nedeľa, mája 31, 2009

Benedikt XVI. sa stretol s Václavom Klausom

0 comments

Oficiálnu návštevu Vatikánu včera absolvoval český prezident Václav Klaus. Pri tejto príležitosti Tlačové stredisko Svätej stolice oficiálne potvrdilo, že pápež Benedikt XVI. navštívi Českú republiku 26. – 28. septembra tohto roku.

Súkromný rozhovor medzi Benediktom XVI. a českým prezidentom, ktorý sa konal v pápežovej knižnici, trval asi 20 minút. „Táto návšteva bola príležitosťou k veľmi obšírnemu a nie iba k zdvorilostnému rozhovoru o dianí v dnešnom svete, dnešnej Európe, v našej zemi, v cirkvi i mimo nej. Pápežovým názorom na mnoho vecí rozumiem, a aj keď to pre niekoho môže byť prekvapením, jeho názory nie sú tak nekonečne vzdialené od tých, ktoré v týchto veciach zastávam ja,“ povedal prítomným novinárom V. Klaus.

Po stretnutí s pápežom prezident absolvoval rokovania s vatikánskym štátnym sekretárom, kardinálom Tarcisiom Bertonem a sekretárom Svätej stolice pre vzťahy so štátmi, arcibiskupom Dominiqueom Mambertim. Témou rozhovoru bola aj doteraz neuzavretá základná zmluva medzi Svätou stolicou a Českou republikou. „Pokiaľ ide o medzinárodnú zmluvu Českej republiky, konštatovali sme spolu s kardinálom Bertonem, že je to problém, ktorý možno doriešiť za predpokladu, že zmizne jeho ideologický nádych a bude riešený prakticky a ja som pripravený k tomuto praktickému doriešeniu prispieť. Pokiaľ ide o tento problém v súvislosti s mojím dnešným rozhovorom so Svätým otcom, potvrdilo sa, čo som očakával, že totiž tento problém je pod hranicou toho, čím by sa pápež zaoberal. Jemu ide o veci omnoho zásadnejšie, hlbšie, fundamentálnejšie a v tomto zmysle je táto zmluva o jedno poschodie inde, takže o zmluve sme si nevymenili ani jedno jediné slovo,“ uviedol Klausove slová Vatikánsky rozhlas.

Počas pobytu v Ríme sa Klasu stretol aj s veľmajstrom Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov Robertom Matthewom Festingom, navštívil český seminár Nepomucenum a hroby kardinála Josefa Berana a pápeža Jána Pavla II.

Tlačové stredisko Svätej stolice pri tejto príležitosti potvrdilo, že počas septembrovej apoštolskej cesty Benedikta XVI. do Českej republiky pápež navštívi Prahu, Brno a Starú Boleslav, kde bol umučený a pochovaný svätý Václav.

Zdroje: Radio Vaticana, L´Osservatore Romano (31.5.2009)

Foto: radiovaticana.cz

Pozrite si krátky záznam zo stretnutia V. Klausa a Benedikta XVI.

video

piatok, mája 29, 2009

Obamov fanúšik veľvyslancom USA pri Svätej stolici

0 comments

Novým veľvyslancom USA pri Svätej stolici by sa po mesiacoch treníc mal stať teológ Miguel Diaz. Fanúšik Baracka Obamu, Karla Rahnera a teológie oslobodenia by bol prvým Hispáncom v tejto funkcii.

„Želal by som si byť diplomatickým mostom medzi naším národom a Svätou stolicou a ak moju nomináciu potvrdí americký senát, budem pokračovať v práci mojich predchodcov a budovať na 25 rokov trvajúcich výborných vzťahoch so Svätou stolicou,“ povedal Diaz (na obrázku) po oznámení jeho nominácie, ktorú už Vatikán akceptoval. Vatikánsky nuncius v USA Pietro Sambi označil jeho výber za skvelý.

Komplikovaný výber

Nový ambasádor vzbudzuje veľkú pozornosť nielen kvôli svojmu profilu, ale aj pre výrazné komplikácie pri jeho výbere. Doterajšia veľvyslankyňa Mary Ann Glendon, veľmi blízka exprezidentovi Georgovi Bushovi ako aj predchádzajúcemu a súčasnému pápežovi, skončila svoju misiu už v januári. Výber nového kandidáta prijateľného pre obe strany trval štyri mesiace. Minimálne tri nominácie (mohlo ich byť aj viac) Vatikán odmietol ešte skôr ako boli oficiálne zverejnené. Viac tu a tu.

Medzi neprijateľných sa zaradila aj dcéra bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho Caroline či profesor práva Douglas Kmiec, katolícky člen Demokratickej strany, ktorý pred prezidentskými voľbami napísal knihu zaoberajúcu sa dôvodmi, pre ktoré by katolíci mali podporiť demokratického kandidáta. „Aj keď sa Svätá stolica oficiálne žiadnym spôsobom nevyjadrila na adresu nového veľvyslanca a napokon ani nedostala žiadne neoficiálne nie to ešte oficiálne návrhy, preventívne veto americkej cirkvi k Obamovým kandidátom malo pochopenie aj v apoštolskom paláci,“ napísal vatikanista talianskeho denníka Il Giornale Andrea Tornielli. Požiadavkou Vatikánu bolo, aby navrhnutý kandidát bol katolíkom, nežil v neusporiadanom vzťahu a mal prolife presvedčenie. Nakoľko tieto požiadavky spĺňa Miguel Diaz je otázne.

Prolife? Áno aj nie

Štyridsaťpäťročný rodák z Havany momentálne pôsobí na St. John´s University a College of Saint Benedict v Minnesote. S manželkou Marian má štyri deti. Pôsobil alebo pôsobí vo vedení viacerých teologických združení (Catholic Theological Society of America, Academy of Catholic Hispanic Theologians of the United States, Karl Rahner Society). Odborne sa venuje trojičnej teológii, sympatizuje s myšlienkami Karla Rahnera a mnoho jeho kníh a článkov je inšpirovaných latinskoamerickou a čiernou teológiou oslobodenia. „Jeho akademická špecializácia mu ponúka niekoľko možností navyše k dialógu s pápežom – teológom,“ napísal Tornielli. Je otázne ako by táto diskusia skončila, keďže teológ Joseph Ratzinger je známym odporcom ľavicovej teológie oslobodenia. V osemdesiatych rokoch stál ako šéf Kongregácie pre náuku viery za dvoma dokumentmi odsudzujúcimi niektoré názory tohto teologického smeru. Stál tiež za zavrhnutím kristologických názorov salvádorského teológa oslobodenia Jona Sobrina. O tomto prípade som písal v týždenníku .týždeň 16/2007.

Diazove názory obzvlášť imponujú ľavicovým katolíkom. Ako uviedla Catholic News Agency, jeho nominácia vyvolala okamžité nadšenie v proobamovských katolíckych kruhoch združených v hnutiach ako Catholic United a Catholics in Alliance for the Common Good.

Sám Diaz sa intenzívne angažoval v prezidentskej kampani. Okrem toho, že na Obamov účet prispel darom 1 000 dolárov, pôsobil aj v tíme jeho poradcov. Prezidentove kroky podporuje aj po voľbách. Stál napríklad za iniciatívou 26 katolíckych osobností, ktoré podporili nomináciu katolíčky a zástankyne potratov Kathleen Sebelius na pozíciu ministerky zdravotníctva. Napriek tomu sa Diaz považuje za ochrancu života. „Kdekoľvek môžeme, mali by sme podporovať život vo všetkých jeho štádiách,“ povedal v januári tohto roku v rozhovore pre Catholic News Service.

Nová éra

Bez ohľadu na osobu nového ambasádora sa nástupom Obamovej administratívy vzťahy medzi Vatikánom a USA výrazne zmenili. Podľa vatikanistu Tornielliho došlo k zaujímavej zámene: kým s Bushom si Vatikán rozumel v bioetických témach, ale nie v otázkach medzinárodnej politiky (najmä Ján Pavol II. radikálne odsudzoval vojnu v Iraku), v prípade Obamu to bude naopak. K zaujímavej priamej konfrontácii by mohlo dojsť začiatkom júla. Počas stretnutia G8 v Taliansku by sa Obama chcel stretnúť s pápežom Benediktom XVI.

Zdroje: CNA, CNS, Il Giornale

Foto: www.csbsju.edu

štvrtok, mája 28, 2009

Benedikt XVI. sa stretol s Margaret Thatcherovou

0 comments


V závere včerajšej generálnej audiencie sa pápež Benedikt XVI. stretol s britskou expremiérkou Margaret Thatcherovou. Informovala o tom agentúra Zenit.

Po skončení príhovoru na tradičnej stredajšej generálnej audiencii konanej na Námestí sv. Petra v Ríme pápež osobne pozdravil niekoľko pútnikov. Medzi nimi bola aj britská expremiérka Margaret Thatcher (1979 - 1990), s ktorou Benedikt XVI. strávil niekoľko minút v tichom rozhovore. Ešte pred začiatkom audiencie bola Thatcherová položiť kyticu na hrob pápeža Jána Pavla II.

Veľká Británia si 4. mája pripomenula 30. výročie jej nastúpenia do úradu.

Zdroj:
Zenit

Foto: radiovaticana.cz

streda, mája 27, 2009

Vatikánsky rozhlas sa otvára reklame

0 comments

Počas 78-ročnej histórie Vatikánskeho rozhlasu (VR) v ňom nezaznela ani jedna reklama. Situácia sa mení. VR sa otvára reklame. Dnes o tom informoval vatikánsky denník L´Osservatore Romano.

Prvým inzerentom bude Taliansky národný podnik pre elektrickú energiu (ENEL). Prezident energetického gigantu Piero Gnudi včera predstúpil pred novinárov spolu s generálnym sekretárom Governatorátu mestského štátu Vatikán, biskupom Renatom Boccardom a riaditeľom VR Federicom Lombardim, aby spoločne oznámili tento prelomový krok. Reklama na ENEL sa bude vysielať od 6. júla do 27. septembra 2009 trikrát denne v piatich jazykoch (anglicky, nemecky, francúzsky, taliansky, španielsky).

Predaj reklamného priestoru Vatikán zveril agentúre Mab.q, ktorá sa v posledných rokoch špecializuje na oblasť katolíckych médií. Agentúra bude spolu s vedením VR vyhodnocovať kvalitu a etiku jednotlivých reklamných spotov.

Zdroj: L´Osservatore Romano (27.5.2009), Radio Vaticana

Foto: radiovaticana.org

nedeľa, mája 24, 2009

Obama na Notre Dame: Búrlivé stretnutie

10 comments

Presne pred týždňom si Barack Obama prebral čestný doktorát na americkej katolíckej univerzite Notre Dame. Ceremóniu sprevádzali búrlivé protesty, počas ktorých boli zatknuté desiatky demonštrantov. Medzi nimi aj katolícky kňaz.

Bašta amerického katolicizmu. Takto bola donedávna označovaná najväčšia americká katolícka univerzita Notre Dame v štáte Indiana. Po minulotýždňovej nedeli už toto prirovnanie neplatí.

Rektor univerzity a katolícky kňaz John Jenkins ešte v marci tohto roku pozval nového amerického prezidenta Baracka Obamu, aby počas májových promócií predniesol slávnostný príhovor. Pri tejto príležitosti si mal prebrať aj čestný titul doctor honoris causa v oblasti právnych vied. Proti tomuto kroku protestovali desaťtisíce amerických katolíkov, protestantov a neveriacich konzervatívcov, ktorí sa podpísali pod petíciu organizovanú združením Cardinal Newman Society, ktorého členom je 224 amerických katolíckych škôl a univerzít. Za niekoľko týždňov sa pod internetovou petíciou notredamescandal.com zozbieralo vyše 367 000 podpisov. Rozhodnutie rektora Jenkinsa kritizovalo viac ako 70 amerických biskupov na čele s predsedom Konferencie amerických biskupov, kardinálom Francisom Georgeom, ktorý zdôraznil, že žiadna katolícka inštitúcia nesmie pozvať na svoju pôdu podporovateľa potratov. Akademický titul si odmietlo prevziať nielen 50 z dvoch tisícok tohtoročných absolventov, ale cenu Laetare Medal, ktorú univerzita od roku 1883 udeľuje katolíckym intelektuálom za šírenie ideálov katolicizmu si odmietla prebrať aj bývalá veľvyslankyňa USA pri Svätej stolici, Mary Ann Glendon.

Napriek protestom rektor Jenkins pozvanie nezrušil. Obama sa minulú nedeľu zúčastnil slávnostnej ceremónie, pred a počas ktorej boli zatknuté desiatky odporcov. Medzi nimi aj starý katolícky kňaz Norman Weslin vedúci s krížom na ramenách tichý protest proti legislatíve liberalizujúcej vykonávanie potratov, ktorú po svojom zvolení presadil prezident Obama (pozri video). „Nejde o protest proti prezidentovi. Protestujeme predovšetkým proti neposlušnosti Notre Dame a zrade katolíckych hodnôt,“ uviedol pre agentúru Zenit prezident Cardinal Newman Society Patrick Reilly. Obama svoj príhovor ladil zmierlivo. „V istých otázkach pohľady dvoch táborov ostanú nezlučiteľné,“ povedal Obama počas príhovoru prerušovaného nesúhlasnými výkrikmi odporcov. Zároveň dodal, že táto nezmieriteľnosť by nemala byť dôvodom démonizácie druhej strany a vyzval, aby oba tábory spoločne pracovali na predchádzaní nežiaducej gravidite a zjednodušení adopčných procesov. „Obama vo svojom príhovore neurobil krok späť a zostal na svojej pozícii podporujúcej právo na potrat, ale zároveň sa pokúsil vytvoriť príležitosť pre dialóg medzi oboma tábormi ideovej a politickej vojny, ktorá v USA prebieha veľmi neúprosne,“ charakterizoval prezidentov príhovor taliansky ľavicový denník Il Riformista. „Napriek tomu jeho slová neuchlácholili duše odporcov potratov prítomných v aule,“ doplnil ďalší taliansky denník, pravicový Il Giornale.

Pozície pro life a pro chice sú v USA veľmi vyrovnané. Podľa nedávneho prieskumu Pew Research Center klesol medziročne počet podporovateľov potratov z 54% na 46%. Počet odporcov potratov podľa Gallup Institute zároveň dosahuje úroveň 51% (medziročne stúpol o 7%). Na druhej strane si len 28% amerických katolíkov myslí, že Notre Dame urobila chybu, keď na svoju pôdu pozvala prezidenta Obamu. 50% katolíkov považuje tento krok za správny.

Príhovor prezidenta B. Obamu na Notre Dame University nájdete tu.

Zdroj: Il Giornale, Il Riformista, Corriere della Sera, Zenit

Foto:
necn.com

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Zatknutie kňaza Normana Weslina počas tichého protestu proti prítomnosti Baracka Obamu na univerzite Notre Dame.

video

sobota, mája 23, 2009

Islamskí fundamentalisti terorizujú pakistanských kresťanov

0 comments

Predseda Konferencie pakistanských biskupov, arcibiskup Lawrence Saldanha a riaditeľ Pápežských misijných diel v Pakistane Mario Rodriguez upozorňujú na kritickú situáciu kresťanov v tejto krajine.

V uplynulých týždňoch sa kresťanské rodiny žijúce v juhopakistanskom meste Karáči stali terčom útokov príslušníkov hnutia Taliban. „Talibanci obchádzajú kresťanské štvrte mesta, terorizujú ženy a pod hrozbou trestu smrti vyzývajú ľudí ku konverzii na islam. Sú ozbrojení pištoľami a kalašnikovmi. Žijeme v úzkosti... Kresťanské rodiny nevychádzajú z domov, sú nútené žiť v izolácii,“ povedal spravodajskej agentúre Fides páter Rodriguez. Zároveň si posťažoval na miestne úrady a políciu, ktoré nie sú schopné terorizovaných obyvateľov ochrániť. Zdôraznil, že cirkev sa pokúša čeliť náboženskému extrémizmu nielen v spolupráci s civilnými úradmi, ale aj s reformnými moslimskými kruhmi. Rodriguez zároveň vyzval kresťanov po celom svete, aby sa modlili za kresťanskú komunitu žijúcu v Pakistane, ktorá „momentálne prechádza jednou z najtemnejších a najťažších chvíľ svojej histórie“.

Na kritickú situáciu kresťanskej menšiny poukázal aj predseda Konferencie pakistanských biskupov a arcibiskup Lahory Lawrence Saldanha (na obr.). V liste, ktorý nedávno zaslal všetkým politickým lídrom poukázal na „vražednú mašinériu teroru v mene náboženstva“. Podľa arcibiskupa „existuje odôvodnená obava, že násilné udalosti, ktoré sa odohrali v Karáči, môžu sa opakovať v ďalších častiach krajiny“. Arcibiskup Saldanha sa kriticky pýta, či je vláda vôbec ochotná chrániť kresťanskú menšinu a zabezpečovať v krajine demokratický poriadok. „Kresťania už teraz znášajú neprávostí a násilnosti v dôsledku nepriaznivého zákona o blasfémii namiereného proti nim. Teraz je v ohrození priamo ich život,“ dodáva.

Zdroj: L´Osservatore Romano

Foto: catholicregister.org

piatok, mája 22, 2009

Pápež vo Svätej zemi: Politický rozmer jeho cesty

0 comments

Benedikt XVI. navštívil Svätú zem ako pútnik. Nemohol sa však vyhnúť otázke mieru, ktorý je rovnako náboženskou ako aj politickou kategóriou. Nehovoril len o mierovom spolužití Izraelčanov a Palestínčanov, ale aj kresťanov, židov a moslimov.

Celý komentár, ktorý bol publikovaný na stránke postoy.sk, nájdete tu.

streda, mája 20, 2009

Vysoký predstaviteľ vatikánskej diplomacie na Slovensku

0 comments

Uplynulý týždeň navštívil Slovensko sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi, arcibiskup Dominique Mamberti. Rokovania so štátnymi a cirkevnými predstaviteľmi sa dotýkali najmä citlivej otázky zmluvy o výhrade vo svedomí.
Arcibiskup Mamberti zastávajúci pozíciu ministra zahraničných vecí Svätej stolice, ktorý pricestoval na pozvanie ministerstva zahraničných vecí, sa stretol s prezidentom Ivanom Gašparovičom, vicepremiérom Dušanom Čaplovičom, ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a slovenskými biskupmi. Popritom navštívil Nitru, kde absolvoval prehliadku Katedrály sv. Emeráma, v Bratislave si pozrel historické centrum a navštívil aj Dóm sv. Martina a hrad Devín.

Jeho rokovania sa týkali aj dvoch čiastkových zmlúv o výhrade vo svedomí a financovaní cirkvi, ktoré dodnes neboli medzi našou krajinou a Svätou stolicou uzatvorené. „Do roku 2010 túto tému otvárať nebudeme,“ uviedol pre agentúru SITA D. Čaplovič. Prezident Gašparovič ocenil, že Svätá stolica nerobí žiaden nátlak na prijatie chýbajúcich dohôd. Slovensko podpísalo s Vatikánom základnú zmluvu v novembri 2000. Vyplývajú z nej štyri čiastkové zmluvy, z ktorých dve - o katolíckej výchove a o pôsobení duchovných v ozbrojených zboroch – už boli ratifikované.

Objavili sa úvahy o záujme vlády Roberta Fica podpísať zmluvu o výhrade vo svedomí, aby si pred budúcoročnými parlamentnými voľbami na svoju stranu naklonil slovenskú katolícku cirkev. Arcibiskup Mamberti mal podľa dohadov jedného vyššie postaveného cirkevného predstaviteľa podporiť oživenie dialógu medzi vládou a slovenskými biskupmi.

S prezidentom Gašparovičom hovoril Mamberti aj o návšteve pápeža Benedikta XVI. na Slovensku. „Štátni predstavitelia, predovšetkým prezident republiky, zopakovali svoje pozvanie pre Svätého otca na návštevu v roku 2013. Svätý Otec by bol veľmi potešený možnosťou prísť do tejto krajiny, ktorá je dôležitým miestom, najmä v súvislosti s dedičstvom svätých Cyrila a Metoda, ale je zatiaľ príliš skoro o tom hovoriť,“ uviedol arcibiskup v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska.

Marocký arcibiskup Dominique François Joseph Mamberti (1952, Marakeš) zastáva pozíciu vatikánskeho ministra zahraničných vecí od septembra 2006. Predtým pôsobil ako apoštolský nuncius vo viacerých afrických krajinách.

Zdroj: Webnoviny, TK KBS

Foto: vaticandiplomacy.wordpress.com

nedeľa, mája 17, 2009

Pestrá paleta kresťanských cirkví vo Svätej zemi bledne

0 comments

Svätá zem je miestom, na ktorom vedľa seba žije viacero starobylých kresťanských cirkví. Jednou zo základných misií nedávnej apoštolskej cesty pápeža Benedikta XVI. bolo povzbudiť miestnych kresťanov k zotrvaniu na týchto posvätných miestach.

V Izraeli tvoria kresťania približne 2,1% obyvateľstva, z toho 1,8% (128 000) sú katolíci. Miestne cirkvi latinského, ale aj všetkých východných obradov používajú ako liturgický jazyk arabčinu. K latinskému rítu používajúcemu hebrejčinu sa hlási okolo 30 000 veriacich. „Rôzne tu prítomné kresťanské cirkvi predstavujú bohatý a rozmanitý duchovný odkaz a sú znamením mnohých foriem vzájomnej súčinnosti evanjelia a rôznych kultúr,“ povedal Benedikt XVI. počas stretnutia s katolíckymi biskupmi v Jeruzaleme.

Vo Svätej zemi však žije čoraz menej kresťanov. Zatiaľ čo pred sto rokmi sa pätina obyvateľov Blízkeho východu hlásila ku kresťanstvu, dnes je to len biednych 5%. „Chcel by som tu priamo poukázať na tragickú skutočnosť, ktorá nikdy neprestane robiť starosť všetkým, ktorí toto mesto a túto zem milujú, totiž odchod tak veľkého počtu príslušníkov kresťanskej komunity v posledných rokoch,“ uviedol pápež počas omše slávenej v Jeruzaleme a dodal: „Chcem dnes zopakovať to, čo som povedal už pri iných príležitostiach: vo Svätej zemi je miesto pre všetkých!“

Medzi mestá so slabnúcou kresťanskou komunitou patria aj Jeruzalem a Betlehem. Kým v meste Ježišovej smrti žilo v roku 1946 (dva roky pred založením štátu Izrael) až 31 000 kresťanov (20% obyvateľstva), dnes je ich počet len 14 000. Z nich je 4500 katolíkov, 3500 gréckych ortodoxných, 1500 príslušníkov arménskej apoštolskej cirkvi, 850 protestantov rôznych denominácií, 250 sýrskych a 60 etiópskych koptov. V meste Ježišovho narodenia dnes tvoria kresťania až tretinu obyvateľstva (15 000 kresťanov, z toho 6 000 katolíkov), pričom v minulosti ich bolo až 80%.

Jednou z najstarobylejších kresťanských cirkví vo Svätej zemi je Arménska apoštolská cirkev. S jej zástupcami sa Benedikt XVI. stretol počas posledného dňa svojej návštevy. Prví Arméni sa v Jeruzaleme usídlili už v 1. stor. pred. Kr. Arménska komunita dnes žije v juhozápadnej časti mesta a tvorí ju okolo 3 000 veriacich. Ďalšie dve tisícky žijú v iných častiach Svätej zeme ako napríklad v Betleheme, Haife či Ramalláhu. Arménska štvrť v Jeruzaleme býva zatváraná každý večer a otváraná pri východe slnka. Súčasný patriarcha Torkom II. Manoukian bol zvolený ešte v roku 1990 a je 96. nástupcom arménskeho patriarchu Jeruzalema. V roku 2000 sa počas návštevy Svätej zeme stretol aj s pápežom Jánom Pavlom II. Arménsky patriarcha je spolu s latinským a gréckym pravoslávnym patriarchom Jeruzalema jedným z troch kustódov Svätej zeme. Arménsky patriarchát sa okrem Jeruzalema nachádza už len v Konštantínopole, obaja patriarchovia sú podriadení katolikosovi Arménska a všetkých Arménov Karekinovi II.

Benedikt XVI. navštívil aj priestory Gréckeho pravoslávneho patriarchátu v Jeruzaleme, kde sa v piatok uskutočnilo ekumenické stretnutie. Na čele gréckych ortodoxných byzantského rítu, ktorých vo Svätej zemi momentálne žije len 65, momentálne stojí patriarcha Teofil III. (na obr.). Svoj pôvod odvádzajú od apoštola Jakuba, ktorý sa stal biskupom Jeruzalema po odchode apoštola Petra do Ríma v roku 62. Patriarchát bol vytvorený po Chalcedónskom koncile v roku 451, vzťahy s Rímom prerušil v rámci veľkej schizmy v roku 1054. Menovanie nového patriarchu musí byť stále potvrdené predstaviteľmi izraelského štátu, jordánskeho kráľovstva a palestínskych území. Teofil III. bol na čelo cirkvi jednohlasne zvolený v auguste 2005 po tom, čo bol jeho predchodca Irenej I. zbavený funkcie po obvinení, že tajne predal nehnuteľnosti a pozemky patriace patriarchátu.

Ďalším starodávnym kresťanským spoločenstvom je Grécka melchitská cirkev s byzantským rítom so sídlom v Damasku. Od Ríma sa oddelila v roku 1054, do plného spoločenstva s Katolíckou cirkvou sa vrátila v roku 1724.

Zdroj: Radio Vaticana, Zenit, Il Giornale

Foto: www.pravoslavlje.spc.rs

piatok, mája 15, 2009

Pápež podporil vznik palestínskeho štátu

0 comments

Na záver návštevy Svätej zeme pápež Benedikt XVI. dvakrát pošteklil Izraelčanov: odsúdil bezpečnostný múr oddeľujúci izraelské a palestínske územie a opätovne podporil vznik palestínskeho štátu.

Cesta Benedikta XVI. po Svätej zemi sa dnes po týždni skončila. Okolo 14.00 lietadlo izraelských aerolínií na palube s Benediktom XVI. opustilo letisko v Tel Avive a nabralo smer Rím. Ešte predtým, v rámci rozlúčkového prejavu pápež vyslovil slová, ktoré sa prítomnému prezidentovi Šimonovi Peresovi a premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi nepočúvali ľahko. „Jedným z najsmutnejších pohľadov počas mojej návštevy v týchto krajinách bol múr,“ povedal na adresu betónovej bezpečnostnej bariéry oddeľujúcej Izrael od palestínskych autonómnych území. Niekoľko riadkov predtým podporil existenciu štátu Izrael rešpektovanú všetkými štátmi (nepriama narážka na výpady iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda), ale zároveň dodal: „Palestínsky ľud má právo na zvrchovanú a nezávislú vlasť, na dôstojný život a slobodu pohybu.“

Dopoludnia pápež absolvoval posledné tri body svojej cesty: ekumenické stretnutie s predstaviteľmi kresťanských cirkví pôsobiacich v Jeruzaleme, návštevu Božieho hrobu a stretnutie s veriacimi arménskej apoštolskej cirkvi. Počas príhovoru v rámci ekumenického stretnutia, ktoré sa konalo na pôde patriarchátu gréckej pravoslávnej cirkvi Benedikt XVI. hovoril o „zahanbení z nášho rozdelenia“ a potrebe zdvojnásobiť úsilie o dosiahnutie plnšieho spoločenstva. Návštevu Baziliky svätého hrobu pápež označil za vrchol svojej cesty. „Cirkev vo Svätej zemi, kde často zakúšala temné tajomstvo Golgoty, nesmie nikdy prestať byť neochvejným poslom nádeje, ktorú tento prázdny hrob hlasá,“ povedal. Pri vstupe do baziliky pápeža privítali zástupcovia gréckej pravoslávnej cirkvi, arménskej apoštolskej cirkvi a františkánskej kustódie Svätej zeme – všetky tri spoločenstvá sú spoluvlastníkmi chrámu. Pred jeho opustením sa na chvíľu zastavil aj na mieste ukrižovania, Golgote.

V chráme sv. Jakuba, kde nasledovalo stretnutie s veriacimi arménskej apoštolskej cirkvi pápeža privítal jeruzalemský patriarcha Torkom II. Manoukian. Prví Arméni sa v Jeruzaleme usídlili už v 1. stor. pred. Kr. Arménska komunita dnes žije v juhozápadnej časti mesta a tvorí ju okolo 3 000 veriacich. Ďalšie dve tisícky žijú v iných častiach Svätej zeme. Súčasný patriarcha bol zvolený ešte v roku 1990 a v roku 2000 sa počas návštevy Svätej zeme stretol aj s pápežom Jánom Pavlom II. „Naše priateľstvo môže byť ako modlitba stúpajúca k Pánovi ako kadidlo, ako vôňa večernej obety ponúknutej na kríži jeho milovaným Synom,“ povedal pri tej príležitosti Torkom II., ktorý je spolu s latinským a gréckym pravoslávnym patriarchom Jeruzalema jedným z troch kustódov Svätej zeme.

Zdroj: Radio Vaticana, Zenit

Foto: radiovaticana.org

P.S. Svojim čitateľom a priateľom sa ospravedlňujem za neaktualizáciu blogu v uplynulých dňoch. Dôvodom bol môj pobyt v Prahe. Analýzu apoštolskej cesty Benedikta XVI. po Svätej zemi si budete môcť prečítať v jednom z najbližších čísel týždenníka .týždeň.

video

sobota, mája 09, 2009

Jordánska kráľovná bloguje. O pápežovi

0 comments

Jordánska kráľovná Rania al Abdullah drží krok s dobou. Aby mohla prezentovať svoje dojmy z návštevy pápeža Benedikta XVI. v Jordánsku, zriadila si vlastný profil na komunitnej sieti Twitter.

"Potrebuje vytvoriť priestor pre to, čo počuje v pápežových príhovoroch. Náš región veľmi potrebuje posolstvo mieru," ozrejmila dôvod jej rozhodnutia kráľovská kancelária. "Dnes je v Ammáne špeciálny deň: nie často tu môžeme privítať pápeža," znie prvé posolstvo, ktoré Rania umiestnila na svojom profile http://twitter.com/QueenRania.

Krásna kráľovná prostredníctvom internetu komunikuje so svetom už dlhšiu dobu. Okrem oficiálneho webu je aktívna aj na YouTube, kde má od roku 2007 vlastnú podstránku.

Zdroj: corriere.it

Foto: queenrania.jo

piatok, mája 08, 2009

Slovák členom rímskej kúrie

0 comments

Do funkcie sekretára Kongregácie pre východné cirkvi pápež Benedikt XVI. včera vymenoval slovenského jezuitu Cyrila Vasiľa. Informovalo o tom Tlačové oddelenie Svätej stolice (VIS).

Doterajší rektor Pápežského východného inštitútu v Ríme bol zároveň povýšený do funkcie arcibiskupa. V novej funkcii vystriedal Antonia Maria Vegliò, ktorý bol vo februári menovaný za predsedu Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a cestujúcich.

Štyridsaťštyriročný rodák z Košíc študoval na Právnickej fakulte Pápežského východného inštitútu v Ríme, kde získal aj doktorát z kánonického práva. V roku 2002 bol na tejto fakulte zvolený za dekana, v máji 2007 bol vymenovaný za rektora inštitútu. Okrem toho zastáva pozíciu konzultora Kongregácie pre náuku viery a Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a cestujúcich. Zároveň je profesorom Pápežskej gregoriánskej univerzity v Ríme.

Zdroj: VIS, TK KBS

Foto: radiovaticana.cz

Vyhrážky pred cestou Benedikta XVI. na Blízky východ

1 comments

Taliban včera varoval pápeža Benedikta XVI., že ak nezabráni konverziám na kresťanstvo v Afganistane, bude nasledovať tvrdá reakcia. Stalo sa tak len niekoľko hodín pred jeho odletom na apoštolskú cestu po Blízkom východe. Informoval o tom taliansky denník Il Giornale.

Výzva , ktorá sa objavila na webe alemarah1.org, blízkom hnutiu Taliban, sa obracia aj k afganským moslimom. „Členovia Talibanu so všetkou vážnosťou vyzývajú mudžahedínov, učencov a všetky náboženské kruhy, aby monitorovali aktivity votrelcov a križiakov a nikomu nedovolili konvertovať na zakázané náboženstvá,“ píše sa vo vyhlásení. Výzva sa objavila po tom, čo katarská televízia Al-Džazíra odvysielala zábery amerických vojakov s množstvom Biblií preložených do dvoch miestnych jazykov. Predstavitelia americkej armády reagovali, že vojaci majú zakázané vykonávať akékoľvek misionárske aktivity a biblie boli zhabané a zničené.

Voči pápežovi sa ohradila aj Liga ulámov Palestíny, blízka hnutiu Hamas, ktorá Benedikta XVI. vyzvala, aby sa vzdal postojov nepriateľských k islamu. Za rozhodnutie navštíviť Západný breh nekritizujú len jeho, ale aj palestínskych predstaviteľov, ktorí ho príjmu. Medzi nimi je aj palestínsky prezident Mahmmúd Abbás. Ozval sa aj Zaki Bani, líder Jordánskeho Frontu islamskej akcie, ktorý návštevu svojej krajiny označil za provokáciu.

Proti pápežovi sa ozvali aj židovskí osadníci. Ich spravodajská agentúra Arutz Sheva na svojom webe umiestnila vyjadrenia, ktoré zazneli počas rozhlasovej relácie Tamar & Tovia. V nej bol Benedikt XVI. označený za „bývalého mladého nacistu“, ktorý do Izraela „prichádza ako križiak, aby nás vyzval k odpredaju časti Svätej zeme jeho cirkvi. Dúfame, že jeho lietadlo nevzlietne“.

Vatikanista talianskeho denníka Il Giornale Andrea Tornielli pripomína, že s pápežovou návštevou je okrem niektorých moslimských a židovských kruhov nespokojná aj časť miestnych kresťanov. Tí preferovali neskorší termín návštevy z dôvodu nedávnej vojny v Gaze a citlivej „kauzy Williamson“.

Zdroj: Il Giornale

Foto: asianews.it

štvrtok, mája 07, 2009

Jordánsky kráľ: Návšteva Benedikta XVI. je veľkou cťou

0 comments

Benedikt XVI. zajtra začína svoju apoštolskú cestu do Svätej zeme. Predtým ako navštívi samotný Izrael a palestínske územia zavíta do Jordánska. V prvej arabskej krajine, ktorú navštívi počas svojho pontifikátu, pobudne až štyri dni. „Jeho Svätosť je naším hosťom,“ povedal v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera jordánsky kráľ Abdalláh II., ktorý pred mesiacom navštívil aj Slovensko.

Abdalláh II. (na obrázku), považovaný za spojenca USA, stojí na čele Jordánskeho hášimovského kráľovstva od roku 1999. Svoju krajinu v rozhovore pre taliansky denník označil za symbol bratského spolužitia moslimov a kresťanov, ktoré je „odvždy naším cieľom a naším nepretržitým úsilím“. Pre Jordánsko je podľa neho „veľkou cťou a dôvodom na hrdosť“ prijať po Jánovi Pavlovi II. (2000) aj jeho nástupcu, Benedikta XVI. „V nedeľu budú na pápežskej omši prítomní nielen kresťania z Jordánska, ale z celého regiónu. Bude to chvíľa s veľkým duchovným nábojom. A zároveň signál spoločného úsilia o stále väčšie zbližovanie sa troch veľkých monoteistických náboženstiev, ktoré majú korene na tomto území.“

Krajina pod jeho vedením patrí medzi najtolerantnejšie arabské štáty. „Jordánsko sa vždy domnievalo, že kostoly, mešity a synagógy musia tvoriť spoločný svet a majú veľkú zodpovednosť za predchádzanie konfliktom medzi náboženstvami a národmi,“ hovorí monarcha a dodáva, že aj izraelsko-palestínsky konflikt ukončí len vytvorenie dvoch štátov existujúcich vedľa seba. Oceňuje, že toto riešenie podporuje aj administratíva prezidenta Baracka Obamu. „Prezident Obama veľmi dobre pozná diania v tomto regióne. Je to líder, z ktorého vyžaruje nádej.“

Benedikt XVI.: Prichádzam ako pútnik

Už začiatkom apríla sa o pápežovej ceste do Jordánska veľmi pozitívne vyjadrila ministerka pre turizmus Maha Khatib. „Jordánski moslimovia očakávajú pápeža prinajmenšom tak ako kresťania,“ uviedla počas návštevy Vatikánu. „Benedikt XVI. bude môcť na vlastné oči uvidieť krajinu, v ktorej pokojne spolunažívajú veriaci rôznych náboženstiev – je to model pre celý Blízky východ,“ priniesol jej slová vatikánsky denník L´Osservatore Romano (9.4.2009).

Včera počas generálnej audiencie zverejnil pápež Benedikt XVI. posolstvo zaslané obyvateľom Izraela, Palestíny a Jordánska. „Prídem k vám ako pútnik,“ odkázal im. „Mojím hlavným úmyslom je navštíviť sväté miesta spojené s Ježišovým životom a modliť sa na nich za dar mieru a jednoty pre vaše rodiny a všetkých, ktorí žijú vo Svätej zemi a na Blízkom východe.“ V závere zdôraznil význam stretnutia so zástupcami moslimov a židov a špeciálne pozdravil katolíkov žijúcich v tomto regióne.

Program pápežovej cesty nájdete tu.

Zdroj: Corriere della Sera, Zenit

Foto: kingabdullah.jo

Súvisiace články:
Veriaci pozývajú pápeža na návśtevu Gazy
Palestínski kresťania pápežovi: Necestuj do Izraela!

utorok, mája 05, 2009

Do Iraku sa vrátilo násilie na kresťanoch

0 comments

Koncom apríla boli v irackom meste Kirkuk zavraždení traja kresťania. Informovala o tom spravodajská agentúra Zenit.

Susan Latif David a jej svokra, Muna Banna David, boli zavraždené v nedeľu, 26. apríla. Okolo 19.00, keď do ich domu v štvrti Domeez vtrhla skupina ozbrojených mužov, iní ozbrojenci prepadli a zavraždili Basila Shaba. Jeho brat Thamir a otec Yousif vyviazli len so zraneniami. Kým zavraždené ženy boli katolíčky - chaldejky, Basil Shaba patril k sýrskym ortodoxným. Susan Latif David bola vydatá necelý rok, Shaba sa zasnúbil len nedávno.

Pohreb zavraždených sa konal hneď nasledujúci deň. Na pohrebných obradoch vedených chaldejským arcibiskupom Kirkuku Louisom Sakom sa zúčastnil primátor mesta aj zástupcovia moslimov. Ako uviedla spravodajská agentúra AsiaNews, solidaritu kresťanskej komunite vyjadril taktiež iracký viceprezident, šiítsky moslim Adel Abdul Mahdi, ktorý kresťanov vyzval, aby neopúšťali svoju krajinu a požiadal medzinárodné spoločenstvo o ich ochranu pred extrémistami.

„Plačeme a zostáva nám len dúfať, že krv týchto mučeníkov nám jedného prinesie pokoj a stabilitu,“ uviedol agentúre Zenit arcibiskup Sako, ktorý sa domnieva, že vraždy boli plánované a úmyslom ich páchateľov je „donútiť kresťanov k odchodu“. Jasne však dodáva, že kresťania Irak neopustia. „Naším poslaním je žiť na tomto mieste. Chceme svedčiť o našich kresťanských hodnotách. Aj keď sa pokúšajú pozabíjať nás, zostaneme.“ Arcibiskup Sako poukázal na skutočnosť, že v dôsledku odsunu amerických vojakov vzniká v krajine bezpečnostné vákuum, ktoré by mohlo viesť až k novej civilnej vojne a rozdeleniu krajiny.

K najnovším útokom došlo necelý mesiac po sérii vrážd kresťanov po celej krajine. 31. marca bol v Kirkuku zavraždený počas lúpežného prepadnutia 71-ročný Sabah Aziz Solaiman, deň nato bol pred reštaruráciou v Bagdade zabitý Nimroud Khodir Moshi. K vražde Abdula Aziza Eliasa Aziza zasa došlo v severoirackom Mosule.

Zdroj:
Zenit, AsiaNews

Foto:
churchtimes.co.uk

Súvisiaci článok: Irackí kresťania slávia Veľkú noc pokojne

nedeľa, mája 03, 2009

Proti Obamovej návšteve univerzity Notre Dame protestuje 350 000 ľudí

0 comments

Pod petíciu proti májovej návšteve americkej katolíckej Notre Dame University sa podpísalo už vyše 350 200 signatárov.

Amerického prezidenta Baracka Obamu na akademickú pôdu pozval rektor univerzity a katolícky kňaz John Jenkins (na obrázku). V rámci promočnej slávnosti, ktorá sa bude konať 17. mája mu má byť udelený čestný titul doctor honoris causa. Proti tomuto kroku sa postavilo združenie Cardinal Newman Society, ktorého členom je 224 amerických katolíckych škôl a univerzít, spolu s organizáciou CatholicVote.com. Počas niekoľkých týždňov sa pod petíciu NotreDameScandal.com podpísalo vyše 350 200 signatárov.

„Je škandálom a potupou, že univerzita Notre Dame, jedna z najlepších katolíckych univerzít v USA, udelí takúto poctu prezidentovi Obamovi, ktorý je známy podporou politiky a zákonov, ktoré sú v priamom rozpore s učením katolíckej viery ohľadom života a manželstva,“ píše sa v petícii. Pred piatkovým stretnutím správnej rady a podporovateľov univerzity boli podpisy zhromaždené na 64 000 obojstranne popísaných hárkoch zaslané obom radám ako aj rektorovi Jenkonsovi. Cardinal Newman Society upozornila, že keďže rady majú vyššie právomoci ako rektor, mali by stretnutie využiť k zabráneniu škandálu. Zároveň vyzvala amerických katolíkov, aby sa za členov rád „zodpovedných za záchranu katolíckej identity Notre Dame“ modlili.

Pod petíciou sú podpísaní aj mnohí kardináli a biskupi. Biskup miestnej diecézy South Bend, John D´Arcy, už vyhlásil, že sa promócií nezúčastní. Spolu až 50 amerických biskupov upozornilo na chybné rozhodnutie rektora, časť z nich priamo vyzvala k zrušeniu pozvánky. Kópia petície bude zaslaná aj kardinálovi Zenonovi Grocholewskemu, prefektovi Kongregácie pre katolícke vzdelávanie, vatikánskemu nunciovi v USA, arcibiskupovi Pietrovi Sambimu a predsedovi Konferencie katolíckych biskupov USA, kardinálovi Francisovi Georgemu.

Zdroj: Catholic News Agency

Foto: president.nd.edu

Súvisiaci článok: Obamu na katolíckej univerzite nechcú

piatok, mája 01, 2009

Dokumenty o nevine Pia XII. bude študovať organizácia vedená Židom

0 comments

Generálny predstavený jezuitov Adolfo Nicolás Pachón sa rozhodol poskytnúť odborníkom dokumenty zo súkromného archívu jezuitu Roberta Grahama, ktorý dlhé roky zhromažďoval materiály o nevine pápeža Pia XII. počas druhej svetovej vojny. Koncom apríla o tom informovala spravodajská agentúra Catholic News Agency a vatikánsky denník L´Osservatore Romano.

Šéf jezuitov povolil študovanie, katalogizovanie a digitálne zosnímanie doteraz nesprístupnených dokumentov. Napriek tomu sa vo viacerých svetových médiách, vrátane vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano či slovenského denníka SME objavila nepravdivá informácia, že dokumenty majú byť aj zverejnené. Dôvodom chybnej informácie bolo vyjadrenie Garyho Kruppa, riaditeľa organizácie Pave the Way Foundation, ktorá bude mať exkluzívny prístup k materiálom. „Mnohé originálne, doteraz nezverejnené dokumenty budú teraz publikované,“ povedal Krupp. V rozhodnutí Nicholása Pachóna, ktoré citovala agentúra CNA sa však píše, že „dokumenty budú katalogizované, ale nie publikované. Ich zverejnenie je možné v budúcnosti, ale až po tom, čo Svätá stolica otvorí archívy týkajúce sa pontifikátu Pia XII.“ Americká organizácia Pave the Way Foundation vedená Židom Garym Kruppom dlhodobo spolupracuje s rehoľou jezuitov a pokúša sa odstrániť neteologické prekážky medzi katolicizmom a judaizmom.

Americký jezuita Robert Graham bol v roku 1964 pápežom Pavlom VI. poverený viesť komisiu, ktorá mala vyvrátiť obvinenia, že sa Pius XII. nedostatočne angažoval pri záchrane Židov počas druhej svetovej vojny. Členmi komisie boli aj jezuiti Angelo Martini, Burkhardt Schneider a Pierre Blet, ktorého kniha Pius XII. a druhá svetová vojna podľa vatikánskych archívov vyšla aj v slovenčine (Kalligram 2002). Komisia v rokoch 1965 – 1981 vydala 12 zväzkov Actes et documents du Saint-Siège relatifs à la seconde guerre mondiale (Akty a dokumenty o vzťahoch Svätej stolice počas druhej svetovej vojny), ktoré vychádzali z informácií získaných vo vatikánskych archívoch. Historik Eamon Duffy tvrdí, že tieto zväzky „rozhodným spôsobom potvrdili falošnosť obvinení“ Pia XII. Ako uvádza denník L´Osservatore Romano, „vojnový pápež“ podľa izraelského diplomata Pinchasa Lapida zachránil životy 850 000 Židov.

Keď v roku 1996 po vážnom ochorení páter Graham opustil Rím a vrátil sa do Kalifornie, vzal so sebou všetky nahromadené materiály. Zomrel v nasledujúcom roku. Systematizácia obrovskej masy dokumentov by sa mala začať v lete tohto roku.

Zdroj: CNA, L´Osservatore Romano

Foto: www.radiovaticana.org

Odoberaj RSS kanál

Facebook

Archív blogu