pondelok, apríla 02, 2012

Vatikán exkomunikoval štyroch údajných biskupov. Ich líder pôsobil aj na Slovensku

3 comments

Kongregácia pre náuku viery vydala minulý týždeň vyhlásenie, ktorým potvrdila exkomunikáciu štyroch kňazov, ktorí sa vydávali za gréckokatolíckych biskupov. Celý prípad má veľký súvis aj so Slovenskom.

V sedembodovom vyhlásení Svätá stolica oznamuje, že biskupské vysviacky Eliáša A. Dohnala (na obr.), Markiana V. Hitiuka, Metodeja R. Špiříka a Roberta Oberhausera sú neplatné a potvrdzuje ich exkomunikáciu, do ktorej upadli prijatím vysviacok bez súhlasu Vatikánu. Exkomunikáciu v roku 2008 verejne potvrdil aj vtedajší kyjevský arcibiskup, kardinál Lubomyr Husar (na obr. dole). Ako nám potvrdil hovorca Prešovskej arcieparchie Ľubomír Petrík, Robert Obrehauser pochádza priamo zo Slovenska.

Kňaz proti pápežom
„Menovaní klerici svojim nepoddajným správaním naďalej vzdorujú cirkevnej autorite a morálne, ako aj duchovne poškodzujú nielen Baziliánsky rád sv. Jozafata a Ukrajinskú gréckokatolícku cirkev, ale aj Svätú stolicu a celú katolícku cirkev,“ konštatuje Kongregácia pre náuku viery. „Vyvoláva to rozdelenie a zmätok medzi veriacimi.“ Kongregácia vyhlásila za neplatné aj všetky vysviacky, ktoré štyria kňazi udelili alebo udelia a veriacich varovala pred členstvom v tejto skupine.

Páter Dohnal pritom pred dvoma rokmi tvrdil presný opak. „My sme sa nevyhlásili za biskupov, ale prijali sme riadne biskupské svätenie. Pred dvoma rokmi sme to zverejnili a oznámili Svätému otcovi. On túto realitu vzal na vedomie. Tvoríme jednotu s pápežom,“ povedal v nepublikovanom rozhovore s autorom tohto článku.

Dohnal rozbúril vody nielen na Ukrajine, ale predtým aj v Čechách a na Slovensku. V 70. rokoch pôsobil ako farár v obci Slušovice a až do novembra 1989 mal problémy s ŠtB. Po stretnutí predstaviteľov svetových náboženstiev v roku 1986 v Assisi napísal list pápežovi Jánovi Pavlovi II. Skritizoval ho, že svojím konaním vzbudil veľké pohoršenie v cirkvi. Rovnako minulý rok varoval pápeža Benedikta XVI. pred blahorečením svojho predchodcu a účasťou na novozvolanom stretnutí v Assisi (viac tu).

V 90. rokoch pôsobil Dohnal, ktorý medzitým vstúpil do gréckokatolíckej rehole Rádu sv. Bazila Veľkého, v Trebišove a v Prešove, kde niekoľko rokov prednášal dogmatiku na miestnej gréckokatolíckej bohosloveckej fakulte. V tom čase vystupoval na rôznych charizmatických stretnutiach po celom Slovensku. „Jeho reč bola priama, bol presvedčený o absolútnosti svojich tvrdení. Ľudia ho počúvali s nadšením,“ uviedol v roku 2010 pre časopis .týždeň Ivan Moďoroši z Katedry religionistiky a náboženskej výchovy Katolíckej univerzity v Ružomberku. Z východu Slovenska bol páter Dohnal preložený do Prahy, kde v roku 2003 organizoval protesty proti novému gréckokatolíckemu biskupovi, Slovákovi Ladislavovi Hučkovi. Pokúsil sa dokonca zabrániť jeho vysviacke okupáciou kostola.

Z Čiech Dohnala preložili na Ukrajinu, kde bol bez súhlasu Svätej stolice vysvätený za biskupa. Medzitým bol z rehole baziliánov vylúčený. V auguste 2009 spolu s ďalšími troma nelegálne vysvätenými biskupmi založil tzv. Pravoverný synod Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorého centrum sa nachádza v západoukrajinskej obci Pidhirki. V posledných rokoch sa pokúšali o štátnu registráciu svojho zoskupenia pod názvom Ukrajinská gréckokatolícka pravoslávna cirkev.

Dorast na Slovensku
Dohnalove aktivity majú nepriamy súvis so Slovenskom aj dnes. Skupina troch kňazov a jedného diakona, ktorí sa v roku 2010 prehlásili za Spoločnosť sv. Bazila Veľkého a usídlili sa v nitrianskej obci Jarok, odkiaľ zverejňujú rôzne exkomunikácie, sú minimálne ideovo napojení na skupinu v Pidhirki (viac tu). „Realita je taká, že sme sa nimi v niektorých veciach inšpirovali. (...) Sledujeme ich na internete,“ uviedol v roku 2010 v rozhovore pre denník SME Stanislav Cigánek, jeden zo spomenutých kňazov. Páter Dohnal zasa v spomenutom rozhovore uviedol, že „títo kňazi skutočne nie sú na našu Ukrajinskú pravovernú gréckokatolícku cirkev organizačne napojení, ale čerpajú inšpiráciu z našej stránky pravovernosti viery. Tieto aktivity vnímame a máme radosť, že mali odvahu urobiť tento krok viery k obnove katolíckej cirkvi na Slovensku“.

V prípade slovenských kňazov sa zatiaľ Svätá stolica viditeľne neangažuje. Po potvrdení ich exkomunikácie bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským ich verejné aktivity ochabli. V prípade, že by sa pokúsili prijať biskupskú vysviacku, ich však čaká podobná budúcnosť ako ich ukrajinských kolegov.

Imrich Gazda

Foto: gloria.tv

Diskusia
3 comments
Ďakujem za Vaše reakcie!
Anonymný povedal(a)...

Tí slovenskí kňazi a diakon nie že sa len inšpirovali a že len sledujú dianie svojich kolegov na Ukrajine. To sú len také krycie manévre. Veď oni boli na Sázave, keď tam bol páter Dohnal preložený, takže s touto vetvou bazilánov sa dôverne poznajú. Myslím, že tam boli dokonca aj v noviciáte, ale potom bola táto delegácia pátra Dohnala zrušená, a tak títo novici museli opustiť Sázavu a následne šli študovať do seminárov do Bratislavy a Nitry. Samozrejme, že nikto nevedel odkiaľ sú, lebo to tajili. Inak by ich do seminára asi nevzali.
Takže informácia, že sa vzájomne tieto dve strany nepoznajú je lož. Veď majú prepojené aj weby. POzrite si http://www.community.org.ua/czletters.html a je tam odkaz priamo na SBM. Dokonca ich stránka je hostovana na ukrajinskom serveri, takze to hovori za všetko.
Dokonca tí, ktorí poznajú dohnalovcov bližšie, sami hovoria, že dom v Jarku pri Nitre, kde bývajú títo kňazi a diakon, patril týmto bývalým baziliánom. Takže prepojenie je tu úplne jasné. Ibaže títo kňazi sú západného obradu, a ukrajinská vetva je východného.

Anonymný povedal(a)...

Áno, Dohnal je priamo spojený s knazmi v Jarku. Bol som na Sazave ako administrator v roku 2001. Chudaci chlapci. Mne samemu dost dlho trvalo, kym som spoznal jeho sektarske a demagogicke ciele a chovania. Elias Dohnal je majstrom v klamani a aj na to ma svoje "biblicke" odovodnenia. Len tolko.... Nech mu Boh odpusti, lebo spravil peklo mnohym mladym ludom.

Anonymný povedal(a)...

Viac o genéze kauzy "Dohnalovci" je aj na tejto stránke: http://fons.sk/2012/kratka-komparacia-vyvoja-kauzy-baziliani-v-cesku-na-slovensku-a-ukrajine-a-kauzy-betanky-v-polsku/#more-461

Zverejnenie komentára

Odoberaj RSS kanál

Facebook

Archív blogu