streda, decembra 30, 2009

Padajú hlavy írskych biskupov

0 comments

Pre krytie pedofilných kňazov v Írsku abdikovali už štyria biskupi. Všetci pôsobili alebo pôsobia v Dublinskej arcidiecéze.


Presne na Štedrý deň abdikovali dublinskí pomocní biskupi Eamonn Walsh a Raymond Field. Deň predtým odstúpil aj biskup Kildaru a Leighlinu James Moriarty. Informovala o tom agentúra Catholic News Service.

Ešte pred Vianocami pápež Benedikt XVI. prijal demisiu ďalšieho bývalého pomocného biskupa Dublinu Donalda Brendana Murrayho. Šesťdesiatdeväťročný Murray (na obr.), súčasný biskup Limericku, zastával pozíciu pomocného dublinského biskupa v rokoch 1982 – 1996. Tlačové stredisko Svätej stolice oznámilo, že jeho abdikácia bola prijatá v súlade s kánonom 401, paragrafom 2 Kódexu kánonického práva, ktorý hovorí: „Od diecézneho biskupa, ktorý sa pre narušené zdravie alebo iný vážny dôvod stal menej schopným zastávať svoj úrad, sa naliehavo žiada, aby predložil zrieknutie sa úradu.“

O svojom úmysle abdikovať biskup Murray informoval vedenie diecézy už 1. decembra, len štyri dni po zverejnení správy tzv. Murphyho komisie, ktorá vyšetrovala škandály v Dublinskej arcidiecézy v rokoch 1975 – 2004. „Viem veľmi dobre, že moja demisia nemôže zmazať bolesť, ktorú obete zneužívania zakúsili v minulosti a každý deň ju prežívajú znova,“ uviedla jeho slová agentúra Zenit. „Znova pokorne prosím o odpustenie tých, ktorí sa stali obeťami zneužívania, keď boli deťmi. Všetkým obetiam pripomínam, že mojou prvou starosťou je akýmkoľvek možným spôsobom im pomôcť na ceste, ktorá im navráti pokoj.“

Začiatkom decembra sa Murray stretol s prefektom Kongregácie pre biskupov Giovannim Battistom Re, aby mu odovzdal abdikáciu, ktorú kardinál 12. decembra posunul pápežovi. Len deň predtým si Benedikt XVI. povolal „na koberec“ špičky írskej cirkvi: kardinála Séana Baptista Bradyho, predsedu Írskej biskupskej konferencie a arcibiskupa Dublinu Diarmuida Martina. Viac tu.

Z aktívne pôsobiacich biskupov, ktorých meno sa spomína v správe Murphyho komisie zatiaľ odmietol abdikovať len biskup diecézy Galway Martin Drennan, ktorý sa domnieva, že vo svojom konaní nepochybil.


Foto: latinmasslimerick.blogspot.com

nedeľa, decembra 27, 2009

Pápež obedoval s bezdomovcami

0 comments


Bezdomovci, Rómovia, imigranti, chudobné rodiny, postihnutí... To bola spoločnosť, s ktorou dnes Benedikt XVI. zasadol k obednému stolu. Po ňom im osobne naservíroval dezert. Kvôli štvrtkovému incidentu boli počas akcie sprísnené bezpečnostné opatrenia.

„Je veľkou udalosťou, že pápež opustil Vatikán, aby sa naobedoval s chudobnými,“ uvádza slová hovorcu Komunity sv. Egídia Maria Marazzitiho denník Corriere della Sera. Práve priestory tejto svetoznámej komunity, ktorá len počas týchto Vianoc po celom svete prichýlila 100 000 ľudí a každodenne vydá 1200 teplých obedov, boli miestom dnešnej udalosti.

Spoločné stolovanie pápeža s dvoma stovkami vybraných ľudí sa začalo tesne po 13.00. Vedľa Benedikta XVI. a Andrea Riccardiho, zakladateľa komunity, sedel rómsky cirkusant Boban Trajkovic a afganský utečenec Qorbanali Esmaeli. Dvadsaťštyriročný Boban je otcom dvoch detí a hlási sa k pravosláviu. Tridsaťštyriročný moslim Qorbanali zasa v roku 1998 ušiel z Afganistanu pred hnutím Taliban. V rámci dnešného menu sa po predjedle podávali lasagne, karbonátok a zemiaková kaša so šošovicou. K dezertu, ktorý osobne podával Benedikt XVI., sa popíjalo šumivé víno. Po obede, ktorého tradícia siaha do roku 1982, dostalo tridsať jedna prítomných detí darčeky. Celé podujatie bolo možné sledovať na dvoch veľkoplošných obrazovkách pred budovou alebo on-line na stránke komunity.

„Som tu, aby som vám povedal, že som vám nablízku a mám vás rád a že Cirkev nosí v srdci tých najbiednejších,“ uviedol pápež počas krátkeho príhovoru. Po obede sa v priestoroch miestnej jazykovej školy pre cudzincov stretol s tridsiatimi študentmi. V závere hodinu a pol trvajúcej návštevy pápež odhalil pamätnú tabuľu a pozdravil členov komunity. Napriek incidentu počas štvrtkovej polnočnej omše sa Benedikt XVI. nevyhýbal priamemu kontaktu s davom, ktorý ho prišiel pozdraviť. Podľa denníka Corriere della Sera sa však v jeho okolí pohyboval zvýšený počet ochrankárov.

Podobné obedy s chudobnými absolvoval aj Ján Pavol II. V roku 1992 v priestoroch Caritasu na rímskom Eskvilíne a v roku 2000 v Aule Pavla VI. vo Vatikáne. Obed s chudobnými v roku 2007 absolvoval už aj Benedikt XVI. Okrem dnešnej akcie by sa mal ešte 14. februára stretnúť s rímskymi bezdomovcami v dome Rímskej diecéznej charity na hlavnej železničnej a autobusovej stanici Termini.

Zdroj: Corriere della Sera, La Repubblica, Sala stampa della Santa sede

Foto: radiovaticana.cz

piatok, decembra 25, 2009

Vatikán už vyšetruje incident počas polnočnej omše

0 comments

Na začiatku polnočnej omše v Bazilike sv. Petra v Ríme došlo k vážnemu incidentu. Psychicky labilná žena priskočila k pápežovi a strhla ho na zem. Údajne ho chcela len objať.


Liturgický sprievod prichádzajúci k oltáru náhle zastavil, hudba prestala hrať, v chráme zazneli prekvapené výkriky, ochrankári sa začali zbiehať ku pápežovi...

Aj slovenskí diváci sledujúci priamy prenos polnočnej omše na TV LUX alebo TA3 mohli vidieť, že v chráme sa niekoľko minút po desiatej večer čosi deje. Kamery však snímali začiatok procesie, takže nebolo možné presne určiť, čo sa stalo. Až na konci slávnostnej bohoslužby talianska televízia Rai Uno ukázala amatérske zábery ženy v červenej vetrovke, ktorá preskočila zátarasy a priskočila k pápežovi (video tu, foto tu). V zmätku ju síce stihol spacifikovať jeden z ochrankárov, ale pri páde na zem so sebou strhla aj Benedikta XVI. Tomu sa nič nestalo. Aj preto mohla liturgia pokračovať bez prerušenia.

Dvadsaťpäťročnú Susannu Maiaolo (na obr.), ktorá má talianske aj švajčiarske občianstvo, ihneď zadržali vatikánski žandári, ktorí sa spolu so Švajčiarskou gardou starajú o vnútornú bezpečnosť Vatikánu. Podľa prvých informácií bola žena po zadržaní zmätená, tvrdila, že len chcela objať pápeža. Paradoxom je, že o podobný čin, dokonca v rovnakej vetrovke, sa Susanna Maiaolo usilovala aj pred rokom na konci polnočnej omše. Vtedy ju ochrankári zastavili už pri preskakovaní zátarasy.

K incidentu sa dnes oficiálne vyjadrila aj Svätá stolica. „Susanna Maiolo nebola ozbrojená a javí známky psychickej poruchy. Bola preto hospitalizovaná a bude podrobená povinnému vyšetreniu,“ píše sa vo vyhlásení Tlačového strediska Svätej stolice. Ako sa ďalej uvádza, počas zmätku spadol aj vicedekan kardinálskeho zboru a matador vatikánskej diplomacie, 87-ročný francúzsky kardinál Roger Etchegaray, ktorý si zlomil krček stehennej kosti a bude sa musieť podrobiť operácii.

Podľa slov hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho, ktoré dnes priniesol denník Corriere della Sera, Benedikt XVI. sa po dramatickej udalosti cíti dobre. Spal pokojne, večer v spoločnosti svojho osobného sekretára, nemeckého kňaza Georga Gänsweina ešte zjedol typický taliansky vianočný koláč panettone. Dnes, bez zmeny v programe, udelil z balkóna svätopeterskej baziliky zvyčajné vianočné požehnanie mestu a svetu, Urbi et Orbi.

V Taliansku je to v tomto mesiaci už druhý útok na známu osobnosť. V podstate rovnaký scenár mal aj útok na premiéra Silvia Berlusconiho v polovici decembra. „Ochrankári boli ďaleko vpredu, ale, ako ukazujú zábery, nikto z nich nebol po boku Benedikta XVI. (...) V podstate túto štrbinu žena využila,“ konštatuje citovaný taliansky denník.

Hovorca Lombardi k špekuláciám súvisiacim s bezpečnosťou pápeža uviedol, že Benedikt XVI. chce byť blízko veriacich, podať im ruku, objať deti a teda nie je možné preverovať mená všetkých prítomných. Veriaci, ktorí sú prítomní na liturgických sláveniach v Bazilike sv. Petra, pritom prechádzajú dvojnásobnou kontrolou: najprv absolvujú prehliadku prostredníctvom detektora kovov, ktorú zabezpečujú talianski policajti a následne ich pri vstupe do baziliky kontrolujú aj vatikánski žandári.

Talianske médiá začali ihneď po incidente prinášať množstvo detailov. V bazilike bolo v inkriminovanej chvíli prítomných asi 50 vatikánskych žandárov a 30 členov Švajčiarskej gardy. Ochrankár, ktorý ženu spacifikoval sa volá Domenico Giani a je vrchným inšpektorom Žandárstva Mestského štátu Vatikán. Prvé informácie hovoria tiež o tom, že žena prišla do chrámu sama.

Podľa slov prokurátora mesta Rím Giovanniho Ferraru, ktoré priniesol denník Corriere della Sera, Vatikán nepožiadal o pomoc talianske úrady, takže vyšetrovanie bude prebiehať vo vatikánskej réžii. „Justícia Svätej stolice je však veľmi mierna,“ povedal novinárom hovorca Lombardi. Na sociálnej sieti Facebook už medzitým vzniklo niekoľko skupín na podporu "hrdinky večera".

Imrich Gazda

štvrtok, decembra 24, 2009

ZAMYSLENIE: Vianoce z druhej strany

0 comments


Už máte nakúpené? Navarené? Upratané? Otázky evokujúce tradičnú vianočnú matériu zaznievali s blížiacimi sa sviatkami čoraz intenzívnejšie. Pritom Vianoce sú spomienkou na chudobných vydedencov.

„...uložila ho do jasieľ, lebo pre nich nebolo miesta v hostinci.“ Slová evanjelistu Lukáša zaznejú počas nasledujúcich dní niekoľkokrát. Stvárnenie tejto udalosti v tradičných vianočných betlehemoch vyvoláva zdanie priam romantickej idylky. Voňajúce seno, šťastní rodičia s novorodencom, dobrosrdeční pastieri...

Nebola však realita predsa len o čosi dramatickejšia? Mladá žena, ktorá nedokáže prirodzeným spôsobom vysvetliť pôvod svojho dieťaťa, odvracajúci sa pohľad Betlehemčanov, pôrod v nehygienických podmienkach temnej maštale, číhajúci vladár... „A všechen lid/s nimi nic nechtěl mít/všichni jim říkali/snězte si co jste si smíchali...,“ vyspieval vianočnú tragédiu Jaromír Nohavica.

Vianoce nie sú dňami prehýbajúcich sa stolov a vysmiatych tvárí. Tak ako pred dvetisíc rokmi, aj dnes sú to sviatky matiek, ktoré musia bojovať o život svojho dieťaťa; otcov, ktorí sa musia „obracať“, aby ich rodiny netreli núdzu; detí, ktoré pod stromčekom nájdu darčeky, ale nie rodičov; starnúcich ľudí, ktorí roky vytvárali pre svoje deti magické sviatky a dnes im to nemá kto vrátiť...

Nie sú to ani dni vysvietených supermarketov, vianočných piesní, idylických reklám... K zostupu Boha na zem došlo uprostred tichej, tmavej noci. Tichá noc, svätá noc...

Všetkým svojim pravidelným čitateľom, priateľom, ktorých počas týchto dní osobne nestretnem, ale aj príležitostným návštevníkom tohto blogu prajem tiché a sväté dni. Len v takejto atmosfére neprepočujeme slová anjela: „Zvestujem vám veľkú radosť... Dnes sa vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ, Kristus Pán.“

V týchto slovách spočíva bohatstvo a radosť Vianoc.

Foto: christnet.sk

streda, decembra 23, 2009

Značka „pápež“ bude chránenejšia

0 comments

V sobotu vydala Svätá stolica vyhlásenie k autorským právam pápežského úradu.

V úvode krátkeho dokumentu s názvom Vyhlásenie k ochrane postavy pápeža sa konštatuje, že „v priebehu predovšetkým posledných rokov možno badať rastúcu náklonnosť a srdečnú úctu mnohých k pápežom, podľa ktorých niektorí túžia nazvať univerzitné, školské alebo kultúrne inštitúcie, ako aj asociácie, nadácie a iné organizácie“.

Vyhlásenie následne zdôrazňuje, že iba Svätá stolica je oprávnená brániť úctu k Petrovým nástupcom a teda zároveň chrániť ich postavenie a osobnú identitu pred iniciatívami, ktoré bez autorizácie prijímajú mená a/alebo znaky pápežov pre účely a činnosti, ktoré nemajú nič alebo len veľmi málo spoločného s Katolíckou cirkvou, s cieľom prepožičať tak organizácii väčší vplyv a vierohodnosť.

„Preto použitie všetkého, čo sa vzťahuje k osobe alebo úradu pápeža (meno, podobizeň a znak), ako aj pomenovania ,Pápežský/á´ musí byť výslovne a vopred schválené Svätou stolicou,“ dodáva sobotňajšie vyhlásenie.

Zdroj: Sala stampa della Santa sede

Foto: vatican.va

utorok, decembra 22, 2009

Ekumenický rok

0 comments

V minulotýždňovom vydaní týždenníka .týždeň som bilancoval uplynulý rok z pohľadu ekumenických vzťahov.

Článok si môžete prečítať tu.

sobota, decembra 19, 2009

Benedikt XVI. odobril blahorečenie Jána Pavla II. Prekvapivo aj Pia XII.

6 comments

Benedikt XVI. prekvapil. Podľa očakávania dnes dopoludnia odobril blahorečenie svojho predchodcu. Rovnaké rozhodnutie v prípade „vojnového pápeža“ Pia XII. zaskočilo celý svet. Očakávajú sa silné protesty zo strany Židov. 

O rozhodnutí pápeža potvrdiť „hrdinské cnosti“ Jána Pavla II. a Pia XII. informovalo dnes Tlačové stredisko Svätej stolice po skončení súkromnej audiencie prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, arcibiskupa Angela Amata. Obaja pápeži sa tak z „kategórie“ Boží služobníci presunuli do „kategórie“ Ctihodní. Ak pápež potvrdí zázrak, ktorý bol vykonaný na ich príhovor, môžu byť už v krátkom čase vyhlásení za blahoslavených a následne za svätých.

Predpokladá sa, že blahorečenie Jána Pavla II. bude uzatvorené skôr. K beatifikačnému procesu by mohlo dôjsť už 16. októbra, pri príležitosti 32. výročia zvolenia kardinála Karola Wojtylu za pápeža.

Z tisícok nahlásených zázrakov uskutočnených na príhovor Jána Pavla II. bolo na overenie vybrané zázračné uzdravenie francúzskej rehoľníčky Marie Simon-Pierre. V roku 2002 jej diagnostikovali ťažkú formu Parkinsonovej choroby, ktorou trpel aj Ján Pavol II. Presne v deň jeho smrti sa stav rehoľnice výrazne zhoršil. Spolusestry sa za ňu začali modliť k zosnulému pápežovi. Po dvoch mesiacoch choroba zmizla.

Postupnosť schvaľovania zázraku je nasledovná. Komisia zložená z lekárov musí najprv potvrdiť, že uzdravenie je zo strany vedy nevysvetliteľné. Zázrak musia potvrdiť teológovia a potom biskupi a kardináli z Kongregácie pre kauzy svätých, prezývanej aj "továreň na svätých". Ak na záver pridá svoj podpis aj pápež, blahorečeniu už nič nestojí v ceste. 

Kým proces blahorečenia Jána Pavla II. sa napriek norme stanovujúcej odstup piatich rokov od smrti, začal už po mesiaci a ukončený bude v rekordne krátkom čase, proces s Piom XII. nebol ani zďaleka taký hladký. Kongregácia pre kauzy svätých už v máji 2007 odklepla jeho povýšenie na oltár (kardináli a biskupi hlasovali za toto rozhodnutie jednohlasne), ale Benedikt XVI. odmietal pripojiť svoj podpis. Vyslúžil si za to kritiku od relátora procesu, nemeckého jezuitu Petra Gumpela. „Je ovplyvnený viacerými stretnutiami, ktoré absolvoval s členmi niektorých židovských organizácií a ktorí mu jasne povedali, že ak urobí minimálny ústretový krok v prípade pápeža Pacelliho, vzťahy medzi Cirkvou a židmi by mohli byť definitívne a nastálo poškodené,“ uviedol v júni tohto roku. Gumpel v minulosti kritizoval aj prehnanú rýchlosť procesu vedúceho k blahorečeniu poľského pápeža.

Pápež Benedikt XVI. dnes potvrdil „hrdinské cnosti“ aj v prípade ďalších ôsmich a zázraky v prípade ďalších desiatich adeptov blahorečenia. Schválil aj martýrium známeho kňaza Jerzyho Popiełuszka, ktorého meno sa spája s poľským odborovým hnutím Solidarita (viac tu). V prípade mučeníckej smrti nie je zázrak k blahorečeniu potrebný.

Viac o prebiehajúcom procese blahorečenia Jána Pavla II. sa dočítate v mojich článkoch Už teraz svätý? a Svätý, ale nie ihneď, ktoré som v minulosti publikoval v týždenníku .týždeň.

Imrich Gazda

Foto: facebook.com

piatok, decembra 18, 2009

Nová menová dohoda medzi Vatikánom a EÚ

0 comments

Od nového roka sa zvýši nominálna hodnota celkového objemu mincí razených Vatikánom. Aj o tom hovorí nová menová dohoda, ktorá bola včera podpísaná medzi Mestským štátom Vatikán a EÚ.

Novú dohodu v Bruseli podpísal v mene Svätej stolice apoštolský nuncius pri EÚ, arcibiskup André Dupuy a člen Európskej komisie pre ekonomické a menové záležitosti Joaquín Almunia. „Nová dohoda nahradí menovú dohodu z 29. decembra 2000, ktorá zaviedla euro ako oficiálnu menu Vatikánu. Do platnosti vstúpi 1. januára 2010,“ informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice.

Podľa Vatikánskeho rozhlasu nová dohoda prinesie niekoľko významných zmien. Zvýši sa nominálna hodnota celkového objemu mincí razených Vatikánom na 2 300 000 euro. Minimálne 51% týchto mincí sa musí dostať do obehu. Podpisom dohody Vatikán zároveň prijíma všetky normy proti recyklácii, sprenevere a falšovaniu bankoviek. Dohoda tiež predpokladá zriadenie zmiešanej komisie, ktorá bude každý rok zasadať, aby potvrdila zachovávanie tejto dohody.

Zdroj: Sala stampa della Santa sede, Radio Vaticana

Foto: plus1den.sk

štvrtok, decembra 17, 2009

Zmeny v Kódexe kánonického práva

6 comments

V utorok bolo zverejnené motu proprio Benedikta XVI. Omnium in mentem, ktorým sa zavádzajú zmeny v Kódexe kánonického práva. Úpravy sa dotýkajú kánonov o diakonskej službe a manželstve.

Prvá zmena sa týka kánonov 1008 a 1009, v ktorých sa upresní rozdiel medzi biskupským a kňazským, a na druhej strane diakonským svätením. Konštatovanie o „poslaní a úrade konať v osobe Krista - Hlavy“ sa bude vzťahovať už len na biskupov a kňazov. Diakoni budú definovaní ako tí, ktorí „dostávajú schopnosť slúžiť Božiemu ľudu diakoniou liturgie, slova a lásky“.

V dôsledku tejto úpravy sa zmení aj znenie článku 1581 Katechizmu Katolíckej cirkvi. Pôvodná formulácia - „Táto sviatosť pripodobňuje vysväteného ku Kristovi pomocou zvláštnej milosti Ducha Svätého, aby sa stal Kristovým nástrojom pre jeho Cirkev. Vysviackou sa človek stáva schopným konať ako predstaviteľ Krista - Hlavy Cirkvi v jeho trojitom poslaní: kňaza, proroka a kráľa.“ - bude nahradená znením: „Od Krista prijímajú biskupi a kňazi poslanie a úrad konať v osobe Krista – Hlavy, zatiaľ čo diakoni schopnosť slúžiť Božiemu ľudu v diakonii liturgie, slova a lásky.“

Výraznejšou zmenou so širším dopadom pre každodennú prax prešli kánony 1086, 1117 a 1124. Ako pre Vatikánsky rozhlas uviedol sekretár Pápežskej rady pre výklad legislatívnych textov, španielsky biskup Juan Ignacio Arrieta, vďaka týmto úpravám bude ľahšie zlegalizovať manželské zväzky pokrstených osôb, ktoré formálnym úkonom odpadli od Katolíckej cirkvi a chcú sa do nej vrátiť. Úprava je reakciou na čoraz rozšírenejšiu prax v krajinách ako sú Nemecko, Rakúsko alebo Švajčiarsko, kde sa veriaci nechávajú vyškrtávať z matrík. Mnohokrát aj z finančného dôvodu, aby nemuseli platiť tzv. cirkevnú daň.

Na zmenách sa pracovalo od roku 1997 na pôde Pápežskej rady pre výklad legislatívnych textov, na čele ktorej stojí taliansky arcibiskup Francesco Coccopamerio. Svojím podpisom ich ešte 26. októbra potvrdil pápež Benedikt XVI. Do platnosti vstúpia tri mesiace od ich zverejnenia v Aktach Apoštolskej stolice.

Zdroj: Radio Vaticana, Zenit

Foto: vatican.va

pondelok, decembra 14, 2009

Srí Lanka: Budhisti útočia na katolíkov

0 comments

Pred niekoľkými dňami budhistickí veriaci znova zaútočili na srílanských katolíkov. Zničili im kostol, podpálili autá a niekoľkých vážne zranili. O incidente informovali agentúry AsiaNews a Zenit.

„Skupina vyše tisíc osôb ozbrojených palicami, tyčami a kameňmi vzala útokom kostol, v ktorom som sa nachádzal s mojimi veriacimi. Zdemolovali sochy, oltár a sedadlá, zničili všetko, čo tam bolo,“ hovorí správca farnosti Našej Panej – Ruže tajomnej Jude Denzil Lakshman o incidente, ktorý sa stal 6. decembra počas rannej omše v obci Crooswatta. Dav zapálil aj autá prítomných farníkov a zranil niekoľkých veriacich. Útočníci napadli aj kňaza, ktorému sa však podarilo uniknúť. Miestne médiá zároveň rozšírili nepravdivú informáciu, že budhisti sa len pomstili za nedávny útok na budhistický chrám.

V oblasti momentálne hliadkujú vojaci z neďalekej základne, ktorí chránia 293 katolíckych rodín tvoriacich miestnu farnosť pred ďalšími útokmi. Podarilo sa už zadržať aj 11 útočníkov, ktorí pochádzajú z radov miestnych budhistických extrémistov.

Kostol Našej Panej – Ruže tajomnej je objektom dlhodobých sporov medzi miestnou katolíckou a budhistickou komunitou, pretože stojí v blízkosti budhistického kláštora. Budhisti sa niekoľko rokov usilujú blokovať jeho rekonštrukciu. V roku 2006 vandali zničili sochu Panny Márie, v roku 2007 kostol opäť prepadli a zdemolovali interiér. V tom istom roku polícia, napriek povoleniu súdu, zabránila sláviť liturgiu, pretože „rušila verejný poriadok“. Niekoľko dní predtým sa predstavený budhistického kláštora vyhrážal, že ak sa bezodkladne nezastaví rekonštrukcia kostola, bude zabitých pätnásť ľudí. V roku 2008 najvyšší súd anuloval rozhodnutie miestnych úradov, ktoré zakázali rekonštrukciu kostola a s odvolaním sa na slobodu vierovyznania povolil pokračovať v rekonštrukčných prácach.

Rekonštrukciu kostola chceli miestni veriaci ukončiť 13. decembra, kedy slávia odpustovú slávnosť. Zostávalo dokončiť už iba strechu.

Zdroj: AsiaNews, Zenit

Foto: asianews.it

sobota, decembra 12, 2009

Zvrat v „kauze Boffo“

0 comments

Obvinenia šéfredaktora talianskeho katolíckeho denníka Avvenire Dina Boffa, ktorý pod mediálnym tlakom začiatkom septembra rezignoval na svoj post, boli nepravdivé. Priznal to šéfredaktor denníka Il Giornale Vittorio Feltri, ktorý Boffa nepravdivo obvinil z homosexuality a vydierania.

„Dino Boffo, ktorý šéfuje denníku talianskych biskupov a angažuje sa v horúčkovitej mediálnej kampani proti premiérovým hriechom, zastrašoval priateľku muža, s ktorým mal vzťah,“ napísal ešte koncom augusta Vittorio Feltri (na obr.) vo svojom editoriáli. Pred niekoľkými dňami v odpovedi na čitateľskú otázku priznal, že mal nepresné informácie. „Boffo vedel vydržať napriek všetkému, čo bolo o ňom povedané a napísané, zachovajúc si pokojný a dôstojný postoj, ktorý môže vyvolať len uznanie,“ zložil mu Feltri svoju poklonu. „Verejné ospravedlnenia publikované na prvej strane Il Giornale aj tak úplne neodstránia spôsobené škody,“ reagoval nový šéfredaktor Avvenire Marco Tarquinio.

Šéfredaktor Feltri priznal, že v čase stupňujúcej kritiky premiéra Silvia Berlusconiho (Il Giornale patrí do mediálneho impéria talianskeho premiéra, dokonca ho edituje jeho brat Paolo), ktorá sa objavovala aj na stránkach Avvenire, chcel poukázať na to, že bude lepšie, ak sa novinári nebudú šprtať v súkromí druhých, pretože každý ma čosi sa ušami. Feltri sa pokúsil svoju chybu ospravedlniť tým, že informácie čerpal z hodnoverného zdroja. „Dnes môžem povedať, že rekonštrukcia faktov opísaných zdrojom nezodpovedala obsahu súdnych spisov,“ konštatuje Feltri. „Dobrý novinár by si mal informáciu verifikovať predtým ako ju publikuje,“ odkázali mu redaktori Avvenire vo svojom vyhlásení. Boffovo meno skutočne figurovalo v jednom staršom súdnom prípade, ale akýkoľvek podiel viny exšéfredaktor stále odmietal.

Feltri odmieta voči sebe vyvodiť akékoľvek konzekvencie. Tvrdí, že až po troch mesiacoch od zverejnenia obvinenia mal jeho zástupca možnosť nahliadnuť do súdneho spisu a zistiť, že sa mýlil. Po odhalení pravdy nemá – podľa vlastných slov – dôvod na ospravedlnenia alebo slzy, ale len povinnosť uviesť pôvodné informácie na správnu mieru. „Osobne som nikdy nič proti Boffovi nemal. Všetci vieme, že je to dobrý novinár a slušný človek.“

Dôveru Dinovi Boffovi prejavil predseda Talianskej biskupskej konferencie (vydavateľ Avvenire), kardinál Angelo Bagnasco, ktorý na uprázdnené šéfredaktorské miesto menoval jedného z najbližších Boffových spolupracovníkov, Marca Tarquinia. Päťdesiatjedenročný novinár pracuje v Avvenire už od roku 1994, v roku 2007 ho šéfredaktor Boffo menoval za svojho zástupcu čím naznačil, že je jeho potenciálnym náhradníkom. Ku kontinuite sa prihlásil samotný Tarquinio vo svojom prvom editoriáli.

Keďže k oficiálnemu vymenovaniu nového šéfredaktora došlo až 82 dní po demisii Dina Boffa, objavili sa rôzne špekulácie o dôvodoch odkladania tohto rozhodnutia. „Mnohí sa nádejali, že zmena vo vedení by mohla byť príležitosťou prehodnotenia poslania cirkevných médií,“ napísal vatikanista Il Giornale Andrea Tornielli. K istej zmene v kompetenciách Boffa a Tarquinia predsa len došlo: kým Boffo okrem denníka riadil aj katolícku televíziu TV 2000 a katolícke rádio Radio in Blu, v zodpovednosti Marca Tarquinia bude už len denník Avvenire.

Zdroj: Corriere della Sera, Avvenire, Il Giornale

Foto: lerane.wordpress.com

Súvisiace články: Šéfredaktor Avvenire odstúpil po mediálnej prestrelke

štvrtok, decembra 10, 2009

Forbes: Benedikt XVI. patrí medzi najvplyvnejších

0 comments

Ešte v polovici novembra zaradil americký časopis Forbes Benedikta XVI. medzi najvplyvnejšie osobnosti sveta. Taliansky denník Il Sole 24 Ore zasa označil jeho poslednú encykliku Caritas in veritate za jednu z kníh roka 2009.

Ekonomický magazín Forbes každoročne zverejňuje zoznam najmocnejších svetových lídrov (The World´s Most Powerful People). Na 11. mieste sa tentokrát objavil pápež Benedikt XVI. Svoj výber časopis odôvodnil slovami, že ide o „najvyššiu pozemskú autoritu pre miliardu duší, čo je šestina populácie planéty; vedie Katolícku cirkev, najstarší a najrozšírenejší ,multinárod´ na svete“. Forbes súčasného pápeža charakterizuje ako „vytrvalého tradicionalistu neoblomného v reprodukčných otázkach“. Pred pápežom sa podľa očakávania ocitli Barack Obama (1.), Vladimir Putin (3.) či Rupert Murdoch (7.). Za hlavou Katolíckej cirkvi naopak zaostali Silvio Berlusconi (12.), Angela Merkel (15.) alebo Kim Čong-il (24.). Na poslednom, 67. mieste skončil venezuelský prezident Hugo Chávez. Kompletný zoznam nájdete tu.

V pondelkovom vydaní vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano šéfredaktor Giovanni Maria Vian komentuje výber magazínu Forbes slovami, že priliehavejšie by bolo v prípade Benedikta XVI. hovoriť o vplyve ako o moci. Zároveň však oceňuje, že sekulárne médium zaradilo do svojho zoznamu pápeža.

Benediktovi XVI. sa v krátkom čase dosalo uznania aj od iného vplyvného ekonomického periodika. Víkendová príloha Domenica talianskeho ekonomického denníka Il Sole 24 Ore priniesla vo svojom poslednom vydaní anketu, v ktorej tridsiati štyria poprední talianski intelektuáli a ekonómovia vyberali knihu roka 2009. Medzi 27 navrhnutými dielami figurovala aj posledná pápežova encyklika Caritas in veritate. Nominoval ju popredný taliansky ekonóm a novinár Mario Deaglio, ktorý v rokoch 1980 – 1983 viedol toto periodikum. V súčasnosti prednáša na univerzite v Turíne a je editorialistom popredného denníka La Stampa.

„Ponúka globálny pohľad na problémy našej planéty, aký sa nepodarilo ponúknuť žiadnemu politickému lídrovi,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie Deaglio. Dodal, že pápež, niektorými označovaný za reakcionára, vytvoril dielo, ktoré je efektívnou pomocou pri originálnom prístupe k takým horúcim témam dneška ako sú redistribúcia ziskov, zmenšovanie sociálnej priepasti medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva, úloha trhu a otázka životného prostredia. „Nie je jednoduchou ,knihou riešení´, ale ukazovateľom ciest, na ktorých možno riešenia nájsť,“ uviedol Deaglio.

Zdroj: Forbes, Il Sole 24 Ore, L´Osservatore Romano (7. - 8.12.2009)

Foto: forbes.com

piatok, decembra 04, 2009

Benedikt XVI. sa stretol s ruským prezidentom

0 comments

Včera popoludní sa Benedikt XVI. po prvýkrát stretol s prezidentom Ruskej federácie Dmitrijom Medvedevom. Medzi Vatikánom a Moskvou dôjde k nadviazaniu plnohodnotných diplomatických vzťahov.

„V priebehu rozhovorov obe strany vyjadrili spokojnosť so srdečnými vzájomnými vzťahmi a zhodli sa na nadviazaní plnohodnotných diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Ruskou federáciou,“ píše sa v komuniké Tlačového strediska Svätej stolice. Formálne bol kontakt medzi Sovietskym zväzom a Vatikánom nadviazaný ešte v roku 1990, ale v oboch krajinách dodnes existovali len zastupiteľské úrady a nie veľvyslanectvá.

Počas polhodinového stretnutia si obaja predstavitelia vymenili pohľady na aktuálnu ekonomickú a medzinárodnú politickú a bezpečnostnú situáciu. „Potom prešla reč na kultúrne a sociálne témy spoločného záujmu ako je hodnota rodiny a prínos veriacich k životu Ruska,“ uvádza sa v tlačovej správe. Benedikt XVI. pri tejto príležitosti ruskému prezidentovi daroval ruský preklad svojej poslednej encykliky Caritas in veritate. Medvedev pápežovi zasa venoval 22 zväzkov encyklopédie o Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Aj keď bol Medvedev na návšteve Talianska už tretíkrát, až včera sa stretol aj s hlavou Katolíckej cirkvi. Pred stretnutím s pápežom sa Medvedev, sprevádzaný ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, stretol aj s vatikánskym štátnym sekretárom, kardinálom Tarcisiom Bertonem a arcibiskupom Domeniqueom Mambertim, sekretárom Svätej stolice pre vzťahy so štátmi.

Včerajším stretnutím talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho a prezidenta Medvedeva vyvrcholilo aj Fórum taliansko-ruského dialógu. V rámci neho bola predstavená dvojjazyčná, rusko-talianska publikácia Benedikta XVI. s názvom Európa – duchovná vlasť, ktorú vydal moskovský pravoslávny patriarchát. Úvod do nej napísal pravoslávny arcibiskup Hilarion, predseda Oddelenia pre zahraničné cirkevné záležitosti Moskovského patriarchátu. Pri tejto príležitosti bolo avizované vydanie spisov moskovského patriarchu Kirilla II. pod názvom Sloboda a zodpovednosť v hľadaní harmónie vo vatikánskom vydavateľstve Libreria Editrice Vaticana na jar budúceho roku.

Podľa informácií agentúry Zenit má dnes Ruská federácia okolo 140 miliónov obyvateľov. Asi 13 miliónov sa hlási ku katolíckej viere. Katolícku cirkev v Rusku podľa štatistík z roku 2007 tvorí v európskej časti 0,42% a v ázijskej časti 1,28% obyvateľstva. Tri biskupstvá a jeden exarchát spravujú piati biskupi a 336 kňazov, pričom 90 farností je bez stáleho duchovného správcu.

Zdroj:
Sala stampa della Santa sede, Zenit, Radio Vaticana, TK KBS, TASR

Foto: orangeportal.sk

Súvisiace články: Katolícky arcibiskup: V Rusku sú katolíci slobodní

utorok, decembra 01, 2009

Z Canterbury do Ríma

0 comments

V minulotýždňovom vydaní týždenníka .týždeň (47/2009) som sa vrátil k apoštolskej konštitúcii Anglicanorum coetibus, ktorou sa zjednodušujú možnosti prestupu anglikánov do Katolíckej cirkvi. Tejto udalosti som sa viackrát venoval aj na tomto blogu (tu, tu a tu).

Článok z .týždňa si môžete prečítať tu.

Odoberaj RSS kanál

Facebook

Archív blogu