streda, augusta 01, 2012

Benedikt XVI. dokončuje tretí diel Ježiša Nazaretského. Vyjde okolo Vianoc

0 comments

Tak ako po minulé roky, aj toto leto pápež pracuje na svojej knižnej trilógii Ježiš Nazaretský. Posledný diel venovaný Ježišovmu narodeniu a detstvu vyjde okolo Vianoc.

Podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho si Benedikt XVI. sadol k rozpracovanému rukopisu hneď po príchode do letného sídla v Castel Gandolfo začiatkom júla. Na treťom a poslednom diely Ježiša Nazaretského pritom začal pracovať už počas dovolenky pred dvoma rokmi. V priebehu nasledujúcich týždňov by chcel knihu zaoberajúcu sa Ježišovým narodením a detstvom uzavrieť tak, aby mohlo vyjsť okolo Vianoc, keď si kresťania pripomínajú práve tieto udalosti.

Rovnako ako pri predchádzajúcich dvoch dieloch, ktoré vyšli v rokoch 2007 a 2011, bude vydavateľom oficiálne vatikánske vydavateľstvo Libreria Editrice Vaticana. Na rozdiel od predchádzajúcich častí, ktoré mali 438 a 348 strán, by však malo ísť o podstatne útlejší zväzok. Podľa vatikanistu Andreu Tornielliho je Ježišovo narodenie a detstvo pre Benedikta XVI. výzvou, keďže túto tému doteraz nerozobral v žiadnom zo svojich diel. Zároveň je však limitovaný tým, že zo štyroch evanjelistov sa prvotnej fáze Ježišovho života venujú len Matúš a Lukáš. Podstatne bohatší materiál sa nachádza v apokryfných evanjeliách, ktoré však nie sú zaradené do katalógu inšpirovaných kníh Svätého písma.

Obidva doterajšie diely Ježiša Nazaretského sa okamžite stali bestsellermi. Z prvého dielu sa predali vyše tri milióny výtlačkov, druhý diel vyšiel v náklade 1,2 milióna kusov, po ktorom nasledovalo niekoľko dotlačí. Vatikanista Tornielli pripomenul, že pápežovo dielo vyvolalo ohlas aj v akademickom prostredí – len v Taliansku sa konala desiatka konferencií a sympózií. Príspevky, ktoré na nich odzneli, vyšli vo vatikánskom vydavateľstve pod názvom Ježiš Nazaretský na univerzitách.

Imrich Gazda 


Súvisiace články:
Benediktov Ježiš Nazaretský bude nielen best-, ale aj longsellerom

Foto: libreriadelsanto.it

Diskusia
0 comments
Ďakujem za Vaše reakcie!

Zverejnenie komentára

Odoberaj RSS kanál

Facebook

Archív blogu