nedeľa, mája 24, 2009

Obama na Notre Dame: Búrlivé stretnutie

10 comments

Presne pred týždňom si Barack Obama prebral čestný doktorát na americkej katolíckej univerzite Notre Dame. Ceremóniu sprevádzali búrlivé protesty, počas ktorých boli zatknuté desiatky demonštrantov. Medzi nimi aj katolícky kňaz.

Bašta amerického katolicizmu. Takto bola donedávna označovaná najväčšia americká katolícka univerzita Notre Dame v štáte Indiana. Po minulotýždňovej nedeli už toto prirovnanie neplatí.

Rektor univerzity a katolícky kňaz John Jenkins ešte v marci tohto roku pozval nového amerického prezidenta Baracka Obamu, aby počas májových promócií predniesol slávnostný príhovor. Pri tejto príležitosti si mal prebrať aj čestný titul doctor honoris causa v oblasti právnych vied. Proti tomuto kroku protestovali desaťtisíce amerických katolíkov, protestantov a neveriacich konzervatívcov, ktorí sa podpísali pod petíciu organizovanú združením Cardinal Newman Society, ktorého členom je 224 amerických katolíckych škôl a univerzít. Za niekoľko týždňov sa pod internetovou petíciou notredamescandal.com zozbieralo vyše 367 000 podpisov. Rozhodnutie rektora Jenkinsa kritizovalo viac ako 70 amerických biskupov na čele s predsedom Konferencie amerických biskupov, kardinálom Francisom Georgeom, ktorý zdôraznil, že žiadna katolícka inštitúcia nesmie pozvať na svoju pôdu podporovateľa potratov. Akademický titul si odmietlo prevziať nielen 50 z dvoch tisícok tohtoročných absolventov, ale cenu Laetare Medal, ktorú univerzita od roku 1883 udeľuje katolíckym intelektuálom za šírenie ideálov katolicizmu si odmietla prebrať aj bývalá veľvyslankyňa USA pri Svätej stolici, Mary Ann Glendon.

Napriek protestom rektor Jenkins pozvanie nezrušil. Obama sa minulú nedeľu zúčastnil slávnostnej ceremónie, pred a počas ktorej boli zatknuté desiatky odporcov. Medzi nimi aj starý katolícky kňaz Norman Weslin vedúci s krížom na ramenách tichý protest proti legislatíve liberalizujúcej vykonávanie potratov, ktorú po svojom zvolení presadil prezident Obama (pozri video). „Nejde o protest proti prezidentovi. Protestujeme predovšetkým proti neposlušnosti Notre Dame a zrade katolíckych hodnôt,“ uviedol pre agentúru Zenit prezident Cardinal Newman Society Patrick Reilly. Obama svoj príhovor ladil zmierlivo. „V istých otázkach pohľady dvoch táborov ostanú nezlučiteľné,“ povedal Obama počas príhovoru prerušovaného nesúhlasnými výkrikmi odporcov. Zároveň dodal, že táto nezmieriteľnosť by nemala byť dôvodom démonizácie druhej strany a vyzval, aby oba tábory spoločne pracovali na predchádzaní nežiaducej gravidite a zjednodušení adopčných procesov. „Obama vo svojom príhovore neurobil krok späť a zostal na svojej pozícii podporujúcej právo na potrat, ale zároveň sa pokúsil vytvoriť príležitosť pre dialóg medzi oboma tábormi ideovej a politickej vojny, ktorá v USA prebieha veľmi neúprosne,“ charakterizoval prezidentov príhovor taliansky ľavicový denník Il Riformista. „Napriek tomu jeho slová neuchlácholili duše odporcov potratov prítomných v aule,“ doplnil ďalší taliansky denník, pravicový Il Giornale.

Pozície pro life a pro chice sú v USA veľmi vyrovnané. Podľa nedávneho prieskumu Pew Research Center klesol medziročne počet podporovateľov potratov z 54% na 46%. Počet odporcov potratov podľa Gallup Institute zároveň dosahuje úroveň 51% (medziročne stúpol o 7%). Na druhej strane si len 28% amerických katolíkov myslí, že Notre Dame urobila chybu, keď na svoju pôdu pozvala prezidenta Obamu. 50% katolíkov považuje tento krok za správny.

Príhovor prezidenta B. Obamu na Notre Dame University nájdete tu.

Zdroj: Il Giornale, Il Riformista, Corriere della Sera, Zenit

Foto:
necn.com

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Zatknutie kňaza Normana Weslina počas tichého protestu proti prítomnosti Baracka Obamu na univerzite Notre Dame.

video

Diskusia
10 comments
Ďakujem za Vaše reakcie!
Anonymný povedal(a)...

Zaujímavé. Ešte dobre,že to je o Amerike a nie o Slovensku...

Anonymný povedal(a)...

to video je šokujúce

Anonymný povedal(a)...

Treba si naozaj vypocut Obamov cely prihovor a az potom si urobit usudok. Z mojho pohladu,excelentny prejav, vychadzajuci z Obamovej politickej filozofie, ktora sa usiluje, aby sa americke "culture wars" pretvorili k hladaniu "common ground." Rector Jenkins si zasluzi pochvalu za preukazanu moralnu odvahu a som rad, ze 50% americkych katolikov povazuju jeho krok za spravny. Btw., Notre Dame nie je len "katolicka", ale tiez "akademicka" institucia... . Skoda, ze autor prispevku detailnejsie nezprostredkoval citatelom Obamove pohlady na otazku potratov ako ich Obama prezentoval v tomto a inych prihovoroch - takto sa mi zda clanok trochu zavadzajuci. Ak sa chce autor venovat zodpovednej zurnalistike, osobna agenda musi ist bokom; ak chce byt hlasom katolickej moralnej teologii, potom je prezentovanie agendy, nielen implicitne (ako tomu bolo v tomto clanku), ale aj explicitne, uplne v poriadku.

Anonymný povedal(a)...

Pozorne som si prečítal článok, pozrel video. Amerika je špecifická tým, že ide o kontinent objavený až na začiatku novoveku. Novousadlíci si často museli chrániť svojich "päť slivák", svoju farmu, pred bandami zlodejov (nemám teraz na mysli Indiánov, ale skutočných lotrov), aj nasadením vlastného života. Toto sa tam do istej miery ukazuje i dnes. Je to zápas, ktorý bojujú, lebo vedia, že nikto iný za nich bojovať nebude. Toto Európa nemá, ona sa vždy spolieha, že ktosi iný sa bude o ňu biť, zápasiť za jej veci a presvedčenie. Aj Slovensko vždy "hľadá" nejakého "spasiteľa". Ale okrem Krista, nijaký nejestvuje a nijaký ani už nepríde. video je skutočne veľmi silné, aj keď sa ho človek usiluje brať s veľkou dávkou nadhľadu. Ukazuje sa, že medzi fašistom, komunistom a ideologickým liberálom nie je takmer nijaký rozdiel.

Anonymný povedal(a)...

K tomu videu: Vie niekto, co sa tam fakt stalo? Lebo video zacina slovami: "You're under arrest", ale nikde nepovedia/neukazu preco. Respektive katolicke media tvrdia, ze ho zatkli za tichy protest, ale odkial to maju, neviem, nie su k tomu poskytnute ziadne detaily a nic ine som na nete nenasiel.

To zvysne je uz len divadlo pre katolikov. Ano, mohli sa k nemu policajti spravat jemnejsie. Ale co by ste robili vy, ked ste policajt, niekoho zatknete a on vas ignoruje a nechce ist s vami? Nechate ho tam, ze snad nas pocul, alebo co? Preco by sa k nemu mali spravat inac len preto, ze to bol knaz a bolo okolo plno kamier? Keby bol slusny, tak by pokojne isiel s nimi.
Skratka tu najpodstatnejsiu vec z tejto kauzy odbili jednou vetou a zvysok sa venuju bulvaru.

Anonymný povedal(a)...

Ale, no! Šlo o staručkého kňaza. Ak by ste do neho trochu drgli, vyvalil by sa. Načo bolo zo zväzovanie rúk dozadu za chrbát? Načo to identifikačné číslo na krk kňaza? Nebránil sa, ani nemal na to fyzických síl. Spieval len pieseň, ktorá je známe z Lurd. Už len chýbali zvery, ktorým by ho podhodili ako žrádlo. Ako v časoch cisára Néra.

Anonymný povedal(a)...

Obamov "common ground" vyzaduje akceptaciu potratov kedykolvek pocas tehotenstva, z akychkolvek dovodov, akymkolvek sposobom. Obama je potratovy extremista dokonca aj medzi demokratmi. Obama podporuje partial birth abortions (http://www.youtube.com/watch?v=A6vnOaq7nWU), je proti Born-alive infants protection act (http://en.wikipedia.org/wiki/Born-Alive_Infants_Protection_Act)-hlasoval proti identickemu zakonu ked bol senatorom v Illinois.

Obama hovori o dialogu ale mysli tym to ze budeme o tom diskutovat az pokial pro-life nepriznaju "pravo" na potrat. Obamova administracia oznacila pro-life hnutie za potencialny zdroj terorizmu.

Pre obama je "pravo" na potrat nedotknutelne, nenarodenie dieta je len majetok matky (rovnako ako otrok bol majetok otrokara). Prvy cierny americky prezident je skratka neochvejnym zastancom novodobeho otroctva. Nebude nahodou ze patri do politickej strany ktora bojovala proti zruseniu otroctva.

Udelenie cestneho doktoratu Obamovi je porovnatelne udeleniu doktoratu zastancovi otroctva. Notre Dame, Fr. Jenkins a spomenuta 50% podpora su znakom moralneho upatku medzi katolikmi v USA. "Culture of death" vitazi. Zatial.

Anonymný povedal(a)...

To zatknutie predviedla univezitna policia a dovod bol "trespassing", teda nedovoleny vstup na sukromny pozemok. Samozrejme nikto by nebol zatknuty keby islo o demostraciu za prava zvierat alebo nieco podobne. Ale urobit demostraciu proti potratom na "katolickej" univerzite a prave v case ked univezita sa klania svomu bozikovi je zjavne nepripustne pre Notre Dame.

Anonymný povedal(a)...

Prave citam detaily o tych zatknutiach a je zjavne ze pro-Obama demostranti neboli zaisteni hoci niektori z nich demostrovali presne na tom istom mieste ako demonstranti proti Obamovi ktori boli zaisteni. Cize univerzitna policia zatykala len demonstrantov proti Obamovi.
http://www.lifesitenews.com/ldn/2009/may/09052902.html

Nieco podobne sa deje na University of Calgary (Alberta, Kanada). Pro-life demonstranti su obvineni z "trespassing" zatial co ostatni demonstranti mozu volne demonstrovat (pro-Falun Gong, pro animal rights etc)
http://www.lifesitenews.com/ldn/2009/feb/09020201.html

Anonymný povedal(a)...

Pokiaľ viem, pozvať nového prezidenta na Notre Dame je dlhoročnou tradíciou tejto univerzity. Potiaľ fajn, nech má akékoľvek názory - veď na to je akademická pôda. Ale udeliť mu čestný doktorát, to už je poriadny vlastný gól univerzity celému americkému katolíckemu školstvu, navyše v čase ešte horúceho doznievania predvolebného zápasu Katolíckej cirkvi v USA, ktorého opodstatnenosť prezident potvrdil ihneď po nástupe do funkcie.
S. Košč

Zverejnenie komentára

Odoberaj RSS kanál

Facebook

Archív blogu