úsmev aj na tvári pápeža?

Becker predsa prišiel
Napriek prvotným oficiálnym informáciám, podľa ktorých sa slávnosti kreovania nemal zúčastniť kardinál Karl Josef Becker, opak bol pravdou. Správa, ktorú pred niekoľkými dňami priniesla stránka domradio.de, sa potvrdila a nemecký jezuita si prevzal kardinálske insígnie osobne spolu s ostatnými 21 kardinálmi. Na rozdiel od svojich kardinálskych „kolegov“ Prospera Grecha a Juliena Riesa však pred svojím kreovaním neprijal biskupskú vysviacku a aj naďalej – aspoň nateraz – ostáva kňazom. Vzhľadom na svoj vek (v apríli oslávi 84 rokov) nemá právo zúčastniť sa prípadného budúceho konkláve.

Novoutvorené tituly a diakonie
Keďže spolu s prestížnou hodnosťou sa noví kardináli stali inherentnou súčasťou kléru Rímskej diecézy, Benedikt XVI. každému z nich podľa kardinálskej triedy, do ktorej boli zaradení, udelil titulárny chrám (pre kardinálov v triede kňaz) alebo tzv. diakoniu (kardinálom v triede diakon). Ako sme nedávno upozornili (viac tu), pápež sa navzdory existujúcim titulom a diakoniám rozhodol vytvoriť aj niekoľko nových. Jediným novovytvoreným titulom sa stal sv. Ján Mária Vianney, ktorý pripadol berlínskemu arcibiskupovi Rainerovi Marii Woelkimu. Rovnomenný chrám, ktorý sa tým pádom stal titulárnym kostolom, sa nachádza na rímskej Via Lentini 6.

Novými diakoniami sú San Antonio di Padova a Circonvallazione Appia, ktorej prvým protektorom sa stal Julien Ries; San Giuliano Martire, ktorá pripadla Karlovi Josefovi Beckerovi; San Giuseppe dei Falegnami (sv. Jozef Robotník), ktorá bola zverená Francescovi Coccopalmeriovi, prezidentovi Pápežskej rady pre legislatívne texty; San Mari Goretti, protektorom ktorej sa stal Prosper Grech a napokon San Domenico di Guzman, diakonia zverená Manuelovi Monteirovi De Castrovi, veľkému penitenciárovi Apoštolskej penitenciárie.Radosť rímskych krajčírov
Keďže kardináli už stáročia nosia červenú reverendu a tzv. chórový odev, pred slávnostnou udalosťou boli povinní si ich zabezpečiť na vlastné náklady. A to napriek tomu, že oficiálne im tento odev venuje pápež. Podľa informácií, ktoré priniesol český server idnes.cz, pražský arcibiskup Dominik Duka využil služby rímskeho krajčírskeho salónu Annibale Gammarelli, ktorý šije aj pre pápeža. Podľa denníka MF DNES sa cena jedného rúcha pohybuje od 800 do 1000 eur.

Spoločné putá Schwarzenberga a Duku
Medzi veriacimi, ktorí sprevádzali českého kardinála Duku, bol aj minister zahraničných vecí ČR Karel Schwarzenberg. Ako upozornil portál idnes.cz, najznámejší český šľachtic súčasnosti má s kardinálom spoločnú nielen katolícku vieru či niektoré politické názory. V košatej línii politikových predkov sa nachádza aj niekdajší pražský arcibiskup Fridrich Ján Jozef Celestín kardinál von Schwarzenberg, žijúci v 19. storočí. Ten sa stal kardinálom ako ani nie 33-ročný v januári 1842 a participoval aj na I. vatikánskom koncile.

Tretím dôležitým protagonistom z Českej republiky, ktorý sa zapojil do sobotňajšej slávnosti, bol diakon spievajúci úryvok z Evanjelia podľa Marka.

Úsmevné momenty
Kreovanie nových kardinálov je nepochybne významnou a vážnou udalosťou. Napriek tomu sa ani počas toho ostatného zrejme nedalo vyhnúť niekoľkým úsmevným momentom. Situáciou, nad ktorou sa pousmial okrem iných aj samotný pontifik, bolo tradičné nasadzovanie biretov na hlavy prichádzajúcich kardinálov. Nejeden z nich nezvládol akt dostatočne zručne a spod trojrohej pokrývky hlavy „vykúkalo“ tesne predtým nasadené červené solideo. V jednom prípade si dokonca kardinál operatívne solideo z hlavy zložil. Zjavné problémy spôsobovalo aj nasadzovanie prsteňov, ktoré občas nechceli vojsť na prsty nových „cirkevných kniežat“. Pozri aj priložené video.

Kurióznym bol aj omyl pápeža pri udeľovaní diakonie kardinálovi Antoniovi Mariovi Vegliòovi. Benedikt XVI. začal najskôr vyslovovať názov diakonie „Santi Vito, Modesto e Crescenzia“, namiesto správneho „San Cesareo in Palatio“. Na chybu ho upozornil jeden z ceremoniárov.

Marián Sekerák

Foto: radiovaticana.cz

sobota, februára 18, 2012

Program sobotňajšieho konzistória obsahuje niekoľko noviniek

0 comments

Svätá stolica zverejnila bulletin obsahujúci podrobný program konzistória, ktoré sa uskutoční 18. februára, a pri ktorom budú kreovaní noví kardináli. Súčasne bude pápežovi prednesená žiadosť svätorečiť siedmich blahoslavených.

Slávnosť nebude súčasťou omše, no istý liturgický charakter si zachová. Pozostávať bude z dvoch častí. Prvou bude samotné kreovanie kardinálov, vrátane odovzdania červených biretov, zlatých prsteňov a titulárnych chrámov, resp. diakonií pre kardinálov v triede diakonov. Druhou bude oznámenie kanonizácie siedmych blahoslavených.

Po úvodnom pozdrave a modlitbe bude nasledovať biblické čítanie, ktoré na rozdiel od minulej praxe bude pozostávať len z evanjelia podľa sv. Marka (10, 32-45), v ktorom sa hovorí o predpovedi Ježišovho utrpenia a účasti apoštolov na službe podľa vzoru Krista. Po ňom Benedikt XVI. prednesie namiesto homílie príhovor. Následne kreuje nových kardinálov, ktorí potom verejne zložia vyznanie viery. Po ňom bude nasledovať verejné recitovanie sľubu a prísahy poslušnosti Benediktovi XVI. a jeho právoplatne zvoleným nástupcom.

Po týchto aktoch budú noví kardináli dekorovaní biretmi a prsteňmi a pridelený im bude tiež titul alebo diakonia. Červená farba trojrohých klobúkov bude kardinálom pripomínať, že svoju vieru majú verejne vyznávať, a to až po obetu vyliatia vlastnej krvi – „usque ad sanguinis effusionem“ – ako zaznie pri ich odovzdávaní z úst pápeža. Každý zo zlatých prsteňov, ktoré vyrobilo cirkevné klenotníctvo „Bratia Saviovci“, má podľa portálu Vatican Insider hodnotu 1 500 €. Na ich vrchnej strane sú na basreliéfe vyobrazení apoštoli sv. Peter a Pavol tak, ako ich možno vidieť v podobe sôch pred Bazilikou sv. Petra. Nad nimi, v strede, je osemcípa hviezda pripomínajúca Pannu Máriu. Z vnútornej strany sa nachádza basreliéf erbu súčasného pápeža.

Odovzdávanie kardinálskych prsteňov naraz s klobúkmi je novinkou, keďže doteraz sa prstene distribuovali až nasledujúci deň počas tradičnej nedeľnej eucharistie, ktorú pápež bude aj tentoraz celebrovať s novoustanovenými kardinálmi. Dôvod je zrejme praktický, nie liturgický, t. j. urýchlenie priebehu celej slávnosti. Ako informoval v súvislosti s uvedenými zmenami Úrad liturgických slávení najvyššieho veľkňaza, na rozdiel od reformy konzistória z roku 1969, ktorá rozlišovala medzi tzv. verejným konzistóriom (odovzdanie biretov) a tzv. tajným konzistóriom (odovzdanie prsteňa a titulu, resp. diakonie), sa v tejto novej forme stiera rozdiel medzi týmito dvoma typmi konzistória. Navyše, ako ďalej uvádza spomínaný úrad, kreovanie kardinálov bude namiesto doterajšej liturgickej slávnosti inkorporované „do kontextu modlitby“, aby sa tak predišlo dojmu, že ide o akýsi „posvätný kardinaliát“.

Keďže podľa starobylej tradície sú kardináli považovaní za „kniežatá cirkvi“, po akte odovzdania insígnií zaznejú v podaní scholy modifikované slová žalmu 45: „Urobíš ich kniežatami nad celou zemou. Pamätať budú na tvoje meno, Pane, po všetky pokolenia.“


V piatok vo Vatikáne prebehol Deň reflexie a modlitieb za účasti nových kardinálov.

Prvá časť slávnosti bude ukončená spevom Kyrie, modlitbou Pána a modlitbou, ktorú prednesie Benedikt XVI. Následne prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, kardinál Angelo Amato, prednesie žiadosť, aby bolo sedem blahoslavených (Jacques Berthieu, Pedro Calungsod, Giovanni Battista Piamarta, María de Monte Carmello Sallés y Barangueras, Marianne Cope, Kateri Tekakwitha a Anna Schäffer) zapísaných do zoznamu svätých. Keďže dekréty o ich svätorečení podpísal Benedikt XVI. ešte v decembri minulého roka, pôjde len o formálny akt. Vôľu zhodnú s pápežovou vyjadria individuálne aj prítomní kardináli. Pontifik následne stanoví presný dátum kanonizácie kandidátov.

Slávnostné konzistórium sa skončí apoštolským požehnaním a mariánskou antifónou Salve Regina. Popoludní, medzi 16.30 a 18.30, sa noví kardináli rozdelia do skupín, ktoré sa presunú do átria Auly Pavla VI., do samotnej auly a do troch miestností Apoštolského paláca, aby ich tam mohli pozdraviť a preukázať im úctu ich priaznivci, priatelia a známi.

Marián Sekerák

Foto: tisk.cirkev.cz

piatok, februára 17, 2012

Vatican Insider o stretnutiach zástupcov KBS a politických strán: Vplyv cirkvi na Slovensku je veľmi silný

1 comments

O stretnutiach predsedu KBS s lídrami politických strán informovali nielen domáce médiá, ale aj Vatikánsky rozhlas, portál Vatican Insider či katolícka tlačová agentúra SIR. Medzi denníkom Pravda a Tlačovou kanceláriou KBS sa rozpútala mediálna prestrelka.

„Zatiaľ čo počas studenej vojny bola cirkev zatlačená do pololegality, teraz pristupuje k hodnoteniu kandidátov na vedenie krajiny,“ píše v článku Slovenská cirkev kvôli voľbám vstupuje do diania Giacomo Galeazzi z portálu Vatican Insider.

V článku sa venuje aj prípravám na 1150. výročie (autor chybne píše o 1550. výročí) príchodu Cyrila a Metoda na územie Slovenska, možnej návšteve Benedikta XVI., stavu cirkvi po Nežnej revolúcii, deleniu diecéz v roku 2008 a ďalším témam. „Katolícka cirkev na Slovensku sa stále výraznejším a priamejším spôsobom usiluje ponúknuť spoločnosti svoj príspevok tradičných kresťanských hodnôt,“ píše Galeazzi a dodáva: „Vplyv Katolíckej cirkvi na Slovensku je veľmi silný.“

Správa o stretnutiach predsedu KBS s politickými lídrami sa objavila aj v katolíckej agentúre SIR, odkiaľ ju prevzal Rádiožurnál Vatikánskeho rozhlasu.

Zo slovenských médií o konzultáciách najkritickejšie informoval denník Pravda. „Tesne pred voľbami sa katolícka cirkev aktivizuje. Tak ako v minulosti hovorí politikom, čo by mali robiť. Napriek tomu, že návrhy, ktoré predkladá, smerujú k ďalšiemu posilneniu jej pozícií, politikom to zjavne neprekáža,“ napísal v článku Cirkev sa opäť mieša do politiky redaktor Radovan Krčmárik. V reakcii na to TK KBS zverejnila list čitateľky Jany Arnoldovej, podľa ktorej sa Pravda vrátila „do časov ani nie tak pre 23 rokmi, ale 40 rokov dozadu, keď cirkvi, na čele s katolíckou boli nepriateľom štátu číslo 1“.

TK KBS reagovala aj na minulotýždňový článok Voľby sa blížia, katolícka cirkev si predvoláva politikov, v ktorom sociológ Miroslav Tížik označil pôsobenie cirkvi za „mäkkú formu Gorily“. „Dôrazne protestujeme voči zásadným podsúvaniam skutočností, ktoré nie sú pravdivé,“ napísala v reakcii TK KBS s tým, že stretnutia prebiehajú v straníckych centrálach a teda nejde o predvolávanie politikov. „Nepravdivé sú aj informácie o politických stranách, s ktorými sa predseda KBS stretne,“ uviedla TK KBS.

Imrich Gazda

štvrtok, februára 16, 2012

Miloslav Vlk zhodnotil svoje kardinálske pôsobenie

0 comments

Na svojom blogu emeritný pražský arcibiskup Miloslav Vlk zhodnotil svojich takmer 18 rokov prežitých v hodnosti kardinála. Význam tohto titulu charakterizoval pomerne triezvo.

Vlk predovšetkým konštatoval, že každý kardinál je osobitným spôsobom „spolupracovníkom pápeža“. Keďže on sám sa staral najmä o „svoju“ pražskú arcidiecézu, jeho úlohy ako pápežovho poradcu boli skôr symbolické.

Kardináli sú zvyčajne členmi rozličných vatikánskych úradov. Keďže Miloslav Vlk zastával v čase svojho menovania post predsedu Rady európskych biskupských konferencií, bol pričlenený len k dvom dikastériám: ku Kongregácii pre východné cirkvi a k Pápežskej rade pre spoločenské komunikačné prostriedky. Kým zasadaní kongregácie sa v priebehu osemnástich rokov zúčastnil „len asi dvakrát alebo trikrát“, „plenárky“ pápežskej rady sa konali raz ročne, pričom „mimoriadne zasadania boli výnimočné“.

Okrem týchto prípadov cestoval kardinál Vlk do Ríma z titulu svojej hodnosti ešte niekoľkokrát, napr. pred vydaním deklarácie Kongregácie pre náuku viery Dominus Iesus. Ako prikazuje apoštolská konštitúcia Universi Dominici gregis, s ostatnými „kolegami“ kolégia sa český prelát stretol aj po smrti Jána Pavla II. na tzv. generálnych kongregáciách a potom aj v konkláve, ktoré zvolilo Benedikta XVI. Miloslav Vlk pripomenul ešte svoje účinkovanie na biskupských synodách, ktorých sa „zúčastnil skoro všetkých“.

Neobišiel ani svoj titulárny chrám, na základe ktorého je počítaný do rímskeho kléru. Ním je Bazilika Svätého kríža jeruzalemského, ktorú na rozdiel od svojho predchodcu navštevoval „pomerne často“, pretože tam mal „nadštandardne aj možnosť bývať“.

Na záver emeritný arcibiskup hlavného mesta Českej republiky lakonicky skonštatoval: „Menovanie za kardinála mi teda neprinieslo nijaké zvláštne pracovné zaťaženie a rozmnoženie povinností. Je to doživotný titul. Celkom iste to však je určitá prestížna záležitosť nielen pre menovaného osobne, ale aj pre diecézu a národ, z ktorého kardinál pochádza.“

Marián Sekerák

Foto: kardinal.cz

streda, februára 15, 2012

Hovorca Svätej stolice: Z Vatikánu unikajú dokumenty

0 comments

Vynášanie a zverejňovanie interných vatikánskych dokumentov má podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho vyvolať zmätok a vrhnúť zlé svetlo na Vatikán práve v čase zvýšeného úsilia v boji proti sexuálnym škandálom.

„Americká administratíva mala svoj „wikileaks“, Vatikán má svoj „leaks“ teraz – únik dokumentov , ktoré sa snažia vytvárať zmätok a rozpaky a vrhať zlé svetlo na Vatikán, cirkevnú správu a v podstate na samotnú cirkev,“ píše sa v úvode Lombardiho vyhlásenia, ktoré v pondelok zverejnil Vatikánsky rozhlas a na druhý deň ho rozšírilo Tlačové stredisko Svätej stolice (český preklad tu).

Lombardi spomenul viaceré kauzy, ktoré boli v poslednom čase medializované práve na základe uniknutých dokumentov. Ide o arcibiskupa Carla Mariu Vigana, ktorý mal ako sekretár Governatorátu Mestského štátu Vatikán stáť za neprehľadným hospodárením, obvinenia tzv. vatikánskej banky z recyklácie peňazí a list hovoriaci o pripravovanom atentáte na pápeža. „Ide o dokumenty rôznej povahy a závažnosti, ktoré vznikli v rôznych obdobiach a situáciách,“ uvádza vyhlásenie, pričom zdôrazňuje, že miešanie vecných a nedôveryhodných informácií vytvára zmätok práve v čase, keď sa cirkev usiluje o očistu a obnovu po sexuálnych deliktoch kléru. Naráža tým na konferenciu venovanú prevencii proti sexuálnym škandálom, ktorá sa minulý týždeň konala na Pápežskej gregoriánskej univerzite v Ríme.

„V určitom zmysle – a to je starobylý postreh duchovnej a ľudskej múdrosti – sú najsilnejšie útoky znamením toho, že v hre je niečo dôležité,“ uviedol Lombardi, podľa ktorého sa tieto ataky snažia zdiskreditovať úsilie Svätej stolice o zvýšenú transparentnosť vo všetkých oblastiach. „Kto si myslí, že pápeža a jeho spolupracovníkov odradia od tohto úsilia, mýli sa a klame sám seba,“ dodal Lombardi s tým, že zodpovednosť padá najmä na plecia toho, kto tieto informácie vynáša, ale aj na tých, ktorí ich používajú za účelom odporujúcim láske k pravde.

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

utorok, februára 14, 2012

Budúci kardinál Julien Ries prijal biskupskú vysviacku

2 comments

Vo veku 91 rokov bol v sobotu, sedem dní pred svojím kreovaním za kardinála, vysvätený za biskupa Julien Ries.

Nie všetci muži, ktorých si pápeži vyvoľujú do kardinálskeho zboru, majú biskupskú hodnosť, čo dokazuje aj prípad Belgičana Riesa. Podľa § 1 kánonu 351 Kódexu kánonického práva majú tí kňazi, ktorí ešte nie sú biskupmi prijať biskupskú konsekráciu pred svojím kreovaním za kardinálov. Ustanovenie, aby bol každý kardinál biskupom, zaviedol ešte Ján XXIII. v roku 1962.

Julien Ries prijal biskupskú konsekráciu z rúk arcibiskupa Giacinta Berloca, apoštolského nuncia v Belgicku a Luxembursku. Spolusvätiteľmi boli Remy Victor Vancottem, biskup Namuru a Guy Harpigny, biskup z Tournai. Ries sa stal titulárnym arcibiskupom z Bellicastrum. Ako dokazuje video, vysviacka sa niesla v komornom duchu a vzhľadom na vysoký vek absolvoval nový biskup obrady posediačky na stoličke. Arcibiskup Ries by sa konzistória 18. februára napriek problémom s mobilitou mal zúčastniť osobne, na rozdiel od Karla Josefa Beckera, ktorý bude kreovaný in absentia.Od povinnosti upustiť od biskupskej vysviacky pred kardinálskym kreovaním môže rozhodnúť len pápež prostredníctvom svojho dišpenzu. To je prípad viacerých ešte žijúcich kardinálov: čoskoro 90-ročného jezuitu Roberta Tucciho, francúzskeho jezuitu Alberta Vanhoyea či takmer 95-ročného Domenica Bartolucciho. Všetci títo kardináli nie sú biskupmi, formálne sú ale nadradení ostatným biskupom. Majú právo používať biskupské insígnie (pektorál, mitru, solideo, prsteň, berlu), nemôžu však vykonávať úkony vyhradené iba biskupom, ako napr. udeľovať sviatosť birmovania či udeľovať vysviacky.

Marián Sekerák

Foto: centridiateneo.unicatt.it

nedeľa, februára 12, 2012

Titulárne kostoly budúcich kardinálov

6 comments

Presne o týždeň budú avizovaní kardináli nielen držiteľmi červených biretov a zlatých prsteňov, ale spoznajú aj svoje titulárne chrámy. Prehľad vakantných stolíc, ktoré sú vyhradené výlučne kardinálom, priniesol holandský bloger Mark de Vries na svojom blogu In Caelo et in Terra.

Kardináli Katolíckej cirkvi sa formálne radia do troch tried: kardináli – biskupi, kňazi a diakoni. Toto rozdelenie má starobylý pôvod a v súčasnosti má skôr ceremoniálny význam. Zaradenie do jednej z troch skupín nijako neznižuje prestíž kardinálskeho titulu jeho držiteľa. Zatiaľ čo titulárnych sídel kardinálov – biskupov (tzv. suburbikariánnych diecéz) je iba sedem a žiadna z nich nie je voľná (dve z nich, Albano a Ostiu, dokonca „okupuje“ jeden muž – súčasný dekan kolégia kardinálov Angelo Sodano), vakantných titulárnych diecéz kardinálov – kňazov je 13 a počet vakantných sídel pre kardinálov – diakonov dosahuje číslo 11. Nasledujúci zoznam prináša ich krátku charakteristiku.

Vakantné titulárne diecézy

San Atanasio (na obr.): ustanovená bola pápežom Jánom XXIII. v roku 1962 apoštolskou konštitúciou Prorsus singularia. Je vakantná od roku 1984, t. j. od smrti svojho posledného držiteľa Josyfa Slipyja, niekdajšieho gréckokatolíckeho archieparchu ukrajinského Ľvova. Aj vzhľadom na túto skutočnosť je pravdepodobné, že jej titulárom sa stane buď indický arcibiskup sýrsko-malabarského obradu George Alencherry alebo rumunský gréckokatolícky archieparcha Lusien Mureşan.

San Callisto: diecéza s dlhou históriou. Ustanovená bola Levom X. 6. júla 1517. Rovnomenný chrám sa nachádza v Ríme na Námestí sv. Kalixta č. 16. Stolec je vakantný od smrti svojho posledného titulára, kardinála Corrada Ursiho v roku 2003. Rovnako ako Ursi, aj väčšina jeho ďalších protektorov bola talianskej národnosti. Táto skutočnosť naznačuje, že ak bude chrám „obsadený“ v najbližšom konzistóriu, zrejme opäť pripadne jednému z početných menovaných Talianov.

San Bernardo alle Terme: založená 19. mája 1670 pápežom Klementom X. Sídlo je vakantné od 1. apríla minulého roku, od smrti kardinála Varkeya Vithayathila, predchodcu arcibiskupa Alencherryho. Táto skutočnosť naznačuje, že to môže byť práve spomínaný indický prelát, kto sa stane jeho ďalším titulárom.

San Felice da Cantalice e Centocelle (na obr.): vakantná od roku 2009, kedy zomrel kórejský kardinál Stephen Kim Sou-hwan, emeritný arcibiskup Soulu, ktorý bol jej prvým titulárom. Diecézu ustanovil v roku 1969 Pavol VI.

San Gerardo Maiella: prvou a doteraz jedinou hlavou tejto diecézy ustanovenej v roku 1994 Jánom Pavlom II. bol kardinál Kazimierz Świątek, emeritný arcibiskup bieloruského Minsku, ktorý zomrel v júli minulého roka. Mark de Vries sa nazdáva, že jej držiteľom by mohol byť iný kardinál slovanského pôvodu: Dominik Duka z Prahy. Jeho domnienka sa zakladá na skutočnosti, že hoci sa Świątek narodil na území pripadajúcom kedysi k cárskemu Rusku, dnes do Estónska, obaja jeho rodičia boli Poliaci a teda Slovania.

San Gioacchino ai Prati di Castello: diecézu ustanovil 12. mája 1960 Ján XXIII. apoštolskou konštitúciou Ad Romanorum Pontificum. Vakantná je od roku 2010. Prvým z dvoch jej doterajších titulárov bol holandský kardinál Bernardus Johannes Alfrink, niekdajší arcibiskup Utrechtu. Podľa jeho rodáka, blogera de Vriesa, by stolica mohla pripadnúť práve jednému z Alfrinkových nástupcov, súčasnému arcibiskupovi Willemovi Jacobusovi Eijkovi.

San Giuseppe all’ Aurelio: doteraz jediným protektorom tejto diecézy ustanovenej Jánom Pavlom II. v roku 1991 bol arcibiskup Berlína kardinál Georg Maximillian Sterzinsky, ktorý zomrel vlani v júni. Za jej pravdepodobnú budúcu hlavu tak možno označiť súčasného berlínskeho arcibiskupa Rainera Mariu Woelkiho.

Santi Marcellino e Pietro (na obr.): starobylé sídlo založené ešte v 6. storočí. Vakantné je od minuloročného augusta.

San Marcello: viac ako 60 protektorov tejto diecézy ustanovenej ešte v 4. storočí neumožňuje odhadnúť, kto by mohol byť jej budúcim titulárom. Nateraz posledným bol španielsky kardinál Agustín García-Gasco y Vicente, ktorý zomrel v máji minulého roku.

Nostra Signora di Guadalupe a Monte Mario: diecéza bola založená Pavlom VI. v roku 1969 a pomenovaná po Panne Márii Guadalupskej, patrónke Mexika. Podľa Marka de Vriesa by jej budúcim titulárom mohol byť kardinál pochádzajúci z Južnej alebo Severnej Ameriky. Do úvahy preto pripadá napr. newyorský arcibiskup Timothy M. Dolan či prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, ktorým je Brazílčan João Bráz de Aviz.

San Patrizio: sídlo ustanovil Pavol VI. 5. februára 1965 apoštolskou konštitúciou Mirifica Ecclesiae. Vakantné je od roku 2009. Keďže ide o čestný titul pomenovaný po národnom patrónovi Írska a všetci jej doterajší protektori boli arcibiskupmi írskeho mesta Armagh, podľa blogera de Vriesa je pravdepodobné, že uprázdneným ostane aj naďalej, kým sa „nenájde“ vhodný írsky kandidát.

Santissimo Redentore e Sant’ Alfonso in Via Merulana: diecézu ustanovil Ján XXIII. 30. decembra 1960 apoštolskou konštitúciou Plurima. Stolec sa stal uprázdneným iba pred niekoľkými týždňami smrťou kardinála Anthonyho J. Bevilacqu.

Regina Apostolorum: na čele tejto diecézy doteraz stáli traja protektori, pričom všetci boli Taliani. Vakantnou sa stala v júli 2011 smrťou kardinála Virgilia Noèho. Dá sa predpokladať, že aj ďalším titulárom bude rodák z Apeninského polostrova. Diecézu ustanovil Pavol VI. 5. februára 1965 apoštolskou konštitúciou Purpuratorum Patrum numerum.

Vakantné sídla kardinálov – diakonov

Annunciazione della Beata Vergine Maria in Via Ardeatina: toto diakonské sídlo bolo ustanovené Pavlom VI. 5. februára 1965 apoštolskou konštitúciou Sanctissimis templis. Doteraz na jej čele stál jeden kardinál – diakon Francesco Mario Pompedda, dlhoročný významný kuriálny prelát, ktorý zomrel v roku 2006. Odvtedy je sídlo vakantné.

Sacro Cuore di Gesù a Castro Pretorio (na obr.): rovnako ako predchádzajúce sídlo, aj toto ustanovil 5. februára 1965 Pavol VI., avšak apoštolskou konštitúciou Almae Urbis templa. Doteraz na čele tohto diakonátu stáli dvaja kardináli. Stolec je uprázdnený od apríla minulého roka. Jeho sídelným chrámom je rovnomenná bazilika minor nachádzajúca sa na Via Marsala č. 42 v Ríme.

San Cesareo in Palatio: ako titulárnu diecézu pre kardinálov ju ustanovil ešte v roku 1517 pápež Lev X. O sedemdesiat rokov nato ju zrušil Sixtus V., aby ju v roku 1600 Klement VIII. znovuustanovil, tentoraz ako sídlo kardinálov – diakonov. Ide o niekdajší diakonát kardinála Wojtyłu, ktorý stál na jej čele od roku 1967 až do svojho zvolenia za pápeža v roku 1978. Po ňom získal patronát nad ním jeho blízky priateľ, kardinál Andrzej Maria Deskur, ktorý zomrel vlani v septembri. Odvtedy je stolica vakantná.

San Sebastiano al Palatino: diakonát ustanovený v roku 1973 Pavlom VI. Stolica je vakantná od smrti jej nateraz posledného titulára, amerického kardinála Johna Patricka Foleya v decembri 2011.

Nostra Signora del Coromoto in San Giovanni di Dio: diakonát ustanovil Ján Pavol II. v roku 1985. Uprázdnený je od roku 2007. Doteraz stál na jeho čele iba jediný titulár, ktorým bol venezuelský salezián, kardinál Rosalio José Castillo Lara. Do jej čela by preto v blížiacom sa konzistóriu mohol byť ustanovený rehoľník, napr. augustinián Prospero Grech či jezuita Karl Josef Becker.

Santa Elena fuori Porta Prenestina (na obr.): čestný diakonát založil taktiež Ján Pavol II. v roku 1985. Doteraz ju reprezentovali dvaja titulári. Stolica je vakantná od roku 2008.

San Giovanni Battista Decollato: sídlo založené Pavlom VI. v roku 1969 je vakantné už vyše dve desaťročia. Na jej čele stál doteraz iba jediný kardinál – diakon.

Santa Maria in Cosmedin: ide o diecézu a chrám so starobylou tradíciou. Založený bol približne v roku 600 sv. Gregorom I. na mieste pohanského chrámu Fortuny (Templum Fortunae). Pápež Štefan II., resp. III. ju v 8. storočí ustanovil za diakonát. Neskôr, v roku 1432 vtedy už skutočnú baziliku daroval pápež Eugen IV. benediktínom z Monte Cassino. Lev X. však chrám v roku 1513 znovu ustanovil ako sídlo pre kardinálov – diakonov. Stolec je vakantný od roku 1967, kedy bol jej dovtedajší titulár, kardinál Francesco Roberti, povýšený do hodnosti kardinála – kňaza a bol mu pridelený iný titulárny chrám. Počas doterajšej histórie tohto diakonátu stáli na jej čele zväčša Taliani, a preto je možné, že ak bude tento titulárny chrám „využitý“ v najbližšom konzistóriu, bude pridelený niektorému zo siedmych designovaných talianskych kardinálov.

San Ponziano: diakonát s krátkou tradíciou. Ustanovil ho v roku 2007 Benedikt XVI. Jeho doteraz jediným titulárom bol jezuita, španielsky kardinál Urbano Navarrete Cortés, ktorý zomrel v roku 2010. Farský kostol, ktorý je zároveň titulárnym sa nachádza na Via Nicola Festa 50 v Ríme.

San Teodoro: opäť jeden z diakonátov s dlhou historickou tradíciou. Patrí medzi sedem originálnych diakonských sídel ešte z apoštolských čias. Oficiálne bol ustanovený približne koncom 7. storočia. V roku 1587 ho zrušil Sixtus V., no znovuustanovil ho Ján XXIII. apoštolskou konštitúciou Siquidem sacrae. Stolica je vakantná od roku 2000. Ján Pavol II. ustanovil, že starobylý kostol môže na bohoslužobné účely využívať aj grécka ortodoxná cirkev v Ríme. Inauguračnej slávnosti pri tejto príležitosti predsedal 1. júla 2004 ekumenický konštantinopolský patriarcha Bartolomej I.

Santi Vito, Modesto e Crescenzia (na obr.): podľa Liber Pontificalis tento diakonát ustanovil v roku 800 Lev III. pod názvom San Vito in Macello Martyrum. V 15. storočí sa pozmenil názov a zo sídla kardinála – diakona sa na krátky čas stal titulárny chrám kardinála – kňaza. Koncom 15. storočia z neho znova stáva diakonát a v roku 1565 chrám povyšuje Pius IV. znova na titulárny. Jeho aktuálny status diakonského sídla ustanovil opätovne Sixtus V. apoštolskou konštitúciou Religiosa v roku 1587. Na jeho čele stáli doteraz prevažne Taliani. Stolec je uprázdnený od roku 2009.

Zvyklosti a výnimky

Obvykle sa „kuriálni“ kardináli zvyknú zaraďovať do triedy kardinál – diakon, zatiaľ čo hlavy arcidiecéz a diecéz vo svete dostávajú zvyčajne titul kardinál – kňaz. Výnimku zvyknú tvoriť prefekti vatikánskych kongregácií, ktorí sa tiež obyčajne stávajú kardinálmi – kňazmi. Z tohto nepísaného pravidla však existuje celý rad výnimiek, a preto nie je vylúčené, že preláti stojaci na čele arcidiecéz budú kardinálmi – diakonmi a, naopak, preláti slúžiaci v rímskej kúrii nadobudnú titul kardinál – kňaz. Taktiež býva zvykom, že po istom čase je možný aj „kariérny posun“ kardinála do vyššej triedy. Rovnako platí, že je v plnej kompetencii najvyššieho veľkňaza, aby ustanovil podľa svojho vlastného uváženia úplne nové titulárne sídla, ako sa stalo napr. počas ostatného konzistória v roku 2010 v prípade arcibiskupa Mníchova – Freisingu Reinharda Marxa, pre ktorého bol v Ríme vytvorený celkom príznačný titulárny chrám sv. Korbiniána, patróna arcidiecézy, ktorej hlavou bol svojho času aj súčasný pápež (viac tu).

Isté je, že zo zdravotných dôvodov sa 18. februára konzistória nezúčastní 83-ročný Karl Josef Becker, ktorý – ako uviedol Vatikánsky rozhlas – bude za kardinála kreovaný „inokedy a súkromne“.

Marián Sekerák

Foto: wikipedia.org

Súvisiace články:
Benedikt XVI. oznámil mená nových kardinálov. Prevažujú Taliani a lídri z kúrie

Ratzingerovi kardináli prevážili Wojtylových

piatok, februára 10, 2012

Sexuálne delikty stáli cirkev už dve miliardy dolárov

0 comments

O finančnej strate informovali dvaja americkí experti v rámci konferencie o sexuálnom zneužívaní na Pápežskej gregoriánskej univerzite v Ríme. Benedikt XVI. finančne podporí vznik formačného centra zameraného na prevenciu proti týmto deliktom.

K sume viac ako dve miliardy dolárov dospel Michael Bemi, prezident National Catholic Risk Retention Group a Patricia Neal, konzultantka programu ochrany detí v Oklahome. Toto číslo má predstavovať „finančné straty, ktoré majú vplyv na prebiehajúce poslanie cirkvi“. Zahŕňa napríklad poníženie tisícok osôb, emočné utrpenie v rodinách, škandalizáciu poctivých kňazov a laikov, odchody z cirkvi a stratu viery či oslabenie morálnej autority cirkvi.

Počas tlačovej besedy na záver štvordňovej konferencie s názvom Smerom k uzdraveniu a obnove, rektor Pápežskej gregoriánskej univerzity Francois-Xavier Dumortier informoval, že pápež Benedikt XVI. finančne podporí vznik nového formačného centra. Prostredníctvom e-learningového vzdelávania by malo vychovávať kňazov a laikov špecializovaných na ochranu detí vo farnostiach, pastoračných centrách a školách. Centrum by podľa rektora Dumortiera malo napomôcť „odvrátiť sa od kultúry mlčania a zakrývania“.

Aj keď presná suma, ktorú pápež venuje nebola špecifikovaná, podľa portálu Vatican Insider má ísť o vysokú čiastku. Na vzniku centra sa okrem Pápežskej gregoriánskej univerzite bude podieľať aj univerzita v nemeckom Ulme.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

štvrtok, februára 09, 2012

O mrazivej zime hovorí už aj pápež

0 comments

V závere stredajšej generálnej audiencie Benedikt XVI. hovoril o mrazivom počasí, ktoré zasiahlo európsky kontinent.

„V uplynulých týždňoch zasiahli niektoré európske regióny mráz a zima, ktoré zapríčinili vážne problémy a značné škody. Rád by som prejavili svoju blízkosť národom postihnutým nepriazňou počasia,“ uviedol pápež a dodal: „Zároveň vyzývam k modlitbe za obete a ich rodinných príslušníkov. Súčasne povzbudzujem k solidarite a veľkorysej pomoci ľuďom, ktorí trpia týmito tragickými udalosťami.“ V dôsledku nepriaznivého počasia prišlo o život už približne 450 ľudí žijúcich najmä vo východnej Európe.Sneh si naopak užívajú obyvatelia Ríma, vrátane Benedikta XVI. Začiatkom februára priniesli viaceré televízne stanice zábery pápeža, ktorý z okna svojej pracovne v Apoštolskom paláci obdivuje snehovú prikrývku Námestia sv. Petra. Hlavné mesto Talianska bolo naposledy takto zasnežené pred šestnástimi rokmi.

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

Ideálny hierarcha? Kreatívny konzervatívec

0 comments

Benedikt XVI. má vo výbere nových cirkevných prelátov jasno – najvhodnejšími sú kreatívni konzervatívci typu Ouellet, Scola, Chaput či Budzik.

Kým pred niekoľkými rokmi bolo možné cirkevných hierarchov deliť približne na konzervatívcov a progresívcov, dnes je podobné škatuľkovanie omnoho zložitejšie, myslí si vatikanista denníka Il Foglio Paolo Rodari. Dôvod? Benedikt XVI. začal do funkcií menovať novú generáciu lídrov, tzv. kreatívnych konzervatívcov. „Ide o termín, ktorý sa presadil v USA. Označuje novú garnitúru biskupov, ktorí sú konzervatívni, pretože sú oddaní učeniu cirkvi, ale zároveň sú kreatívni, pretože sú schopní vštepiť toto učenie do modernej doby bez nejakých ústupkov,“ vysvetľuje Giacomo Galeazzi z portálu Vatican Insider.

Otcom nového termínu je americký vatikanista John Allen, Jr., ktorý ním označil nového filadelfijského arcibiskupa Charlesa Chaputa menovaného Benediktom XVI. v júli 2011. Podľa Galeazziho biskupi takéhoto razenia pribúdajú po celom svete: Angelo Scola v Miláne, André Joseph Léonard v Bruseli, Timothy Dolan v New Yorku, Vincent Nichols vo Westminsteri, Fernando Natalio Chomalí Garib v Concepción (Čile), Stanisław Budzik v Lubline... Najdôležitejším menom je však Marc Ouellet (na obr. hore), ktorého Benedikt XVI. povolal z kanadského Québecu do čela vatikánskej Kongregácie pre biskupov a zveril mu túto agendu.

„Kreatívni konzervatívci“ sú najviditeľnejší v USA. Nielen preto, že ich Benedikt XVI. menoval do najdôležitejších miest a presadili sa v miestnej biskupskej konferencii, ktorej od roku 2010 šéfuje kardinál Dolan, ale aj preto, že prezident Barack Obama im dáva dostatok podnetov k verejnej kritike jeho rozhodnutí. Okrem spomenutých amerických arcibiskupov patria do tejto skupiny aj Donald Wuerl (Washington), Daniel DiNardo (Galveston – Houston) či José Gómez (Los Angeles).

Práve posledné meno rezonuje v americkej spoločnosti stále hlasnejšie. Vatikanista Galeazzi ho označil priamo za lídra amerických „kreatívnych konzervatívcov“. Už jeho meno naznačuje hispánsky, konkrétne mexický pôvod. Šesťdesiatročný arcibiskup je členom hnutia Opus Dei a ako pomocný biskup začínal v Denveri práve pri spomínanom Chaputovi. V roku 2010 ho pápež menoval za biskupa – koadjútora v Los Angeles, kde minulý rok vystriedal kardinála Rogera Mahonyho, považovaného za jedného z najliberálnejších amerických biskupov. Zdedil po ňom nielen arcidiecézu, ktorá obetiam sexuálnych deliktov kňazov vypláca obrovské finančné čiastky (Mahony na odškodnom vyplatil už 600 miliónov dolárov a musel predať časť nehnuteľného majetku diecézy), ale aj pomocného biskupa Gabina Zavalu, ktorý nedávno abdikoval po tom, čo priznal, že je otcom dvoch detí.

Okrem toho, že Benedikt XVI. poslal Gómeza do Los Angeles urobiť poriadok, spolieha sa naňho aj pri presadzovaní ochrany života a obrane náboženskej slobody americkej cirkvi. Práve on a kardinál Dolan patria k hlavným kritikom snahy Obamovej administratívy vnútiť katolíckym inštitúciám preplácanie antikoncepcie, sterilizácie a potratov svojím zamestnancom (viac k tejto téme nájdete v najbližšom vydaní týždenníka .týždeň). Vzhľadom na svoj významný vplyv v hispánskej komunite (patrí k zakladajúcim členom Katolíckej asociácie latinskoamerických lídrov a v roku 2005 ho časopis Time zaradil medzi 25 najvplyvnejších amerických Hispáncov), z ktorej 68 % sa hlási ku katolicizmu, môže urobiť Obamovi škrt pri získavaní tejto dôležitej voličskej skupiny.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org, la-archdiocese.org

streda, februára 08, 2012

Dalajláma je v Nemecku populárnejší ako pápež

1 comments

Mandela, dalajláma, Merkelová aj Obama sú pre Nemcov väčšími duchovnými vzormi ako Benedikt XVI.

„Keby si Nemci mali vybrať medzi dalajlámom a ,svojím´ pápežom ako duchovným modelom, z ktorého čerpajú inšpiráciu, nepochybne by si zvolili tibetského duchovného lídra,“ píše v článku na portáli Vatican Insider Alessandro Alviani. Svoje konštatovanie opiera o výsledky prieskumu, ktorý uskutočnil Forsa Institute špecializovaný na sociálny výskum a štatistické analýzy, a ktoré pred časom zverejnil nemecký týždenník Stern.

Čísla vyjadrujúce sympatie Nemcov hovoria jednoznačne v neprospech ich slávneho rodáka. Len 39 % opýtaných by si za spirituálny model číslo 1 zvolilo Benedikta XVI. Naopak, 69 percentám respondentov sa pozdáva skôr dalajláma. Aj ten však obsadil až tretiu priečku. Na prvých dvoch kraľujú bývalý juhoafrický prezident a bojovník proti apartheidu Nelson Mandela (82 %) a niekdajší spolkový kancelár Helmut Schmidt (74 %).

Medzi ďalšími osobnosťami, ktoré „duchovnou popularitou“ predstihli nemeckého pápeža, figurujú napr. súčasná nemecká kancelárka Angela Merkelová (51 %), americký prezident Barack Obama (64 %), ale aj tréner národného nemeckého futbalového mužstva Joachim Löw (54 %).

Popularita Benedikta XVI. oproti roku jeho zvolenia a prvej návštevy vlasti pri príležitosti Svetových dní mládeže neustále klesá. Preč sú časy nemeckého „katolíckeho roku“ 2005, kedy dominovalo heslo „Wir sind Papst“ ("My sme pápež"), konštatuje Alviani.

Marián Sekerák

Foto: wikipedia.org

Odoberaj RSS kanál

Facebook

Archív blogu