pondelok, augusta 31, 2009

Uruguajskí biskupi kritizujú zákon o homosexuálnych adopciách

0 comments

Uruguaj je prvou latinskoamerickou krajinou, v ktorej si homosexuáli budú môcť adoptovať deti. Nový zákon sa stretol s ostrou kritikou miestnych biskupov. Vo včerajšom vydaní o tom informuje vatikánsky denník L´Osservatore Romano.

Zákon odklepol uruguajský parlament vo štvrtok 40 hlasmi „za“ a 13 „proti“. Homosexuálni partneri si podľa neho po štyroch rokoch spoločného života môžu adoptovať dieťa. Zákon musí ešte prejsť senátom, kde sa však neočakávajú žiadne komplikácie. Homosexuálne zväzky sú v krajine povolené od minulého roka.

Nicolás Cotugno, arcibiskup Montevidea a predseda rady pre rodinu miestnej biskupskej konferencie schválený zákon rázne odmietol. Vo svojom vyhlásení uvádza, že homosexuálne adopcie nie sú náboženskou, filozofickou ani sociologickou otázkou, ale otázkou rešpektu k prirodzenému zákonu. „Pripustenie adopcie detí homosexuálnymi pármi ide proti ľudskej prirodzenosti,“ vyhlásil arcibiskup, ktorý zároveň zdôraznil, že zákon ide proti vyššiemu záujmu dieťaťa, ktoré sa stáva len akýmsi nástrojom uspokojenia potrieb iných. Arcibiskup sa domnieva, že parlament mal radšej schváliť zákon, ktorý by uľahčil proces adopcie prirodzenými rodičmi.

Napriek tomu, že homosexuáli si ako ľudia zaslúžia maximálny rešpekt, Cirkev odmieta ich zväzky, pretože dvaja muži alebo dve ženy nemôžu vytvoriť skutočnú rodinu, povedal arcibiskup Cotugno.

Zdroj: L´Osservatore Romano (30.8.2009), Zenit

Foto: uruguayinforme.com

sobota, augusta 29, 2009

Nový veľvyslanec USA pri Svätej stolici je už v Ríme

0 comments

V stredu priletel do Ríma nový veľvyslanec USA pri Svätej stolici, profesor Miguel Humberto Diaz. Jeho misia sa oficiálne začne odovzdaním poverovacích listín pápežovi Benediktovi XVI. Informovala o tom agentúra Catholic News Service.

Štyridsaťpäťročný katolícky teológ pristál na letisku Fiumicino so svojou manželkou a štyrmi deťmi. „Teším sa na týždne, počas ktorých ja a moja rodina zapustíme nové korene v Ríme,“ uviedla jeho slová agentúra CNS. „Som poctený službou prezidentovi Obamovi a americkému ľudu na tomto novom mieste. Bude pre mňa veľkou cťou stretnúť sa s Jeho Svätosťou, pápežom Benediktom XVI.“ Prísahu vo Washingtone zložil nový veľvyslanec 21. augusta. Jeho nominácia bola oznámená ešte v máji. „Vítam príležitosť prehĺbiť a rozšíriť špeciálny vzťah, ktorý medzi USA a Vatikánom vznikol počas 25 rokov oficiálnych diplomatických vzťahov,“ povedal Diaz.

Termín audiencie ambasádora Diaza u pápeža Benedikta XVI. ešte nie je známy. Pápež sa bude až do konca septembra nachádzať v letnom sídle v Castel Gandolfe. Keďže počas prázdninového pobytu je počet oficiálnych stretnutí skresaný na minimum, je možné, že k predaniu poverovacích listín dôjde až po jeho návrate do Vatikánu.

Nový americký veľvyslanec vzbudzuje najrôznejšie očakávania. Rodák z Havany doteraz pôsobil na St. John´s University a College of Saint Benedict v Minnesote a vo vedení viacerých teologických združení. Hovorí anglicky, španielsky a taliansky. Diazove názory obzvlášť imponujú ľavicovým katolíkom a voličom Baracka Obamu, ktorého osobne počas minuloročnej prezidentskej kampane podporoval. Za prezidentom stojí aj po voľbách. Stál napríklad za iniciatívou 26 katolíckych osobností, ktoré podporili nomináciu katolíčky a zástankyne potratov Kathleen Sebelius na pozíciu ministerky zdravotníctva. Napriek tomu sa Diaz považuje za ochrancu života.

Zaujímavým je aj kontext Diazovej nominácie. Minimálne tri predchádzajúce návrhy Vatikán odmietol ešte skôr ako boli Spojenými štátmi oficiálne zverejnené. Výber nového kandidáta prijateľného pre obe strany trval až štyri mesiace. Predchádzajúca veľvyslankyňa Mary Ann Glendon, ktorú nominovala Bushova administratíva, zložila funkciu ešte v januári.

Zdroj: Catholic News Service

Foto: csbsju.edu

Súvisiace články:
Obamov fanúšik veľvyslancom USA pri Svätej stolici

streda, augusta 26, 2009

Člen Regnum Christi: Toto hnutie je sväté. Aj keď zložené z hriešnikov

3 comments

Kňazské hnutie Legionári Krista prechádza ťažkým obdobím. Početné obvinenia jeho zakladateľa, mexického kňaza Marciala Maciela Degollada (na obr.) zo závažných sexuálnych deliktov prekryla informácia o jeho dcére, ktorá dnes žije v Španielsku. Svätá stolica vyslala inšpekciu, ktorá má preveriť rozsah a dôsledky týchto závažných skutočností. O dianí vnútri hnutia a svojej ceste k nemu rozpráva Jozef (svoje priezvisko chce ponechať v anonymite), člen hnutia Regnum Christi, ktoré je pričlenené ku Kristovým legionárom.

Ako ste sa dostali k hnutiu Regnum Christi?

Prvýkrát som sa s hnutím stretol v roku 2002 v Bratislave. Dvaja Legionári Krista tu práve zakladali mládežnícky klub. Opýtali sa ma, či by som im s tým pomohol. Súhlasil som. Po roku som však zistil, že je ťažké viesť iných v čomsi, čo sám nepoznám. Prihlásil som na medzinárodný letný mesačný kurz, ktorý sa každoročne organizuje pre mladých vedúcich hnutia v Ríme.

Tam som mal možnosť spoznať hlbšie spiritualitu a metodológiu hnutia. Spiritualita je jednoducho kresťanská: skutočne žiť kresťanskú lásku (charitu). Tomuto cieľu má slúžiť aj čo najefektívnejšia metodológia. Osobne mi to imponovalo, keďže išlo o čosi, čo som sa už niekoľko rokov snažil žiť - efektívne milovať. Začlenenie sa do hnutia bolo prirodzeným krokom.

Koľkí Slováci sú dnes členmi hnutia? Máte na Slovensku nejakú základňu?

Momentálne sa pripravuje na kňažstvo u legionárov jeden mladý muž. Táto formácia je však dlhodobá – v priemere 12 rokov v závislosti od dĺžky apoštolskej praxe.

Čo sa týka hnutia na Slovensku, je ešte len v štádiu rastu. Prakticky funguje len v Bratislave, hoci záujem bol aj z iných kútov Slovenska. Rádovo ide o zopár desiatok členov a blízkych prívržencov. Keďže dôležitou súčasťou členstva je kontinuálna formácia a rast, nebolo by možné, pri súčasných ľudských kapacitách, osobitne sa venovať každému. Nejde o množstvo, ale o kvalitu.

Ste len radovým členom alebo zastávate v hnutí aj nejaké pozície?

Svojho času som bol zodpovedným za formáciu a apoštolát mládeže. Najmä počas dvoch rokov ako dobrovoľník na plný úväzok v rôznych centrách (Bratislava, Dublin). Neskôr som sa venoval propagácii našich aktivít a hľadaním podpory.

Ako vy osobne prežívate túto spiritualitu hnutia?

Musím sa priznať, že osobne ma viac zaujala praktická stránka hnutia, t.j. metodológia, ktorá odpovedá na otázku, ako sa veci dajú robiť efektívnejšie. Videl som v týchto poznatkoch široké uplatnenie aj pre profesijnú oblasť. V hĺbke duše som však cítil, že o veľa podstatnejšia je spiritualita, duchovnosť. Teda v prvom rade čo, a až potom ako.

V roku 2006 Kongregácia pre náuku viery zareagovala na početné obvinenia zakladateľa hnutia a vyzvala ho k životu v kajúcnosti. Čo to vo vás vyvolalo?

V hnutí panoval názor, že amorálne žaloby na zakladateľa sú jednoducho osočovaním. Preto som vyhlásenie Kongregácie pre náuku viery bral ako poslednú obeť, ktorú musí „svätec” priniesť pre dobré dielo. Bral som to teda skôr pozitívne.

Rok po jeho smrti však vyšli najavo nové skutočnosti, ktoré boli výsledkom vnútorného vyšetrovania v rámci hnutia . Mnohých zaskočili. Legionári veľmi taktne a postupne informovali jednotlivých členov o predbežných zisteniach, no médiá sa ako vždy čo najskôr poponáhľali priniesť túto „bombastickú“ správu širokej verejnosti. Preto súčasný predstavený, otec Alváro Corcuera celoplošne rozoslal list všetkým členom hnutia informujúc ich o potvrdených skutočnostiach a o pokračujúcom vyšetrovaní. Nie všetko, čo koluje v médiách je aj podložené dokázateľnými faktami. Zatiaľ je oficiálne potvrdené len to, že má dcéru.

Samozrejme to vyvolalo množstvo otázok a medzi sebou sme si na ne dávali odpovede. Osobný postoj však musí zaujať každý individuálne. Páter Maciel Degollado bol človek ako každý, teda hriešny. Tu sa hodia aj Ježišove slová: „Kto z vás je bez hriechu, nech prvý hodí (do nej) kameň“ (Jn 8, 7). Keď sa pozriem na svoj život, som iný? Možno som tak závažne aktívne nezhrešil, ale svojou pasivitou som určite zanedbal veľa dobra. No ovocie hnutia, práve zásluhou zakladateľa, je požehnane.

Nezvažovali ste po týchto udalostiach hnutie opustiť?

Už som spomenul, že som sa členom stal pre to, čo hnutie reprezentuje, čo sa snaží žiť. Nie kvôli niekoho úspechom. Preto nevidím dôvod z neho odísť pre niečie zlyhania. Aj vďaka tomuto hnutiu som mal možnosť aktívnejšie sa zapojiť do diania v Cirkvi. Boh dal toto hnutie Cirkvi, a teda je sväté, aj keď zložené z hriešnikov, ktorí sú omylní. Toto mystérium Cirkvi by snáď vedel vysvetliť nejaký erudovaný teológ. Ja viem len to, že žiť sväto je extrémne náročné povolanie každého kresťana.

Aké sú perspektívy hnutia v budúcnosti?

Hnutie má budúcnosť ešte len pred sebou. Momentálne je v štádiu očisťovania, tak ako súčasná svetová ekonomika. Upevnia sa základné kamene, upustí sa od zbytočností, vynájdu sa nové spôsoby. Pokiaľ ostanú cieľ a efektivita zachované, máme sa v Cirkvi od hnutia Regnum Christi ešte na čo tešiť.

Foto: legrandjournal.com.mx

nedeľa, augusta 23, 2009

Tragédia afrických utečencov postavila proti sebe Cirkev a politikov

0 comments

Zo 78 afrických migrantov, ktorí sa snažili dostať do Talianska, prežilo len päť. Katolícki biskupi hovoria o urážke ľudskosti. „Nezmysel,“ tvrdia predstavitelia koaličnej Ligy severu.

Vo štvrtok talianska polícia narazila na loďku s eritrejskými a etiópskymi utečencami. Zo 78 ľudí, medzi ktorými boli ženy a deti, prežilo len päť. Ide o jednu z najväčších tragédií afrických utečencov v Stredozemnom mori.

Skupina vyrazila z Lýbie ešte 28. júla. „Po týždni nám došlo jedlo, voda a benzín, mobily sme mali vybité. Gumený čln unášal prúd. Ľudí, ktorí zomreli, sme hádzali do mora,“ priniesol výpoveď jedného zo zachránených taliansky denník Corriere della Sera. Na celej tragédii je zarážajúce to, že lode, ktoré stretli utečencov, im odmietli poskytnúť pomoc. „Počas plavby sme stretli minimálne desať lodí, ktoré sme darmo prosili o pomoc. Až v uplynulých dňoch nám istý rybár poskytol jedlo a vodu,“ povedal jeden zo zachránených. Pohonné hmoty im darovala posádka maltského motorového člnu, ktorá ich nasmerovala k talianskemu pobrežiu.

„Počas celých storočí boli kapitáni lodí verní základnému námornému právu, ktoré prikazuje záchranu stroskotancov. Naša spoločnosť si však vybudovala odmietavý postoj vo vzťahu k cudzincom,“ reagoval na dramatické udalosti predseda Pápežskej rady pre migrantov Antonio Maria Vegliò, ktorý sa nevyhol ani veľmi tvrdým slovám. „Vyplýva to nielen z neznalosti druhého, ale tiež zo sebectva, pretože sa nechceme deliť s cudzími o to, čo máme. Dochádza tak ku krajnostiam, kedy sa delíme s domácimi zvieratami.“

Tieto vyjadrenia vyprovokovali ostrú výmenu názorov medzi Svätou stolicou a Ligou severu, ktorá je koaličným partnerom Silvia Berlusconiho. Svoj program stavia najmä na prísnej migračnej a bezpečnostnej politike. „To, čo vravia biskupi nemá zmysel,“ uviedol líder strany Umberto Bossi a vyzval Vatikán, aby sám otvoril svoje brány a prijal afrických utečencov. „Všetci dobre vedia, že Vatikán je maličký štát. Najmä Ján Pavol II. chcel vo Vatikáne vytvoriť skutočný priestor prijatia zverený misionárkam lásky Matky Terezy,“ reagoval šéfredaktor vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano Giovanni Maria Vian. „Bossiho výbuchy sú určené len jeho voličom a nie ľuďom, ako sme my, ktorí chcú vyriešiť situáciu a sú vážne znepokojení zložitými udalosťami, ktoré sa udiali na šírom Stredozemnom mori,“ pridal sa biskup Domenico Mogavero.

Na stranu Vatikánu sa postavila aj humanitárna organizácia Save the Children Italia, ktorá vyhlásila, že „vzrastá neprípustná ľahostajnosť vo vzťahu ku migrantom. Je nevyhnutné, aby opäť boli rešpektované zásady pomoci migrantom, ktorí na mori riskujú svoj život“. V podobnom duchu sa vyjadrili aj talianske úrady, ktoré sa chystajú skutok vyšetrovať ako viacnásobnú vraždu. Rozporuplné reakcie však vyvolal úmysel vyšetrovať aj Eritrejcov na základe tzv. bezpečnostného balíčka, ktorý zakazuje nelegálny vstup do krajiny.

Zdroj: Corriere della Sera, Radio Vaticana

Foto: http://knowledge.allianz.com

štvrtok, augusta 20, 2009

Zakladateľ Kristových legionárov je údajne otcom ďalších detí

0 comments

Od polovice júla, kedy Svätá stolica začala inšpekciu katolíckeho hnutia Kristovi legionári pre závažné sexuálne delikty jej zakladateľa, sú španielske a latinskoamerické médiá plné tohto škandálu. Niektoré z nich priniesli informácie o ďalších deťoch Marciala Maciela Degollada. Na svojom blogu o tom píše vatikanista talianskeho denníka La Stampa Giacomo Galeazzi.

Traja súrodenci v Mexiku a po jednom dieťati v Španielsku, Veľkej Británii a Švajčiarsku. Údajne až šesť detí počas svojho života splodil zakladateľ úspešného hnutia Kristovi legionári, mexický kňaz Marcial Maciel Degollado, ktorý zomrel začiatkom roka 2008. V roku 2006 mu Svätá stolica nariadila „domáce väzenie“, ktoré mal prežiť v modlitbe a pokání.

Potvrdené informácie o asi 20-ročnej dcére žijúcej v Španielsku priniesli médiá už vo februári tohto roku. Bola to posledná kvapka, po ktorej začal pohár nezastaviteľne pretekať. Samotní členovia hnutia požiadali Vatikán o apoštolskú vizitáciu, ktorú od 15. júla realizujú piati biskupi poverení Svätou stolicou.

Degolladova dcéra medzitým dostala tvár a meno. Volá sa Norma Hilda Rivas, má 23 rokov a žije v prominentnej madridskej štvrti. Jej matka Norma Hilda Banos má momentálne 49 rokov. S oboma by sa mal v krátkom čase stretnúť jeden z inšpektorov, podpredseda Španielskej biskupskej konferencie, biskup Ricardo Blazquez. Mexické médiá Degolladovi pripisujú aj minimálne osem ďalších prípadov pedofílie. Španielska žena za dlhé roky mlčania zinkasovala nemalé peniaze. O ne sa chcú s hnutím pobiť aj advokáti údajných detí, z ktorých jedno už zomrelo.

Medializované informácie len vyostrujú už aj tak napätú situáciu. Definitívne rozuzlenie však prinesie až rozhodnutie Svätej stolice urobené na základe výsledkov a odporúčaní biskupskej vizitácie. Prvú správu vo Vatikáne očakávajú v októbri.

Zdroj: Oltretevere (Giacomo Galeazzi blog), Corriere della Sera (13.8.2009)

Foto: www.dioceseofknoxville.org

Súvisiace články:
Dvojitý život Kristovho legionára

Svätá stolica preveruje Kristových legionárov. Pre sexuálne škandály ich zakladateľa

pondelok, augusta 17, 2009

Profesor Ratzinger mení katedry: sv. Petra za učiteľskú

0 comments

Z pápeža sa opäť stane vysokoškolský profesor. Len na pár dní. 28. – 30. augusta sa v pápežskom letnom sídle v Castel Gandolge stretne so svojimi bývalými študentmi.

Po zanechaní akademickej kariéry a presune na arcibiskupský stolec v Mníchove a neskôr do Vatikánu sa Joseph Ratzinger rozhodol zaviesť tradíciu každoročného stretnutia so svojimi študentmi. „Po tom, čo bol zvolený za pápeža sme si mysleli, že stretnutia by mali byť zrušené, ale on navrhol v nich pokračovať,“ povedal jeden z bývalých študentov, americký jezuita Joseph Fessio v rozhovore s vatikanistom talianskeho ľavicového denníka Il Riformista Paolom Rodarim.

Skupina Ratzinger Schüelerkreis sa zíde aj tento rok. Z mladých študentov sa medzitým stali renomovaní profesori, teológovia či biskupi. Chýbať nebude ani rakúsky kardinál Christopher Schönborn. Minulé témy ako vzťah s islamom či konflikt medzi evolucionizmom a kreacionizmom tentokrát vystrieda pohľad na evanjelizačné poslanie Cirkvi. Počas posledného augustového víkendu zaznejú dve hlavné prednášky. Prvú prednesie protestantský teológ Peter Beyerhaus, profesor na univerzite v Tübingene na tému Poslanie ad gentes: jeho ospravedlnenie a súčasná forma. Druhým rečníkom bude profesor mníchovskej Ludwig-Maximilians Universitaet Heinz Bürkle, ktorý v osemdesiatych rokoch konvertoval z protestantizmu na katolicizmus. Hovoriť bude na tému Cirkev a jej misia v dialógu s ľuďmi a odlišnými náboženstvami a kultúrami. Záverečnú reč prednesie hostiteľ, profesor Joseph Ratzinger.

Podľa slov Josepha Fessia stretnutia každoročne prebiehajú v neformálnom duchu. Po prednáškach je vždy priestor pre diskusiu. Pomedzi to sa popíja káva, jedia zákusky, debatuje sa s pápežom. Americký jezuita zároveň tlmočí svoju túžbu, aby každý mohol spoznať Benedikta XVI. v skutočnom svetle: ako čitateľného, pozorného a milého kňaza a priateľa.

Aj keď sa tohtoročná téma zdá byť - v porovnaní s minuloročnými - menej „výbušná“, opak je pravdou. „Je príznačné, že pozvanie prijali dvaja predstavitelia blízki protestantskému svetu: ekumenické vzťahy sú v podstate centrálnou časťou zvolenej témy,“ napísal na svojom blogu Palazzo apostolico vatikanista Rodari. Ako sa uvádza vo Vieroučnej nóte o niektorých aspektoch evanjelizácie, ktorú v roku 2007 vydala Kongregácia pre náuku viery, „evanjelizácia zahŕňa aj úprimný dialóg, ktorý sa pokúša pochopiť dôvody a cítenie tých druhých“. Plné znenie dokumentu nájdete tu.

V čase relativizácie a náboženského synkretizmu vyvolal tento dokument rozruch kvôli svojmu jasnému postoju. „Už dávno vznikla situácia, v ktorej pre mnohých veriacich nie je jasný samotný dôvod jestvovania evanjelizácie. Dokonca sa tvrdí, že požiadavka na prijatie plnosti Božieho zjavenia v sebe skrýva postoj intolerancie a ohrozuje pokoj,“ konštatuje vieroučná nóta a dodáva: „Hovorí sa, že stačí pomáhať ľuďom, aby boli viac ľuďmi, alebo aby boli vernejší vlastnému náboženstvu; údajne stačí budovať spoločenstvá schopné angažovať sa za spravodlivosť, slobodu, mier, solidaritu. Navyše niektorí zastávajú názor, že tomu, kto nepozná Krista, ho netreba ani ohlasovať, ani ho povzbudzovať, aby vstúpil do Cirkvi, lebo vraj je možné byť spasený aj bez explicitného poznania Krista a bez formálneho začlenenia sa do Cirkvi.“ Dokument zároveň zdôrazňuje, že evanjelizácia, ktorá nikdy nesmie prebiehať násilným spôsobom, poskytuje možnosť, aby sa obohatili nielen tí, na ktorých sa obracia, ale aj jej aktéri a celá Cirkev.

Zdroje: Palazzo Apostolico (Paolo Rodari blog), Il Giornale (15.8.2009)

Foto: ratzingerfanclub.com

piatok, augusta 14, 2009

Nebol Hitlerov pápež, tvrdí nová kniha o Piovi XII.

1 comments

Pred niekoľkými týždňami vyšla v Taliansku nová kniha o pápežovi Piovi XII. Bol to zrejme najväčší pápež 20. storočia, píše v nej historik židovského pôvodu Paolo Mieli.

Kniha Na obranu Pia XII. s podtitulom Historické dôvody nie je dielom jedného autora, ale zborníkom príspevkov popredných židovských a katolíckych teológov a historikov (Paolo Mieli, Saul Israel, Andrea Riccardi, arcibiskupi a členovia rímskej kúrie Rino Fisichella a Gianfranco Ravasi), ktoré boli v uplynulých rokoch publikované vo vatikánskom denníku L´Osservatore Romano. Kniha obsahuje aj dva nedávne príhovory prednesené pápežom Benediktom XVI. a vatikánskym štátnym sekretárom, kardinálom Tarcisiom Bertonem. Editorom publikácie je šéfredaktor L´Osservatore Romano, profesor histórie Giovanni Maria Vian.

„V podstate ide o záchranu – ako v prípade tejto precíznej knihy – historického pohľadu bez ideologických alebo nábožných okuliarov,“ napísal v recenzii publikovanej v denníku Corriere della Sera redaktor Gian Guido Vecchi. Práve ideologizovanie je najväčším problémom súčasného hodnotenia „vojnového pápeža“.

„Čierna legenda“ o Piovi XII. ako posluhovačovi Adolfa Hitlera sa začala rozvíjať presne 20. februára 1963 v berlínskom divadle Freie Volksbühne, ktoré uviedlo premiéru hry neznámeho nemeckého dramatika Rolfa Hochhutha s názvom Der Stellvertreter (Námestník). O jej vzniku vydal dôkladné svedectvo v National Review (27. januára 2007, slovenský preklad tu) generálplukovník Ion Mihai Pacepa, bývalý šéf rumunskej filiálky KGB, ktorému sa v roku 1978 podarilo ujsť na Západ. Divadelná hra postavená na vyfabrikovaných dôkazoch, podľa ktorých Pius XII. toleroval vyvražďovanie Židov, mala medializovať pápežovu vinu. Hra zaznamenala veľký úspech, obletela svet a uviedla ju aj bratislavská Nová scéna. „Toto hľadisko, ktoré bolo vytvorené sovietskou ideologickou propagandou počas vojny a vytrvalo opakované v priebehu studenej vojny, sa postupne premenilo v určité klišé, ktoré začalo podmieňovať dokonca aj historickú interpretáciu postavy tohto pápeža,“ uviedol Vian pre Vatikánsky rozhlas.

Pre úplnosť treba dodať, že aj zo strany katolíckych intelektuálov boli vznášané isté pochybnosti ohľadom pôsobenia Pia XII. Ide najmä o stanoviská personalistického filozofa Emmanuela Mouniera z roku 1939 a spisovateľa Françoisa Mauriaca (1951). Na druhej strane tu však bolo množstvo vďaky a podpory, ktoré Piovi XII. vyslovili poprední židovskí predstavitelia ako bol jeruzalemský vrchný rabín Isaac Herzog, rímsky rabín Eugenio Zolli (neskôr konvertoval na katolicizmus) alebo izraelská premiérka Golda Meir. „Izraelský ľud nikdy nezabudne na to, čo Pius XII. a jeho delegáti urobili pre našich nešťastných bratov a sestry,“ povedal v roku 1944 rabín Herzog.

Profesor Vian vidí dva hlavné dôvody (politický a vnútrocirkevný), pre ktoré bola osoba Pia XII. dezinterpretovaná. Okrem toho, že bol antifašistom, bol aj antikomunistom, preto si ho už počas vojny zobrala na mušku sovietska propaganda. Po druhé, počas II. vatikánskeho koncilu, v čase súperenia „konzervatívcov“ a „pokrokárov“ bol Pius XII. častokrát prezentovaný v negatívnom svetle ako posledný „pápež – kráľ“ (Papa re), ktorý stojí v protiklade s „dobrým pápežom“ (Papa buono) Jánom XXIII. Pius XII. bol pritom podľa Rina Fisichella pápežom, ktorý svojím učením pripravil koncilu cestu.

Ako však konštatuje profesor Vian, „dnes je už atmosféra opäť iná a zmenila sa v dôsledku stále rozsiahlejších a hlbších poznatkov vatikánskych archívov, ktoré momentálne prechádzajú celkovou reštrukturalizáciou“. Napriek tomu sa zdá, že definitívny obrat v pohľade na tohto pozoruhodného pápeža, nielen mimo, ale aj vnútri Cirkvi, ešte nie je na dosah.

Giovanni Maria Vian (ed.): In difesa di Pio XII. Le ragioni della storia. Venezia : Marsilio, 2009. 168 s. 13 Euro.

Zdroj:
Corriere della Sera, Radio Vaticana

Súvisiace články:
Benedikt XVI. čaká s blahorečením Pia XII.

pondelok, augusta 10, 2009

Dvojitý život Kristovho legionára

0 comments

V časopise .týždeň 31/2009 som sa minulý týždeň na väčšom priestore venoval kauze mexického kňaza Marciala Maciela Degollada, zakladateľa hnutia Ktistovi legionári, o ktorej som písal už aj na tomto blogu.

sobota, augusta 08, 2009

500 000 katolíkov protestuje vo vietnamských uliciach

7 comments

Komunistický Vietnam v týchto dňoch zažíva najväčšie protesty miestnych katolíkov. Požadujú prepustiť väznených veriacich a rozšíriť náboženskú slobodu. Manifestácie, ktoré mnohonásobne presahujú „šafranovú revolúciu“ budhistických mníchov v Mjanmarsku v roku 2007, si však Západ nevšíma.

Od konca júla už niekoľkokrát stotisíce katolíkov zaplavili ulice vietnamských miest. Pochody sa nevyhli ani Ho-Či-minovmu mestu, bývalému Saigonu. Komunistický režim sa nevyhýba tvrdým represívnym zásahom, po ktorých sa veriaci ocitajú nielen vo väzeniach, ale aj v nemocniciach. To všetko v čase, keď Vietnam a Svätá stolica začali rokovania o nadviazaní diplomatických vzťahov a šepká sa aj o budúcoročnej apoštolskej ceste pápeža Benedikta XVI. do tejto krajiny.

Najnovšiu vlnu protestov spustili udalosti vo farnosti Tam Toa v diecéze Vinh, asi 330 km južne od Hanoja. Miestni katolíci už dlhé roky bojujú o svoj starobylý chrám, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1631. Kostol, zrekonštruovaný koncom 19. storočia, bol zničený počas vietnamskej vojny v roku 1968. Americké bombardovanie prežilo len priečelie a zvonica. Keď sa veriaci rozhodli kostol obnoviť, komunistický režim budovu aj pozemok skonfiškoval. Na jeho mieste má vyrásť turistické centrum a pomník obetiam vietnamskej vojny. 20. júla tisícka katolíkov obsadila pozemok a postavila na ňom kríž a oltár. Pri zásahu poriadkových síl, ktoré použili slzný plyn, obušky aj strelné zbrane, bolo zranených asi 100 osôb, siedmi veriaci skončili vo väzení. Štyroch medzičasom prepustili. V nedeľu, 26. júla zneli vo všetkých vietnamských kostoloch modlitby za zadržaných a do ulíc vyšlo 500 000 veriacich.

V rovnaký deň bol vietnamskými policajtmi zbitý kňaz Paul Nguyen Dinh Phu, ktorý slúžil omšu s ďalšími piatimi kňazmi. Keď ho do nemocnice prišiel navštíviť Peter Nguyen The Binh, farár blízkej farnosti, skupina výtržníkov ho vyhodila z druhého poschodia budovy. Kňaz dodnes leží v kóme. Útoky vyvolali novú vlnu masových pochodov.

Veriaci obviňujú vládu, že miestnym živlom platí za útoky na kresťanov. Bitke sa nevyhlo ani 9-ročné dieťa a jeho matka. Farár farnosti Tam Toa, páter Le Thanh Hong, sa pre istotu skrýva na neznámom mieste. Vietnamská tlač ho už stihla obviniť, že na vykonávanie kňazskej služby nemá štátny súhlas. Podobne ešte začiatkom júla úrady obvinili redemptoristu Josepha Le Quanga z podvracania komunistickej strany. Udalosti v Tam Toa vietnamské médiá interpretujú ako pokus Katolíckej cirkvi zabrať domy obyvateľov žijúcich v blízkosti kostolnej zrúcaniny, čím miestnych poburujú proti katolíkom.

Napriek tomu, že v 84 miliónovom Vietname žije len 8% katolíkov, okolo 6 miliónov, miestny režim má vážne obavy z rastu Katolíckej cirkvi. Len v Ho-Či-minovom meste bolo za posledný rok pokrstených 9 000 dospelých. V krajine sa na kňazstvo pripravuje až 1000 seminaristov, pôsobí tu 50 000 katechétov a len v štyroch benediktínskych kláštoroch žije až 270 rehoľníkov.

Zdroj: AsiaNews, Radio Vaticana, Chiesa (Sandro Magister blog)

Foto:
asianews.it

Súvisiaci článok:
V Hanoji pochovali kardinála Pham Dinh Tunga


• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

utorok, augusta 04, 2009

Pakistanskí moslimovia upaľujú kresťanov

0 comments

Minimálne 6 kresťanov zhorelo zaživa počas útokov moslimov na kresťanské štvrte. Dvaja ďalší boli zastrelení. Kresťania vo viacerých pakistanských mestách vyšli do ulíc, aby odsúdili násilnosti (na obr.). Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini žiada, aby sa situáciou zaoberala EÚ aj OSN. Informácie priniesla agentúra AsiaNews a taliansky denník Avvenire.

Bahamin Wala, Korian, Godžra. Katolícke a protestantské komunity žijúce v týchto troch pakistanských dedinách zažili počas júla opakované moslimské lynčovanie. Stovky moslimov vtrhli do ich domov, ktoré rabovali a pálili. Vo všetkých prípadoch stáli za útokmi obvinenia z urážky islamu.

K najtvrdším útokom došlo minulú sobotu v dedine Godžra v provincii Pandžáb. Tisícka moslimov, z ktorých minimálne dve stovky boli ozbrojené, sa zišla na miestnej vlakovej stanici, odkiaľ sa vydali na pochod do štvrte, v ktorej už päťdesiat rokov žijú kresťanské rodiny. V zapálených domoch zhorelo šesť ľudí, z toho dve deti a tri ženy. Dvaja ďalší ľudia boli zastrelení pri úteku. „Nenechali nič, vzali nám ešte aj koňa, ktorý bol naším jediným majetkom,“ povedala miestna kresťanka Shabaan Masih, podľa ktorej sa moslimovia snažili zabrániť príchodu pomoci zablokovaním prístupových ciest. Dôvodom útoku, ktorí iniciovali predstavení miestnej mešity, bola fáma, že počas sobotňajšej svadby kresťanské dieťa zapálilo Korán. „Nemôžem robiť nič iné, ako plakať vidiac túto skazu,“ uviedol katolícky kňaz Aftab James Paul, predseda komisie pre medzináboženský dialóg diecézy Faisalabád. Na znak smútku ostanú tri dni zatvorené všetky kresťanské školy a inštitúcie.

Útočníci použili ťažko uhasiteľnú látku, ktorou počas júla dvakrát zaútočili aj na kresťanské domy v dedinke Korian, taktiež v provincii Pandžáb. Naposledy vo štvrtok, kedy zničili okolo päťdesiat domov, medzi nimi aj objekty patriace protestantskej Pakistanskej cirkvi a Novej apoštolskej cirkvi. Sedemdesiatpäť kresťanských rodín je na úteku. Miestna štvrť, v ktorej žijú predovšetkým chudobní nádenníci, je príkladom harmonického spolužitia viacerých kresťanských spoločenstiev.

Arcibiskup Lahory, John Lawrence Saldanha naliehavo požiadal pakistanskú vládu, aby zabezpečila ochranu kresťanskej menšiny. Islamabád zareagoval vytvorením špeciálnej komisie na prešetrenie udalostí a v inkriminovaných mestách posilnil policajné hliadky. Arcibiskup však zdôrazňuje, že problémom je samotná pakistanská legislatíva trestajúca urážku islamu. Sporný zákon je podľa neho nástrojom „nenávisti a rozdelenia“ krajiny. Za aktuálnymi útokmi vidí sunitskú extrémistickú organizáciu Sipah-e-Sahabaha. Prostredníctvom agentúry AsiaNews poslal arcibiskup odkaz všetkým kresťanom: „Prosíme o solidaritu a modlitby kresťanov z celého sveta. Nenechávajte nás samých, ale zostaňte pri nás vo svojich srdciach a mysliach.“

„Nezmyselné násilie na kresťanskej komunite v Godžre“ vo svojom telegrame odsúdil aj pápež Benedikt XVI., ktorý všetkých vyzval, aby v mene Boha opustili cestu násilia spôsobujúcu takéto utrpenie a prešli na cestu pokoja. Miestnych kresťanov zároveň povzbudil, aby práve oni boli tvorcami spoločnosti založenej na dôvere v ľudské a náboženské hodnoty a vzájomnom rešpekte.

Zdroj: AsiaNews, Avvenire

Foto: asianews.it

Súvisiace články:
Islamskí fundamentalisti terorizujú pakistanských kresťanov

sobota, augusta 01, 2009

Cédečko Benedikta XVI.

0 comments

Na jeseň by malo vyjsť CD s mariánskymi modlitbami prednesenými pápežom Benediktom XVI. Informovala o tom agentúra Zenit.

Hudobný nosič vydaný multimediálnou spoločnosťou paolínskej rehole Multimedia San Paolo bude niesť názov Alma Mater. Mariánske modlitby a litánie prednesené a naspievané súčasným pápežom v taliančine, portugalčine, francúzštine a nemčine bude doprevádzať zbor Rímskej filharmonickej akadémie. Nahrávky pápeža dal k dispozícii Vatikánsky rozhlas. Cédečko bude obsahovať aj osem skladieb Kráľovskej filharmónie z Londýna.

Podobný krok urobil aj predchodca Benedikta XVI., Ján Pavol II., ktorý v roku 1999 nahral CD s názvom Abba Pater. Výťažok z predaja bude venovaný podpore hudobného vzdelávania chudobných detí po celom svete.

Zdroj: Zenit

Foto: city.corriere.it

Odoberaj RSS kanál

Facebook

Archív blogu