pondelok, apríla 12, 2010

Zatknite pápeža, žiadajú britskí ateisti

6 comments


Známi britskí ateisti Richard Dawkins a Christopher Hitchens žiadajú, aby bol Benedikt XVI. počas septembrovej návštevy Veľkej Británie zatknutý pre zločiny proti ľudskosti. Petíciu proti apoštolskej ceste zatiaľ podpísalo vyše 12 300 ľudí. Jej autorom je predstaviteľ britského LGBT hnutia Peter Tatchel.

Dawkins (na obr.) a Hitchens požiadali dvoch britských právnikov, Geoffreyho Robertsona a Marka Stephensa, aby pripravili formálnu obžalobu pápeža za krytie sexuálneho zneužívania maloletých v Katolíckej cirkvi. „Tento človek nie je nad ani mimo zákona. Systematické krytie zneužívania maloletých je kriminálnym činom v každom právnom poriadku a ten nepredpokladá súkromné pokánie a finančné odškodnenie cirkvou, ale spravodlivosť a trest,“ uviedol Hitchens pre Sunday Times.

Obaja predstavitelia ateistického hnutia sa spoliehajú na precedens z roku 1998, kedy bol počas návštevy britských ostrovov zatknutý čílsky diktátor Augusto Pinochet. Pripomínajú aj úspech propalestínskych aktivistov, ktorým sa koncom minulého roka podarilo presvedčiť britský súd, aby vydal zatykač na bývalú izraelskú premiérku Cipi Livni za vojnové zločiny, ktorých sa mala dopustiť počas konfliktu v Gaze na prelome rokov 2008 a 2009. Pred zatknutím ju zachránilo len to, že plánovanú cestu do Londýna zrušila.

Podľa Dawkinsa a Hitchensa sa Benedikt XVI. nemôže spoliehať na diplomatickú imunitu, nakoľko nie je hlavou štátu, ktorý by bol uznaný OSN. V tomto sa však mýlia, nakoľko Vatikán síce nie je členom Spojených národov, ale OSN ho uznáva. Právnici Robertson a Stephens veria, že britská prokuratúra by mohla začať stíhanie pápeža alebo tento prípad postúpiť medzinárodnému tribunálu. V súvise s vyšetrovaním sexuálnych deliktov niektorých kňazov sa pápeža pred súd už pokúšajú dostať súdy v amerických štátoch Kentucky a Oregon (viac tu a tu).

Proti septembrovej návšteve Benedikta XVI. na britských ostrovoch prebieha aj petícia, ktorú organizuje Peter Tatchel z LGBT skupiny OutRage! Petícia, ktorá bude prebiehať až do 2. októbra, od britského premiéra Gordona Browna požaduje, aby sa „dištancoval od netolerantných myšlienok pápeža“ týkajúcich sa „reprodukčných práv žien, rovnosti homosexuálov, výskumu embryonálnych buniek a používania prezervatívov ako prevencie proti AIDS“. Zároveň ho žiada, aby odsúdil krytie sexuálneho zneužívania, rehabilitáciu biskupa Richarda Williamsona a beatifikáciu Pia XII. Hlavnou požiadavkou je nefinancovanie návštevy pápeža z verejných zdrojov. Predpokladané náklady majú dosiahnuť 17 miliónov eur.

Táto petícia sa – tak ako všetky ostatné doručené na Downing Street 10 – nachádza aj na oficiálnej stránke britského premiéra.

Zdroj: Sunday Times, Corriere della Sera

Foto: wikipedia.org

Diskusia
6 comments
Ďakujem za Vaše reakcie!
Juraj Drobný povedal(a)...

tak to čo nevidieť skončím v base za netolerantné názory i ja ..

Anonymný povedal(a)...

To nás asi do tej basy pôjde viac... Žeby ďalšie "obdobie mučeníkov" v Európe? /Martin Tondra/

Erika povedal(a)...

Je skutočne nad slnko jasnejšie, že modlitby, ktoré prebiehali včera večer po Slovensku na pamiatku rehoľníkov trpiacich násilie komunistického režimu v Akcii K, sú navýsosť aktuálne pre dnešok. Ak si mnohí myslia, že žijeme v bezpečných časoch, určite sa mýlia, pretože tlaky Zlého sa mesiac od mesiaca stupňujú v podobe, akú by sme si pred časom ani nedokázali predstaviť a neuvedomovať si to znamená zostávať slepými voči znameniam čias. Kiež nám Pán dá silu v pravde svedčiť o tom, čo poznáme a nebáť sa. Nie nadarmo nám bol daný pontifikát Jána Pavla II. s jeho výzvou "Nebojte sa".

Anonymný povedal(a)...

Ktorý pápež bol naposledy mučenníkom?

Anonymný povedal(a)...

Môže byť ako nebolo,ale..."BRáNY PEKELNé JU NEPREMôžU!" OT.

Anonymný povedal(a)...

Drahý bratia a sestry ... Pokoj Vám

je to ozaj útok na pápeža ! Viac na : http://www.caritas.estranky.sk/clanky/cirkev/sprisahanie-proti-papezovi-
Dakujem, že ste prijali pozvanie k väčšiemu poznaniu +

Zverejnenie komentára

Odoberaj RSS kanál

Facebook

Archív blogu